Menü

Kánikula jön, mit tegyünk a melegfronti hatás ellen?

Még az egészséges szervezetet is megviseli az, ami a napokban jön, ám aki érzékeny a melegfronti hatásra, annak érdemes elolvasnia mai cikkünket.

Az időjósok szerint a következő napok is jelentős felmelegedést hoznak, a gyerekeket, időseket, szívbetegeket ez még jobban próbára teszi, hiszen az ő szervezetük egy ilyen nagymértékű felmelegedéshez nem tudnak olyan gyorsan alkalmazkodni. Az arra érzékenyek, a szív- és érrendszeri betegek nyilvánvalóan nehezebben viselik az időjárás változásait.

Hogyan hat a melegfront a szervezetre?

A következő tünetektől szenvednek ilyenkor sokan: fáradékonyság, erős szívdobogásérzés, ödéma, nehézlégzés.

A melegfront közeledtével csökken a vérnyomás, gyakoribbá válik a stroke, a szívinfarktus, a trombózis, az embólia, és a közlekedési balesetek száma is növekszik. Minden frontra elmondható, hogy érzékenyebbé válhatnak olyankor a sebek, a hegek, gyakoribbá válnak a keringési zavarok, megjelennek a reumatikus panaszok.

A melegfront átvonulása után a szívműködés és a légzés gyorsabbá válik, a vérnyomás emelkedik. A vérzéshajlam fokozódása miatt gyakoribb az orrvérzés, a gyomorvérzés, az agyvérzés, az embólia és a vérrögös érelzáródás a kánikulai melegben.

Fel kell hívni a figyelmet a fokozott napvédelemre!

Egészséges embereknek is el kell mondani, hogy 11 és 15 óra között ne tartózkodjunk napon és a mértéktelen napozást is kerüljük, hisz könnyen napszúrást kaphatunk, de a betegeknek még inkább oda kell figyelniük arra, hogy széles karimájú kalap, napszemüveg legyen náluk, kerüljék a közvetlen napfényt és öltözzenek kényelmesen, jól szellőzően.

Egy rossz ruhaválasztás a meleget még tetézheti, míg egy komfortos, világos, szellős öltözékben sokkal könnyebben viseljük a kánikulát.

Mi a teendőnk, ha valaki hőgutát kapott?

Ha látjuk valakin, hogy rosszul érzi magát, érdemes leültetni, lehetőség esetén lefektetni, a lehetőségeknek megfelelően alkalmazni hideg borogatást, esetleg felkereshetünk légkondicionált helyiséget.

Mindig gondolkodom, vajon ki kell hangsúlyozni a bőséges folyadékfogyasztást, de talán nem baj, ha megemlítjük, ugyanakkor a kánikulában érdemes kerülni a túl sok koffeines italt és az alkoholt! Tapasztalatból tudom, hogy a gyerekekre, és az idősebbekre fokozott figyelmet szükséges fordítani, ők ugyanis kevésbé érzik a szomjúságot, ezért gyakrabban kell figyelmeztetni őket az ivásra, a dehidratáció elkerülése végett. Maguktól már csak akkor jut eszükbe, mikor nagyon szomjasok.

Hogy mennyi vizet kell inni egy nap, vagyis kellene, arra már a neten számos napi folyadékszükséglet kalkulátor rendelkezésre áll, ahol a kért adatok megadása után megtudhatjuk mit, mikor és mennyit igyunk.

Felhívják a figyelmünket arra is, hogy nem szükséges drága ízesített ásványvizeket vásárolni, tökéletesen megfelel a csapvíz is, illetve, hogy mindenképpen kerüljük a cukrozott, illetve cukros innivalókat.

A folyadékszükséglet kiszámítása személyre szabott, de általánosságban elmondható, hogy egy felnőtt számára naponta a 2 liternyi folyadékpótlás az ideális, persze aktív sport, nyári meleg, vagy komoly igénybevételt jelentő, izzadással járó fizikai munkavégzés esetén ennek akár a duplája, triplája is lehet a szükséges bevitel.

Mikor igyunk?

Nagyobb mennyiséget semmiképpen ne közvetlenül ebéd előtt, közben, illetve utána, mert az ekkor bevitt folyadék az ételt felhígítja az emésztőnedveket, így nem lesz megfelelő az emésztés.

Az előrejelzések szerint a következő napok jelentős felmelegedést, komoly kánikulát hoznak, ami még az egészséges szervezetet is megviseli, a szívbetegeknek azonban fokozott óvatosság szükséges.

Orrmelléküreg -gyulladás kezelése és tünetei

Az orrmelléküreg-gyulladás, más néven sinusitis, a melléküregekben található nyálkahártyák gyulladását jelenti. A melléküregek maguk közé tartoznak az arcüreg (maxilláris), homloküreg (frontális), rostasejtek (cellulae ethmoidales) és a légcsőcsontok közötti sejtek. Ez a betegség viszonylag gyakori, szinte mindenki legalább egyszer életében átesik rajta.

A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Hűsítő nyári gyógynövények

A gyógynövények sokasága elérhető akár egy szépen kialakított, parkosított kertben is, vagy a konyhakertben, többet használhatunk a nyári melegben is.

Komposztálás – a természet körforgása otthon

A komposztálás nem csupán egy zöld hóbort – valójában az egyik legegyszerűbb és leghasznosabb módja annak, hogy csökkentsük a háztartási hulladék mennyiségét, miközben értékes tápanyagot adunk vissza a természetnek.