A stressz hatása a bélrendszerre
- Dátum: 2024.07.30., 01:48
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- ártalmas, emésztés, emésztőrendszer, gyomorbajok, gyulladás, immunrendszer, jóga, kiújul, konfliktuskezelési technikák, kortizol, pihenés, probiotikumok, reflux, sport, stressz, stresszkezelési technika
Nem új információ, hogy a stressz negatívan hat az emésztőrendszerre, mivel a szervezet a küzdelemre fókuszál és az emésztést háttérbe szorítja. Az egyéni stresszhelyzetek mindenkinél másként hatnak az emésztőrendszerre, de minden esetben okozhat egészségügyi problémákat.
Feszült élethelyzetekben gyakran tapasztaljuk a refluxbetegséget, megjelenik az irritábilis bél szindróma, fekélybetegség, gyulladásos bélbetegségek, kiújulnak régebbi problémák. A stressz köztudottan ártalmas, kellemetlen állapot, s mivel életünk folytonos változásban van, stresszmentes élet nem létezik, hiába a sok konfliktuskezelési technika és jótanács, nehéz nem stresszelni, hiszen elég egy családi perpatvar, egy munkahelyi konfliktus, egy – két határidős meló, megbetegedett gyermek s máris ideges az ember.
Függetlenül attól, hogy mi ez a hatás, a szervezet arra törekszik, hogy megoldja a problémát és visszatérjen a komfortzóna állapotába.
A legfőbb gondot a hosszú ideig fennálló és nem megoldható stresszhelyzetek jelentik, melyek a szervezet fokozatos kimerüléséhez, súlyos esetben összeomlásához és betegségek kialakulásához vezet.
Melyek a stresszforrások?
Azokat nevezzük stresszfaktoroknak, amelyek megélése félelemmel, szorongással vagy boldogtalansággal jár.
A stressz sajnos nem tudatos állapot, a tartós stressz állapota pedig az egész szervezetre hatást gyakorol, így az emésztőrendszer működésére is rányomja a bélyegét, ennek eredményeként gyomorproblémák jelentkeznek, romlik az emésztés és a bél vérellátása, továbbá az immunrendszer is gyengül.
Stresszhelyzetben a szervezet igyekszik megszabadulni a már felesleges terhet jelentő salakanyagoktól és lelassul az emésztés, amely sokféle panasz formájában nyilvánulhat meg: teltségérzés, puffadás, hasmenés.
A stressz során a test több gyomorsavat termelhet, ami emésztési problémákat okozhat, például gyomorfájást, gyomorégést és refluxot. Ha a stressz hosszú ideig fennáll, a kortizol szintje tartósan emelkedett marad, s erősödik a szervezet gyulladásos hajlama, ez azért történik így, mert a kortizol már nem tudja gyulladáscsökkentő hatását kifejteni. A fokozott gyulladásos hajlam allergiás, autoimmun betegségek formájában is megnyilvánulhat. Alvászavarok is jelentkezhetnek, például álmatlanság, amelyek az érzelmi stressz vagy szorongás következményei.
Néhány hatékony stresszkezelési módszer:
Relaxációtechnikák: A mélylégzés, progresszív izomrelaxáció és más relaxációs módszerek segíthetnek csökkenteni a stresszt és az izomfeszültséget, ami javíthatja az emésztést.
Meditáció: A meditáció segít lecsillapítani az elmét, csökkenteni a szorongást és a stresszt. Rendszeres meditáció alkalmazásával javítható az emésztés és az emésztőrendszer működése.
Testmozgás: A testmozgás segít a stressz levezetésében, és a rendszeres testmozgásnak pozitív hatása lehet az emésztőrendszerre. A mozgás serkenti az emésztést, javítja a bélmozgást és csökkenti a székrekedést.
Egészséges táplálkozás: Az egészséges étrend betartása, a rendszeres étkezés és a megfelelő folyadékbevitel segít stabilizálni a vércukorszintet és minimalizálni a gyomor-bélrendszeri problémákat, amelyek stressz hatására kialakulhatnak.
Stresszkezelő technikák: A stresszkezelő technikák, például a kognitív viselkedésterápia vagy az autogén tréning, segíthetnek az érzelmi reakciók megváltoztatásában és a stressz okainak kezelésében.
Pihenés és alvás: Megfelelő mennyiségű alvás és rendszeres pihenés kulcsfontosságú a stressz csökkentésében és az emésztőrendszer megnyugtatásában.
Segíthet gyomorproblémák esetén a probiotikumok szedése, prebiotikus étrend tartása, mely erősíti a bélflórát, javítja a bél állapotát. Segítségül hívhatjuk a pszichoterápiát, különböző alternatív gyógymódokat (autogén tréning, jóga) mely javíthatja a stresszkezelő képességet.
Milyen előnyei vannak a fogászati koronáknak?
A fogászati koronák már régóta népszerű megoldásnak számítanak a természetes fogak helyreállítására. Mikor használhatóak ezek a fogpótlások, és mi mindenben segítik a pácienseket?
Az érzékeny bőr okai
Az érzékeny és reaktív bőrt kellemetlen érzések - bizsergés, feszülő érzet, viszketés vagy égő érzet - jellemzik, amelyek néha szárazsággal és bőrpírral is együtt járnak. Bármilyen bőrtípus, legyen az száraz, zsíros vagy kombinált, érzékennyé válhat. Az érzékeny bőrre jellemző tünetek folyamatosan jelentkezhetnek, vagy bizonyos belső és külső tényezők is előidézhetik.
Az alacsony transzferrin szaturáció negatív hatásai
A transzferin szaturáció (TSAT) egy laboratóriumi vizsgálat, amely a szervezetben lévő vas szállításáért felelős fehérje, a transzferin telítettségének mértékét jelzi. A transzferin szaturáció százalékos arányban fejezi ki azt, hogy a transzferin hány százaléka van vasat tartalmazó állapotban.
A trombocitapénia tünetei
A trombocitopénia olyan állapot, amikor a vérben a vérlemezkék (trombociták) száma alacsonyabb, mint a normálértéke. A vérlemezkék fontos szerepet játszanak a vér koagulációs folyamataiban, vagyis a véralvadásban. Amikor egy ér sérül, a vérlemezkék összetapadnak és aktiválódnak, hogy megállítsák a vérzést.
Éjszakai lábgörcs
Sokaknak ismerős a kínzó fájdalom, mely sokszor éjjel, a legkedvesebb álmunkban tör ránk, amikor is begörcsöl a lábunk. Ennek több oka is lehet.