Veszélyes kánikula
- Dátum: 2024.07.12., 05:38
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- egyéb betegségek, elsősegély, eszméletvesztés, forró, forróság, hőguta, hőháztartás, hőkimerülés., hőséggörcs, kánikula, melegkiütés, napsugárzás, napszúrás, orvos, tünet, vakáció, veszély
Szinte soha nem látott mértékű kánikulai forróság jellemzi napjainkat, ami egy bizonyos pontig a vakáció és a nyár velejárója, ám van egy határ, amikor már veszélyes is lehet. A hőség kórházba is juttathat, vigyázzunk magunkra! A napszúrás akár halálhoz is vezethet, de a nagy hőségben a hőguta is veszélyeztet minket. Honnan ismerhetjük fel a tüneteket? Mire kell figyelnünk strandoláskor és a szabadban?
A nyári forróság nagyon veszélyes lehet. A rekordokat döntögető meleg nem csak az időseket és a krónikus betegekre jelenthet veszélyt.
Az idei nyár kifejezetten forró, a héten újabb hőségriasztásokat adtak ki. A hőség okozta rosszullétek veszélyesek, sőt akár halálosak is lehetnek, ezért komolyan kell venni szakemberek tanácsait.
A napszúrás a fedetlen fejet érő közvetlen és erős napsugárzástól alakul ki, melynek első jelei: a vörös, forró fej, hűvös bőr, fejfájás, nyugtalanság, szédülés, émelygés, valószínűleg hányás és eszméletvesztés.
Súlyos esetben a napszúrás halálhoz is vezethet és különösen a gyermekek, idősek, betegek veszélyeztetettek. A hőguta napszúrás nélkül is előfordul, akkor lép fel, amikor hosszan tartó meleg behatás miatt a szervezet hőháztartása zavart szenved és hőfelesleg jelentkezik.
A hőgutát a vörös fejről, a forró, száraz bőrről, élettelen arckifejezésről, tántorgó járásról, megemelkedett pulzusról és igen magas testhőmérsékletről ismerhetjük fel. Az érintett eszméletlen is lehet, kezelés nélkül, akár halálhoz is vezethet. Ilyenkor életmentő lehet a gyors segítség.
Mit tehetünk napszúrás és hőguta esetén? Hogyan segíthetünk?
Hűvös helyen fektessük le a beteget, megemelt felsőtesttel! Hideg vizes kendővel végezzünk borogatást, különösen a fejét kell hűteni, emellett az érintett igyon folyadékot, ha tud. Legjobb valamilyen sótartalmú víz ivása, a víz- és a sóveszteség kiegyenlítésére (1 teáskanál só 1 liter vízhez.)
Előzzük meg a bajt!
A napszúrás és hőguta megelőzése a következő tanácsok betartásával történhet:
- hordjunk fejfedőt, fehér kendőt, kalapot, baseball sapkát
- kerüljük a hosszú napozást
- pótoljuk az izzadtságot, igyunk sok vizet
- ne sportoljunk a legmelegebb órákban.
Milyen egyéb betegségeket okozhat a meleg?
Hőséggörcsöket, ezek lehetnek a hőbetegség első jelei, és általában fájdalmas izomgörcsökkel járnak, amelyek a lábakban és a hasban jelentkezhetnek.
Melegkiütést, ez egy bőrirritáció, amely akkor fordulhat elő, ha sokat izzadunk.
Hőkimerülést, mely a szervezet válasza a túlzott víz- és sóveszteségre.
Hőgutát, ez akkor következik be, amikor a szervezet már nem tudja szabályozni a hőmérsékletét.
Ha a hőguta tüneteit érzékeljünk, azonnal hívjunk orvost. Amennyiben a hőséggörcsök egy óránál tovább tartanak, hányással járnak együtt, illetve, ha a hőguta tünetei súlyosbodnak, vagy egy óránál tovább tartanak, mindenképpen hívni kell a mentőt.
A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!
Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.
Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.
Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?
Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.