A stressz hatása a bélrendszerre
- Dátum: 2024.07.30., 01:48
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- ártalmas, emésztés, emésztőrendszer, gyomorbajok, gyulladás, immunrendszer, jóga, kiújul, konfliktuskezelési technikák, kortizol, pihenés, probiotikumok, reflux, sport, stressz, stresszkezelési technika
Nem új információ, hogy a stressz negatívan hat az emésztőrendszerre, mivel a szervezet a küzdelemre fókuszál és az emésztést háttérbe szorítja. Az egyéni stresszhelyzetek mindenkinél másként hatnak az emésztőrendszerre, de minden esetben okozhat egészségügyi problémákat.
Feszült élethelyzetekben gyakran tapasztaljuk a refluxbetegséget, megjelenik az irritábilis bél szindróma, fekélybetegség, gyulladásos bélbetegségek, kiújulnak régebbi problémák. A stressz köztudottan ártalmas, kellemetlen állapot, s mivel életünk folytonos változásban van, stresszmentes élet nem létezik, hiába a sok konfliktuskezelési technika és jótanács, nehéz nem stresszelni, hiszen elég egy családi perpatvar, egy munkahelyi konfliktus, egy – két határidős meló, megbetegedett gyermek s máris ideges az ember.
Függetlenül attól, hogy mi ez a hatás, a szervezet arra törekszik, hogy megoldja a problémát és visszatérjen a komfortzóna állapotába.
A legfőbb gondot a hosszú ideig fennálló és nem megoldható stresszhelyzetek jelentik, melyek a szervezet fokozatos kimerüléséhez, súlyos esetben összeomlásához és betegségek kialakulásához vezet.
Melyek a stresszforrások?
Azokat nevezzük stresszfaktoroknak, amelyek megélése félelemmel, szorongással vagy boldogtalansággal jár.
A stressz sajnos nem tudatos állapot, a tartós stressz állapota pedig az egész szervezetre hatást gyakorol, így az emésztőrendszer működésére is rányomja a bélyegét, ennek eredményeként gyomorproblémák jelentkeznek, romlik az emésztés és a bél vérellátása, továbbá az immunrendszer is gyengül.
Stresszhelyzetben a szervezet igyekszik megszabadulni a már felesleges terhet jelentő salakanyagoktól és lelassul az emésztés, amely sokféle panasz formájában nyilvánulhat meg: teltségérzés, puffadás, hasmenés.
A stressz során a test több gyomorsavat termelhet, ami emésztési problémákat okozhat, például gyomorfájást, gyomorégést és refluxot. Ha a stressz hosszú ideig fennáll, a kortizol szintje tartósan emelkedett marad, s erősödik a szervezet gyulladásos hajlama, ez azért történik így, mert a kortizol már nem tudja gyulladáscsökkentő hatását kifejteni. A fokozott gyulladásos hajlam allergiás, autoimmun betegségek formájában is megnyilvánulhat. Alvászavarok is jelentkezhetnek, például álmatlanság, amelyek az érzelmi stressz vagy szorongás következményei.
Néhány hatékony stresszkezelési módszer:
Relaxációtechnikák: A mélylégzés, progresszív izomrelaxáció és más relaxációs módszerek segíthetnek csökkenteni a stresszt és az izomfeszültséget, ami javíthatja az emésztést.
Meditáció: A meditáció segít lecsillapítani az elmét, csökkenteni a szorongást és a stresszt. Rendszeres meditáció alkalmazásával javítható az emésztés és az emésztőrendszer működése.
Testmozgás: A testmozgás segít a stressz levezetésében, és a rendszeres testmozgásnak pozitív hatása lehet az emésztőrendszerre. A mozgás serkenti az emésztést, javítja a bélmozgást és csökkenti a székrekedést.
Egészséges táplálkozás: Az egészséges étrend betartása, a rendszeres étkezés és a megfelelő folyadékbevitel segít stabilizálni a vércukorszintet és minimalizálni a gyomor-bélrendszeri problémákat, amelyek stressz hatására kialakulhatnak.
Stresszkezelő technikák: A stresszkezelő technikák, például a kognitív viselkedésterápia vagy az autogén tréning, segíthetnek az érzelmi reakciók megváltoztatásában és a stressz okainak kezelésében.
Pihenés és alvás: Megfelelő mennyiségű alvás és rendszeres pihenés kulcsfontosságú a stressz csökkentésében és az emésztőrendszer megnyugtatásában.
Segíthet gyomorproblémák esetén a probiotikumok szedése, prebiotikus étrend tartása, mely erősíti a bélflórát, javítja a bél állapotát. Segítségül hívhatjuk a pszichoterápiát, különböző alternatív gyógymódokat (autogén tréning, jóga) mely javíthatja a stresszkezelő képességet.
Ne tiltsd, tanítsd

Sokan úgy gondolják, hogy a gyerekek egészséges fejlődésének kulcsa az édességek teljes tiltása. Azonban a szakemberek egyre inkább arra figyelmeztetnek, hogy a tiltás nem feltétlenül vezet jobb eredményhez – sőt, sokszor éppen az ellenkező hatást váltja ki.
Forróság, fény és fáradtság – Hogyan küzdjünk meg a nyári álmatlansággal?

Sokaknak ismerős lehet az az érzés, amikor fekszünk az ágyban, nézzük a plafont, a percek egyre csak telnek, és nem tudunk elaludni. A frusztráció nő, az óra ketyeg, és másnap fontos feladatok várnak ránk. A tartós meleg, a világos hajnalok és a felborult napirend miatt egyre többen küzdünk alvási nehézségekkel. A probléma nem egyéni panasz, hanem széles körű jelenség, amely mögött biológiai, környezeti és életmódbeli tényezők is állnak.
Hipermnézia – amikor nincs olyan, hogy elfelejted

Talán már mindenki járt úgy, hogy elfelejtett valamit, mert esetleg sok más dolga volt. A hipermnéziások nem tudnak felejteni még akkor sem, ha szeretnének.
Villámlás és mennydörgés – tudod, mit kell tenned?

Mindenki találkozott már olyan viharral, ami hangos dörgéssel és villámlással járt, de vajon mindenki tudja e, hogy ilyenkor mit kell tenni?
Ingyenes mammográfiás emlőszűrés is lesz Kapolcson, a Művészetek Völgyében

A Művészetek Völgye Fesztivál ideje alatt idén nemcsak kulturális élményekkel gazdagodhatunk, hanem az egészségünkért is tehetünk. 2025. július 25-én, pénteken a Novartis Hungária Zrt. támogatásával ingyenesen lehet mammográfiás emlőszűrést igénybe venni Kapolcson. A vizsgálatra fesztiváljegy nélkül is be lehet jelentkezni. Olyan 40 és 65 év közötti nőket várnak – legyenek akár helyi lakosok, vagy fesztiválozók –, akik az elmúlt egy évben nem vettek részt ilyen szűrésen.