Amit a hosszú COVID jelenségről tudni érdemes
- Dátum: 2024.07.20., 21:55
- Szabó Máté
- képek: pexels
- betegség, covid 19, járvány, jelenség
A COVID-19 világjárvány óta több millió ember fertőződött meg a hivatalos nevén SARS-CoV-2 vírussal. Míg sokan felépülnek a fertőzésből néhány héten belül, egyeseknél hosszabb távú tünetek jelentkeznek, amelyeket összefoglaló néven long COVID-nak nevezünk. Ebben a cikkben ezen jelenségről, annak tüneteiről, hatásairól és kezelési lehetőségeiről tudhatunk meg többet.
Mi az a long COVID?
A hosszú COVID, olyan állapot, amikor a koronavírus tünetei a fertőzés után több héttel, vagy hónappal is fennmaradnak. A tünetek széles skálán mozoghatnak, és változó súlyosságúak lehetnek. Lényegében véve a vírus krónikus tüneteinek együttesét jelöli. Mint minden betegség esetén az idősebb felnőttek, krónikus betegségekkel élők, mint például cukorbetegség, vagy szív- és érrendszeri betegségekkel küzdők nagyobb veszélyben vannak. Valamint a fertőzés tünetei mindenkinél máshogy hatnak, emiatt a tünetek is sokfélék lehetnek. Valakinél ezek enyhék, inkább csak kellemetlenek, de van olyan is, aki súlyosan megbetegszik.
Tünetek
A long COVID tünetei rendkívül változatosak és személyenként eltérőek lehetnek. A leggyakoribb tünetek közé tartoznak:
Krónikus fáradtság, állandó kimerültség
Légzési nehézségek: nehézlégzés, mellkasi fájdalom, adott esetben tüdőgyulladás
Szapora szívverés
Kognitív problémák: memóriazavarok, koncentrációs nehézségek, figyelemvesztés
Tartós fájdalom az izmokban és ízületekben, ízületi gyulladások
Neurológiai tünetek: fejfájás, szédülés, alvászavarok
Mentális problémák: depresszió, szorongás, poszttraumás stressz zavar (PTSD) a vírus hatásaitól.
Kezelési módok
A hosszú COVID tünetei nem egyértelműek, nem felismerhetőek, és valójában külön tüneti enyhítésre van szükség, hiszen a vírus már nincs az emberi szervezetben, vagy nem aktív. A kezelésére és a menedzselésére nincs egyetlen, mindenki számára megfelelő megoldás, de számos módszer létezik a tünetek enyhítésére, és a különböző panaszok meggyógyítására:
Fontos a tünetek nyomon követése, és a betegség időben történő felismerése.
Gyakran szükség van több szakterület szakembereinek együttműködésére, szakorvosok felkeresésére, ilyen lehet például: a pulmonológus, a kardiológus, de akár a belgyógyász is.
Az izom- és ízületi fájdalmak, valamint a légzési nehézségek kezelésére szolgáló gyakorlatok segíthetnek a fizikai állapot javításában. A betegség esetén is fontos, hogy az ember megpróbálja megőrizni a korábbi fizikális állapotát, a rendszeres mozgás, és az elegendő pihenés fontos a regeneráció szempontjából.
Mentális egészség: A támogató közeg, és a pszichológiai tanácsok segítenek a betegséggel járó depresszió és szorongás leküzdésében.
Bizonyos tünetek, mint például a tüdőgyulladás, vagy a szívritmuszavarok gyógyszeres kezelést igényelhetnek a probléma megszüntetése érdekében.
A long COVID jelenség társadalmi hatásai
A COVID krónikus formája nemcsak az egyének életminőségét befolyásolja, hanem jelentős terhet ró a társadalomra, az egészségügyi rendszerre, és a gazdaságra is. A hosszú távú problémák miatt sokan küzdenek valamilyen krónikus betegséggel, a valós képet nézve az egészségügyben nem találnak megoldást a problémára, a problémákat sokszor nem, vagy tévesen diagnosztizálják. Egyéni szempontból pedig a problémák nem oldódnak meg.
A vírus sokáig tartó formája komoly és összetett egészségügyi kihívás, amely sok ember életét befolyásolja. A megfelelő orvosi ellátás, a rehabilitáció, és a mentális támogatás kulcsfontosságú a betegek számára. Ráadásul a problémát nehezíti, hogy a tünetek felismerése sokszor nem egyértelmű, ezáltal meg sem történik a betegség diagnosztizálása, valamint a probléma kezelése egyénenként eltérő lehet.
Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.
Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?
A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.
A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.
Mit tudsz a vérszegénységről?

Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.