Menü

Augusztusi másodvetés

Kertészkedni az év minden szakában érdemes, nem kell hozzá nagy vethető kert sem, elég egy-egy magaságyás, vagy akár néhány balkonláda is. Augusztusban is van mit a földbe rejteni.

Sokan abban a hitben vannak, hogy csak tavasszal és ősszel lehet a veteményesbe magokat, palántákat dugni, pedig nyáron is van lehetőség erre. Hiába a meleg idő, vannak bizonyos növények, amik jól tűrik a magas hőmérsékletet.

Ahhoz, hogy növényeket termesszünk, a legelső lépés, hogy megfelelő talajt biztosítsunk ehhez. Egy magaságyás esetében érdemes jó minőségű komposztot és hozzá szintén megfelelő termőföldet bekeverni. Mivel az augusztusi vetéshez már valószínűleg egy előtt bevetetett és használt földet veszünk igénybe, kell egy földfrissítés. Ez nem egy nagy ördöngösség, nem kell megijedni tőle. Először is el kell távolítanunk minden maradék növényrészt, gondolok itt a gyökerekre, levelekre, és jól fel kell ásni a megmaradt földet. Ilyenkor érdemes hozzáásni még komposztot vagy belekeverni műtrágyát. Ezek segíteni fogják a növények helyes és egészséges fejlődését.

Amennyiben ezzel megvagyunk, készíthetünk ágyásokat, amikbe vetjük a magokat, vagy palántákat. Minden növénynek megvan a maga ültetési módszere, nem mindegy, hogy milyen mélyre és milyen távolságra egymástól ültetjük őket. Sőt, vannak bizonyos növények, amik nem szeretik egymást, ezért mielőtt ültetünk, mindig nézzünk utána, hogy mit mi mellé ültessünk. Arra is figyeljünk, hogy bizonyos növényeknek karózásra van szükségük, ehhez hagyjunk elegendő helyet. Az öntözésre fordítsunk elég figyelmet, mivel a nyári melegben sok minden el- illetve kiéghet.

Nézzük, hogy mik azok, amiket a nyári melegben is ültethetünk. Fontos, hogy mindig olyanokat válasszunk, amik nem csak a meleget, hanem az első őszi fagyokat is elviselik. A zöld leveles növények, azaz a fejessaláta, a tépősaláta, a fodros kel, a kelkáposzta, a spenót, a rukkola, és az áttelelő sóska. A sóskát ültessük a káposzta mellé, elűzi a földibolhákat, ezzel védi e mellette növekvő fejeket. A fűszernövények terén is találunk még „kivetnivalót, a bazsalikom, a majoránna, a kapor, a metélőhagyma, és a koriander is bírni fogja.

A petrezselyem is bírni fogja a második ültetési időszakot, de a fagyok előtt le kell szedni a leveleket. Ami érdekesség, hogy a retek nem csak a húsvét környékén kerülhet frissen az asztalra, hanem a hónapos retek és a fekete retek ültethető augusztusban is. A hüvelyesekről se feledkezzünk meg, a borsó, a bab és a zöldbab is vethető még ilyenkor. A cékla, a vöröshagyma és a póréhagyma is vethető, ezek kifejlődnek még a hideg idő előtt.

Augusztusban is érdemes még a konyhakerttel foglalkozni, mivel megannyi zöldség újra teremhet, mielőtt bejönnek az őszi hidegek és fagyok, így ősszel is tudunk még friss zöldségeket az asztalra rakni.

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?

A helyes kommunikàció egy pàrkapcsolatban

A kapcsolati kommunikáció minősége valóban döntő szerepet játszik a párkapcsolatok elégedettségében és tartósságában. Az érzelmeink, szükségleteink és vágyaink kifejezése lehetővé teszi, hogy mélyebb kapcsolatokat alakítsunk ki partnerünkkel. A hatékony kommunikáció nemcsak a verbális megnyilvánulásokat foglalja magában, hanem a nonverbális jeleket és a hallgatás képességét is.

Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.

Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?