Iskolai ballagás, évzáró, osztálykirándulások a kánikulában
- Dátum: 2024.06.21., 06:57
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- biztonság, évzáró, faktorszám, fényvédelem, hőségriadó, Iskolai ballagás, kánikula, nyári szünet, osztálykirándulások, ünnepség, vakáció
Sok helyen a napokban tartják az általános iskolai ballagásokat, az évzáró ünnepségeket, osztálykirándulásokat.
Idén először a megszokottnál körülbelül egy héttel később, június 21-én kezdődik a nyári szünet (tavaly már június 16-án véget ért a tanítás), így az általános iskolai ballagásokat, évzárókat is később, többnyire június végén tartják, ahogy az osztálykirándulások ideje is ezekben a hetekben volt/van.
Mivel a következő napokban is rekkenő hőség lesz (konkrétan tudom, hogy holnap akár 35-36 fokig is emelkedhet a hőmérséklet) emiatt az országos tisztifőorvos harmadfokú hőségriasztást adott ki az ország egész területére 2024. június 19-én (szerda) 0.00 órától 2024. június 22-én (szombat) 24:00 óráig – olvastam az eduline oldalán.
Mit lehet tenni, ha a forróságban kirándul a gyerek, vagy az iskola udvarán tartják az évzáró ünnepséget? A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ tájékoztatása szerint az egyik legfontosabb, hogy legyen mindig kéznél elegendő víz, hiszen a hőségben sokkal több folyadékot kell fogyasztanunk.
Nagyon fontos ebben az időben a megfelelő fényvédelem is, melynek lényege, hogy valamilyen módon megakadályozzák a fénysugarak bőrbe jutását.
Erre alkalmas a fényvédő ruházat, a világos öltözet, a fejfedő, kerülve a sötét színeket, mert azok jobban elnyerik a hősugarakat.
A fényvédő krémek használata meggátolja a napfény bejutását és elnyelődését a bőrben. A naptejek általában egy számmal jelzett érték segítségével mutatják meg, hogy a készítmény használatával mennyi időt lehet eltölteni a napon, ez az érték az SPF, ami a védelmet jelentő faktorszám. A rövid hatású szerek azok, melyeknél az SPF 6-10 között van, a közepes hatásúaké 10-30 között, míg erős hatással bír 30-50 közötti érték és nagyon erős védelmet kapunk az SPF50+ jelöléssel ellátott termékeknél. Az UVB jelzés mellett azonban mindig érdemes figyelni, hogy az adott készítmény UVA sugárzás ellen is használható-e.
A faktorszámot mindig bőrtípusunk szerint válasszuk meg, például a szőke hajú és kék szemű egyének magasabb faktorszámú fényvédő használata javasolt é különösen fontos a kisebb gyerekek védelme, akiknek a bőre még vékonyabb, érzékenyebb.
Az osztálykirándulások szervezésénél figyelembe kell venni a kirándulás időtartamát (egynapos vagy többnapos) és a várható időjárást, majd aszerint kell felhívni a szülők figyelmét, hogy mi kerüljön a táskába. Fontos a naptej, a kullancsriasztó, az esőkabát, az elemózsia legalább egy napra, a folyadék, mely alatt lehetőleg vizet értsünk. Hasznos, ha van egy kulacs a gyermeknél, amit bármikor újratölthet.
Az óvoda és az iskola egy viszonylag védett környezet a gyerek számára, kötött szabályokkal és szakszerű felügyelettel, a nyári szünet alatt azonban a szabályok és a korlátok is lazulnak, ami gyakran vezet balesethez. Nekünk szülőknek, felnőtteknek kell odafigyelni, hogy megóvjuk gyermekeinket a rájuk leselkedő veszélyektől. Minden gyereknek tartalmas, izgalmas és élvezetes, biztonságos vakációt kívánok! (Szülőknek pedig néhány jó erős meleg kávét és ha minden cérna szakad, akkor egy jó pohár hideg bort)
Te ezeket szoktad takarítani?

Rendben tartjuk a környezetünket, hiszen kellemesebb, egészségesebb a tisztaság, de nem mindegy, hogy odafigyelünk e ezekre a helyekre, dolgokra.
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?
Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.
Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.