A sztívia ritkán hallott mellékhatásai
- Dátum: 2024.07.12., 05:29
- Udvari Fanni
- képek:pexels.com
- cukormentes, édesítőszer, edzés, egészség, fogyás, inzulin, kalória, növèny, sztívia, természet, vércukorszint, vérnyomás
Levélkivonata háromszázszor édesebb, mint a répacukor, ellenben kalóriamentes, ezért gyakran ajánlják azok számára, akik szeretnék elhagyni a cukrot étrendjükből. Gyakran olvashatjuk viszont, hogy a steviának egészségünkre káros mellékhatásai is lehetnek, ezért nem mindenkinek ajánlott a fogyasztása.
A stevia többek között csökkenti a koleszterin- és vércukorszintünket, azonban a piacon kapható édesítőszerek minősége igencsak változó lehet. A steviakivonatot gyakran erősen feldolgozzák, illetve más édesítőanyagokkal (eritrittel, dextrózzal, maltodextrinnel) vegyítik, ami jócskán gyengíti annak egészséges hatásait. Rengeteg formában találkozhatunk steviaalapú édesítőszerekkel, ezek közül éppen a legnépszerűbbek, mint a Truvía édesítőtabletta, a leginkább feldolgozottak és a legkevésbé egészségesek.
A legtöbb ország egészségügyi hivatala a steviát egészségünkre nem ártalmas termékként engedélyezte, fogyasztását biztonságosnak ítélve. A különböző kutatások szerint azonban mégis léteznek mellékhatásai, melyekre érdemes odafigyelnünk. Egy esetben például arra a megállapításra jutottak a tudósok, hogy a stevia és a hozzá hasonló kalóriamentes édesítőszerek negatívan befolyásolhatják a beleinkben élő baktériumok működését, melyek emésztésünkben és immunrendszerünk megfelelő működésében is fontos szerepet játszanak.
Egy másik kutatás úgy találta, hogy a zérókalóriás édesítők hatására jobban megnő az étvágyunk. A kísérletben részt vevő harminc személy több kalóriát fogyasztott a nap hátralevő részében, mikor steviával édesített üdítőt ittak, mint amikor klasszikus, cukros itallal frissítették fel magukat. Egy hét különböző kutatás eredményeit összegző vizsgálat pedig azt állapította meg, hogy hosszú távon a kalóriamentes édesítőszerek igenis hozzájárulnak kilóink gyarapodásához. Egyes, steviakivonat segítségével készült termékek édesítés céljára használt cukoralkoholokat, például szorbitot vagy xilitet tartalmazhatnak, melyek az arra érzékenyek szervezetében emésztési gondok kialakulását okozhatják. Végezetül, a stevia csökkenti vércukor- és vérnyomás-szintünket, miáltal belekontárkodhat a különböző, ezen területekre felírt gyógyszerek munkájába.
Összegezve tehát, a stevia nem különösebben káros, de vigyáznunk kell az esetleges mellékhatásokkal, különösen, ha bármely, fentebb felsorolt téren valamiféle érzékenységgel rendelkezünk. Érdemes megválogatni, milyen steviakivonatból készült terméket vásárolunk, és inkább feldolgozatlan, természetes formájában fogyasztanunk a steviát.
Sok magnéziumot tartalmazó ételeink

Tudjuk, hogy magnézium nélkül nem tudunk élni, hiányát ételekkel is tudjuk pótolni. Nézzük, hogy mik ezek.
Színkavalkád a tányéron

Elsőre nem is gondolnánk, hogy a hozzávalók és az ételünk színei befolyásoló tényezők lehetnek abban, hogy mit fogyasztunk el szívesen, pedig ez pontosan így van. Minden főbb színhez tartozik egy étkezés szempontjából fontos jelentés.
A sok sófogyasztás következményei

A sófogyasztás mértéke valóban jelentős hatással van az egészségünkre, és érdemes komolyan venni a sóbevitel csökkentésére vonatkozó ajánlásokat. Az alábbiakban összefoglalom a túlzott sófogyasztás következményeit, valamint néhány javaslatot adok a sóbevitel csökkentésére.
Pizza kisokos: ismerd meg a pizzák különböző fajtáit

Élsz-halsz a pizzáért, legszívesebben minden nap rendelnél belőle? Úgy érezhetjük, hogy már minden példányt is kóstoltunk a világon, de legalább a városban, ahol élünk. Holott egyáltalán nem biztos, hogy így van. Az alábbi cikkben azt nézzük meg, hogy milyen típusai léteznek a különböző pizzatésztáknak szerte a világon.
Mivel helyettesítsük a cukrot?

A legtöbb fogyókúra és diéta ajánlja, hogy a lehető legkevesebb cukrot fogyasszuk, ha szeretnénk elérni a kívánt hatást. Milyen alternatívák vannak azonban arra, hogy élvezhessük az édes ízeket, de ne is legyen káros számunkra?