Menü

Napégés után…

A nyár gyakori veszélye az erős UV-sugárzás, ami különösen veszélyes, hiszen percek alatt leéghetünk a napon. Ilyenkor kiemelten fontos, hogy kellő figyelmet fordítsunk a megelőzésre, ám ha már megtörtént a baj, akkor a napégett bőr ápolására.

Nem lehet elégszer kihangsúlyozni, hogy a forróbb napokon húzódjunk árnyékba 11 és 16 óra között, illetve ügyeljünk a megfelelő fényvédelemre és sok vizet igyunk. Nagyon erős UV-sugárzás esetén a bőrfelület 15-20, extrém erős sugárzás mellett pedig alig 10 perc alatt napégést szenvedhet.

A napégés kellemetlen tünetei a kisebbik bajt jelentik, a nagyobb probléma a bőrrák kockázata, aminek kialakulása minden napégéssel csak egyre nagyobb.

Az égési sérülés gyakorlatilag ténylegesen sérülést jelent, komolyan kell venni! Az tévhit, hogy a napsugarak elől a víz védelmet jelent.

Milyen tünetek jelzik a napégést?

A legjellemzőbb tünet a bőr kivörösödése, amelyhez égő, feszülő fájdalom is társul. Kialakulhatnak továbbá hólyagok a bőrön, ami már másodfokú égési sérülést jelez. Ezek a hólyagok erősen viszkethetnek, később pedig számolni kell a bőrhámlással, esetleg azt kísérő viszketéssel. Ha a test nagy felületen leég, akkor felléphet általános rosszullét, fejfájás, hányinger, láz is, utóbbi esetén hívjuk mentőt!

Hogyan kezelhető házilag a napégés?

Enyhébb panaszok esetén otthon is elláthatjuk a napégett bőrt. Sokat segíthet egy langyos fürdő vagy zuhany, egy bőrre terített nedves törölköző, bőséges folyadékbevitel és a bőr hidratálása valamilyen bőrnyugtató géllel vagy krémmel. Léteznek olyan készítmények is, amelyeket kifejezetten napégésre ajánlanak. A bőrpírt kísérő fájdalom enyhítésére alkalmazhatunk fájdalomcsillapító gyógyszert.

Csak olyan ruhákat viseljünk, amelyek jól szellőznek, könnyű, természetes anyagból készültek, és teljesen eltakarják az érintett testrészt.

Amíg a gyógyulás zajlik, kerüljük a napsütést és egy újabb leégés, bőrpír lehetőségét.

Az enyhe napégés néhány nap, legfeljebb egy hét alatt meggyógyul, ha viszont másodfokú égést szenvedett a bőr, akkor hosszabb időt, heteket is igénybe vehet, mire teljesen regenerálódni tud.

A napvédelemmel kapcsolatos biztonsági tanácsokat kérjük tartsák be, a kicsikre pedig különösen vigyázni kell, bár tudjuk, hogy nehéz a csemetéket órákig bent tartani a lakásban, 11 és 16 óra között lebeszélni a medencehasználatról, strandolásról és homokozásról, meg mindenféle kinti tevékenységről, ám ez fontos elővigyázatosság. Én ilyenkor veszem elő az iskolai technika, vagy rajz dobozban a tanév végén hazakerült gyurmákat, festékeket, temperát, - némelyik szinte alig használt -, ezeket bevetve tudom a négy fal közt tartani a kis „raptorokat”. Fontos a gyerekeknek is megtanulni, hogy a biztonság a legfontosabb.

Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.

Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?

A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.

A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.

Mit tudsz a vérszegénységről?

Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.