Menü

Az elektromos cigaretta mentális hatásai

„Túladagolta az e-cigit, hetek óta intenzíven fekszik egy tinédzser” - olvasom a neten.

Hetek óta a Heim Pál kórház intenzív osztályán kezelik azt a 17 éves fiatalt, aki illegálisan vásárolt elektromos cigaretta használata miatt került életveszélyes állapotba – írta a hazipatika.com.

A kórházban közel egy hónapja kezelnek egy 17 éves fiatalt, aki egy hétig élet és halál között lebegett, műtüdőre kötve mentették meg az életét. Mint kiderült, a dohánytermék okozta túladagolás következtében szenvedett toxikus tüdőkárosodást. Egyelőre kérdéses, képes lesz-e még valaha teljesen felépülni.

Hétfőn a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) arra hívta fel a figyelmet, hogy dohánytermék Magyarországon kizárólag dohányboltokban értékesíthető. Az ízesített elektronikus cigaretta Magyarországon illegális, értékesítése szigorúan tilos.

Az elektromos cigaretta, Elf-Bar káros hatásairól már írtunk korábban weboldalunkon. Hiába ártalmas és bajt okoz, ennek ellenére mégis nagyon népszerű: több millió ember érintett, ezért nem lehet elégszer hangsúlyozni a veszélyeit, pláne, hogy összefüggést találtak az e-cigi használata és bizonyos mentális betegségek kialakulása között.

Korábbi cikkeink itt érhetők el:

https://hajraegeszseg.hu/cikk/2024-05-09/az-elektromos-cigi-karos-hatasai

https://hajraegeszseg.hu/cikk/2022-07-08/az-elf-bar-karos-hatasai

https://hajraegeszseg.hu/cikk/2014-09-03/e-cigi-nem-lelepo-hanem-belepo

Még mindig nagyon sokan úgy vélik, az elektromos cigaretta korántsem olyan káros, mint a hagyományos dohányzás, ám ellenkezőleg: rengeteg egészségügyi kockázat rejlik mögötte, ha nem több, mint hagyományos társánál.

Azt eddig is kívülről fújtuk, hogy a különféle dohánytermékek rendkívül káros hatással vannak az egészségünkre, ám egy nemrégiben készült kutatás rávilágított arra, hogy a fizikai károsodás mellett bizony mentális következményekkel is járhat a dohányzás.

Az eredmények azt mutatták, hogy az e-cigi termékeket használók jelentősen nagyobb valószínűséggel küzdenek különféle mentális egészségügyi problémákkal, beleértve a depressziót és a szorongást. A tünetek között voltak olyan jellemzők, mint az alacsonyabb szintű figyelem, rosszabb alvásminőség.

Utóbbi és az elektromos cigaretta használata ördögi kör lehet: cigiznek a szorongás csillapítására, de aztán nem tudnak aludni és „pörögnek”, ami hosszú távon csak tovább ront a helyzeten.

Az e-cigit használók emellett ráadásul magányosabbnak bizonyultak és jelentősen több alkoholt fogyasztottak heti rendszerességgel.

Az e-cigarettázó fiatalok, serdülők fokozott veszélynek vannak kitéve, mivel a felmérések szerint nem a hagyományos cigarettáról térnek át az e-cigarettára, hanem elsőként e-cigarettát használnak és gyorsan erős nikotinfüggőség alakulhat ki náluk.

Mire figyeljenek a cukorbetegek karácsonykor?

Mit tehet, aki betegség miatt nem fogyaszthat kedvére az ünnepi ínycsiklandó falatokból, édességekből?

Elalvás előtti rángatózás okai

Stressz, az izmok természetes rándulása és az alkohol is okozhatja a kellemetlen rángatózást, amit egyesek elalváskor tapasztalnak - már ha felébrednek rá. Mindezen túl azonban súlyos betegség előjele is lehet, ha rendszeresen előfordul.

Cirkadián ritmus – te figyelsz rá?

Hogyan telik egy napod? Van hozzá egy megszokott ritmusod, amit követsz, vagy csak sodródsz az árral? Tudod, hogy a napszakok befolyásolják tested működését?

Téli depresszió és a fényhiány

A télen jelentkező depressziós panaszok hasonlóak az év más részében kialakulókhoz. A depresszió legfőbb tünetei többek közt: alvászavar, fáradékonyság, a mozgás, beszéd, gondolkodás lassulása, feledékenység, szorongás, szomorú, nyomott hangulat, közömbösség. Mit tehetünk a téli depresszió ellen?

Elment a hangod? – Így kezeld

Biztosan sokan ismerik az érzést, amikor elmegy a hangjuk, de azért nem kell megijedni, pár nap alatt rendeződik, viszont érdemes pár praktikát kipróbálni, hogy segítsük a gyógyulást.