Menü

Napégés után…

A nyár gyakori veszélye az erős UV-sugárzás, ami különösen veszélyes, hiszen percek alatt leéghetünk a napon. Ilyenkor kiemelten fontos, hogy kellő figyelmet fordítsunk a megelőzésre, ám ha már megtörtént a baj, akkor a napégett bőr ápolására.

Nem lehet elégszer kihangsúlyozni, hogy a forróbb napokon húzódjunk árnyékba 11 és 16 óra között, illetve ügyeljünk a megfelelő fényvédelemre és sok vizet igyunk. Nagyon erős UV-sugárzás esetén a bőrfelület 15-20, extrém erős sugárzás mellett pedig alig 10 perc alatt napégést szenvedhet.

A napégés kellemetlen tünetei a kisebbik bajt jelentik, a nagyobb probléma a bőrrák kockázata, aminek kialakulása minden napégéssel csak egyre nagyobb.

Az égési sérülés gyakorlatilag ténylegesen sérülést jelent, komolyan kell venni! Az tévhit, hogy a napsugarak elől a víz védelmet jelent.

Milyen tünetek jelzik a napégést?

A legjellemzőbb tünet a bőr kivörösödése, amelyhez égő, feszülő fájdalom is társul. Kialakulhatnak továbbá hólyagok a bőrön, ami már másodfokú égési sérülést jelez. Ezek a hólyagok erősen viszkethetnek, később pedig számolni kell a bőrhámlással, esetleg azt kísérő viszketéssel. Ha a test nagy felületen leég, akkor felléphet általános rosszullét, fejfájás, hányinger, láz is, utóbbi esetén hívjuk mentőt!

Hogyan kezelhető házilag a napégés?

Enyhébb panaszok esetén otthon is elláthatjuk a napégett bőrt. Sokat segíthet egy langyos fürdő vagy zuhany, egy bőrre terített nedves törölköző, bőséges folyadékbevitel és a bőr hidratálása valamilyen bőrnyugtató géllel vagy krémmel. Léteznek olyan készítmények is, amelyeket kifejezetten napégésre ajánlanak. A bőrpírt kísérő fájdalom enyhítésére alkalmazhatunk fájdalomcsillapító gyógyszert.

Csak olyan ruhákat viseljünk, amelyek jól szellőznek, könnyű, természetes anyagból készültek, és teljesen eltakarják az érintett testrészt.

Amíg a gyógyulás zajlik, kerüljük a napsütést és egy újabb leégés, bőrpír lehetőségét.

Az enyhe napégés néhány nap, legfeljebb egy hét alatt meggyógyul, ha viszont másodfokú égést szenvedett a bőr, akkor hosszabb időt, heteket is igénybe vehet, mire teljesen regenerálódni tud.

A napvédelemmel kapcsolatos biztonsági tanácsokat kérjük tartsák be, a kicsikre pedig különösen vigyázni kell, bár tudjuk, hogy nehéz a csemetéket órákig bent tartani a lakásban, 11 és 16 óra között lebeszélni a medencehasználatról, strandolásról és homokozásról, meg mindenféle kinti tevékenységről, ám ez fontos elővigyázatosság. Én ilyenkor veszem elő az iskolai technika, vagy rajz dobozban a tanév végén hazakerült gyurmákat, festékeket, temperát, - némelyik szinte alig használt -, ezeket bevetve tudom a négy fal közt tartani a kis „raptorokat”. Fontos a gyerekeknek is megtanulni, hogy a biztonság a legfontosabb.

Probiotikum, higiénia, és tudatosság a nyugodt utazásért

Napsütés, tengerpart, finom ételek – a nyaralás sokak számára a kikapcsolódás csúcspontja. Ám az élményt könnyen beárnyékolhatja egy kellemetlen gyomorrontás vagy hasmenés. Szerencsére némi tudatossággal megelőzhetjük, hogy a pihenés napjait a mosdóban töltsük.

Ne hagyjunk életet a forró járműben!

Nyáron a hőmérséklet akár percek alatt életveszélyes szintre emelkedhet egy lezárt autó belsejében. Ennek ellenére még mindig előfordul, hogy figyelmetlenségből vagy pillanatnyi döntésből adódóan valaki gyermekét vagy háziállatát az autóban hagyja, amíg gyorsan elintéz valamit. Ez a „csak pár percre” hozzáállás azonban tragikus következményekkel járhat.

Naptej kisokos

A naptej nem csupán a strandon hasznos – egész évben érdemes odafigyelni a fényvédelemre. Tudod, mit jelent az SPF, hogyan kell helyesen alkalmazni a naptejet, és milyen típust válassz a bőrtípusodhoz? Ebben a cikkben minden fontos tudnivalót összegyűjtöttünk, hogy biztonságosan élvezhesd a napsütést.

Miért érint egyre több fiatalt a frontérzékenység?

A klímaváltozás hatásai egyre több területen érezhetők, és az időjárási frontokhoz kapcsolódó panaszok – amelyek korábban főként az idősebb generációkat érintették – egyre gyakrabban jelennek meg már fiatalabb korban is. Melyek ezek a tényezők, és milyen panaszokat okozhatnak?

Fogászati kisokos

Fontos tisztáznunk, hogy a fog ápolásának a célja, hogy megvédjük fogainkat a különböző betegségektől, emellett szép és ápolt fogaink legyenek. Amit otthon tehetünk ennek érdekében az a megfelelően végzett, rendszeres fogmosás, szájvízhasználat, fogorvosi kontrollvizsgálat.