Menü

Gazdálkodj okosan az időddel!

„Az idő pénz!” tartja a mondás, amelyet mindannyian ismerünk. Bármely irányból is nézzük, az idő tényleg a legfontosabb valutánk, hiszen azt szánjuk munkára, szórakozásra, otthoni teendőkre és a szeretteinkre. Sokszor érezhetjük azonban úgy, hogy a napirendünk teljesen szétcsúszik, és gonosz szörnyeteg formájában ül a vállunkon az elvégzendő feladatokkal járó szorongás. A legtöbb ember számára nem ismeretlen az érzés, amikor, ha negyvennyolc órából állna egy nap, sem lenne elegendő arra, hogy mindent beletuszkoljunk.

Ilyenkor jön el az a pillanat, amikor nagy levegőt kell venni, és átgondolni, hogy lehet nem a leghatékonyabban használjuk fel az ébren töltött óráink számát. Aggodalomra azonban semmi ok, hiszen számtalan módszer van, amivel javíthatunk életünk ezen aspektusán. Fontos azonban apró lépésekben haladni, hiszen nem várhatjuk el magunktól azt, hogy azonnal felborítsuk az életvitelünket, sokkal célravezetőbb, ha apránként építünk be új elemeket a mindennapjainkba.

Amennyiben nincsen naptárunk, vagy nem vezetjük benne a határidőket és időpontokat, mindenképp érdemes beszerezni egyet, vagy legalábbis aktívan használni azt, ami be van építve a telefonokba. Az utóbbi verzió többel között azért is hasznos, mert még emlékeztet is minket, így nem merülhet fel az a probléma, mint az analóg naptáraknál, hogy egyszerűen nem nyitjuk ki. Így mindjárt jobb rálátást nyerünk arra is, hogy hol van szabadidőnk!

A kötelező feladatoknak, mint az otthoni teendők, főzés, sportolás, vagy egyéb repetitív elfoglaltság, érdemes kialakítani egy heti rendet, amit igazíthatunk a munkához, vagy a tanulmányainkhoz. Ha szétválasztjuk ezeket a feladatokat egy hétre elosztva, akkor mindjárt nem is tűnnek annyira lehetetlennek. Legalább egy pihenőnapot iktassunk be a hétre, ahol a minimálisnál több ilyen jellegű feladatot nem látunk el!

Fontos kitűzni rövidtávú és hosszútávú célokat is, hiszen amikor ezeket sikerül teljesíteni, akkor a sikerélmény boldogsággal tölt majd el bennünket. Amennyiben egy olyan projekten dolgozunk, akár a magánéletben akár a munkahelyünkön, amelynek nincsen fix elkészülési határideje, tűzzünk ki neki egyet! A nagyobb feladatokat próbáljuk meg lebontani kisebbekre, így érezhetjük a folyamatos fejlődést, illetve saját magunk számára is könnyebb reflektálni a haladásra.

Ha érezzük, hogy egy kevésbé produktív időszakát éljük az életünknek, próbáljunk meg visszavenni egy kicsit a szervezkedésből. Megbocsájthatjuk magunknak azt, hogy kicsit pihenni szeretnénk, vagy úgy érezzük kiégtünk a munkából, esetlegesen szívesebben töltenénk időt egyedül. Próbáljuk megtalálni az egyensúlyt a mindennapjainkban, hiszen ez szükséges a változatos életvitelhez!

Még ha sokszor úgy is érezzük, csak azokat a feladatokat csinálnánk meg szívesen, amihez van kedvünk és motivációnk, próbáljuk meg ne halogatni a kevesebb örömmel járó dolgokat. A halogatás a fő indok, ami miatt időzavarba keveredhetünk. Próbáljunk meg felváltva megoldani a kedveltebb és kevésbé kedvelt kihívásainkat!

Az összeköltözés pszichológiája

Manapság egyre több fiatal pár kezdi közös életét összeköltözéssel a házasságot megelőzően, vagy azt helyettesítve. Felmerül a kérdés: az elköteleződés szempontjából vajon mennyiben más az összeköltözés, mint a házasság?

Szelfiturizmus?

Nem olyan rég olvastam, hogy szelfigátló paravánt húztak fel egy alpesi faluban, azóta pedig újabb és újabb települések elégelték meg a szelfituristákat.

Egy könyv jogainak védelme

Írtam egy könyvet, egy tudományos munkát, egy online cikket. Hogyan védjük meg az ötleteinket, és a szellemi jogainkat? Nem fogják ellopni az ötletemet? Mit tegyek, ha lemásolják a blogbejegyzésemet, kölcsönveszik az írásaim egy részét? Egyáltalán minek mekkora a súlya, a lopás az lopás, vagy nyilván egy cikk, nem egy kategóriába esik egy könyvvel? Ebben az írásban ezekre a kérdésekre kaphatunk válaszokat.

Elektromos vagy benzines motorkerékpár?

Miért érdemes elektromos motorkerékpárt venni benzines helyett? Ez egy nagyon aktuális kérdés lehet a mindennapi közlekedésben résztvevőknek, és a felnövekvő generációnak is. Az új motorosokat nem kötik a beégett motoros előítéletek, mint a kötelező nagy köbcenti, a nagy hang, a sok lóerő, mert attól vagyok igazi férfi, stb… Ők nyitottabbak az új technológia előnyeire, és szép lassan mindenkire hat az elektromos forradalom.

Hogyan szokjunk le a körömrágásról?

Bizony nagyon nehéz leszokni a körömrágásról, hiszen ez is egy függőség. Az még nem elég, hogy eldöntjük, leszokunk róla, meg is kell tenni az első lépéseket. Mi válthatja ki ezt és milyen módszerek segíthetnek a leszokásban?