Menü

Tudnivalók a Beck-féle tesztről

A depresszió a hangulatzavarok közé tartozó, legalább 2 hétig tartó, a napok nagy részében a hangulatot nyomottá, az embert örömtelenné (örömtelenség = anhedónia) alakító, indokolatlanul bűntudatot keltő, valódi, adott esetben (unipoláris major depresszió) súlyos orvosi kórkép. Nem csak egy pár órás, vagy napos "depi", ahogy azt a szlengben használják.

Fontos különbséget tenni a levert közérzet, egy életkrízis, vagy pszichotrauma kapcsán kialakult átmeneti lehangoltság, és a legalább két hete, a napok nagy részében tartó, a lehangoltságnál jóval több tünetből és panaszból összeálló depresszió, mint betegség között.

Azért tartom különösen fontosnak ezt kihangsúlyozni, mert egyre népszerűbb a "depizik”, "depis" kifejezések használata azokban az esetekben, amikor valakit egyszerűen csak rosszkedvű.

Ez azonban csak egy átmeneti közérzet zavar, nem pedig hangulatzavar (betegség), és valójában nagyon messze áll a depressziótól. Ez az átmeneti közérzetzavar önmagunk "összeszedésével" tényleg változtatható, azonban a depresszió már NEM!

Előbbi esetben elég a korábban már bevált, hatékonynak bizonyult, önsegítő, stresszkezelő módszerek újbóli elővétele. Pl.: rövidebb elvonulás, pár napos pihenés, zenehallgatás, sport stb., de, a puszta várakozás, időmúlás, figyelemelterelés is hatékony lehet, hiszen a rossz közérzet múlandó (spontán is "gyógyul").

Depresszió esetén viszont ezek nem működnek. Hiába várjuk, hogy órák, napok, hetek és hónapok múltán lelki állapotunk (hangulatzavar) spontán, vagy saját aktivitásunk révén rendeződjön!

A Beck Depresszió Kérdőív tehát arra adhat közelítő választ, hogy szükséges-e szakemberhez fordulni.

Depresszióban az érzelmi élet károsodása együtt jár a gondolkodás (kognitív folyamatok), az energiaszint, az akarni tudás és a viselkedés, aktivitás átmeneti, gyógyítható megváltozásával. A depresszió középsúlyos formájából, a Beteg már egyedül nem képes magát összeszedve kigyógyulni, kilépni. Megértésre, megfelelő és szakszerű segítségre van szüksége!

A depresszió kiváltó okai

1. Genetikai sérülékenység.

2. Krónikus párkapcsolati-, munkahelyi-, pénzügyi-stresszorok.

3. Elégtelen stresszkezelés.

4. Olykor testi betegségek (rosszindulatú daganat, koronária betegség, maradványtünetekkel gyógyuló stroke, COPD, súlyos csontritkulás, súlyos balesetet követő politrauma, csonkolással járó műtét, gyakori rohamokkal járó epilepszia stb.), amelyek a Páciens életét, életmódját, mindennapjait, társadalmi szerepeit:

hosszútávon korlátozzák

fájdalommal járnak

prognózisuk rossz, v. bizonytalan

kezelésük nehéz, hosszadalmas

A depressziós panaszok és tünetek legtöbbször ezekben az esetekben is mérsékelhetők! Ez pedig nem csak a Beteg életminőségének javulását, hanem családja lelkiterheinek csökkenését is magával hozza.

Az aktuálisan depressziós ember közérzetének és hangulatának javulása, a depresszióval együtt járó krónikus gyulladás csökkenése és az immunfunkcióinak javulása miatt a hangulatzavart kiváltó testi betegségek gyógyulási esélyeit is javítják.

A Beck-féle depresszió-kérdőívnek, mind a 9 kérdéses rövidített, mind a 21 tételes teljes változata (1961, 1971, 1996), szerte a világban használják az aktuálisan esetleg fennálló depressziós tünetek / panaszok szűrővizsgálatára.

Jóllehet a Beck-féle depresszió skála megbízható eszköze a pszichometriának, a depresszió (major depresszió, klinikai depresszió) szakszerű diagnózisának felállítására önmagában nem alkalmas! Nem klinikai diagnosztikai célzattal készült. Azonban a kapott eredmények kiváló szűrőeszközként, támpontként szolgálhatnak a depresszió öndiagnózisához.

Milyen előnyei vannak a fogászati koronáknak?

A fogászati koronák már régóta népszerű megoldásnak számítanak a természetes fogak helyreállítására. Mikor használhatóak ezek a fogpótlások, és mi mindenben segítik a pácienseket?

Az érzékeny bőr okai

Az érzékeny és reaktív bőrt kellemetlen érzések - bizsergés, feszülő érzet, viszketés vagy égő érzet - jellemzik, amelyek néha szárazsággal és bőrpírral is együtt járnak. Bármilyen bőrtípus, legyen az száraz, zsíros vagy kombinált, érzékennyé válhat. Az érzékeny bőrre jellemző tünetek folyamatosan jelentkezhetnek, vagy bizonyos belső és külső tényezők is előidézhetik.

Az alacsony transzferrin szaturáció negatív hatásai

A transzferin szaturáció (TSAT) egy laboratóriumi vizsgálat, amely a szervezetben lévő vas szállításáért felelős fehérje, a transzferin telítettségének mértékét jelzi. A transzferin szaturáció százalékos arányban fejezi ki azt, hogy a transzferin hány százaléka van vasat tartalmazó állapotban.

A trombocitapénia tünetei

A trombocitopénia olyan állapot, amikor a vérben a vérlemezkék (trombociták) száma alacsonyabb, mint a normálértéke. A vérlemezkék fontos szerepet játszanak a vér koagulációs folyamataiban, vagyis a véralvadásban. Amikor egy ér sérül, a vérlemezkék összetapadnak és aktiválódnak, hogy megállítsák a vérzést.

Éjszakai lábgörcs

Sokaknak ismerős a kínzó fájdalom, mely sokszor éjjel, a legkedvesebb álmunkban tör ránk, amikor is begörcsöl a lábunk. Ennek több oka is lehet.