Sok veszély leselkedik a kicsikre a strandon!
- Dátum: 2024.06.12., 22:27
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- aggódás, árnyék, Balcsi, biztonság, bódé, cipő, csúszda, elővigyázatosság, faktorszám, felhevült, gyermek, gyermekkor, hőmérséklet, kalap, kánikula, karúszó, kavicsos, lubickol, medence, menekül, mentőmellény, naptej, nyár, óvatosság, pancsol, pánik, stand, strand, tengerpart., tömeg, úszógumi, veszélyes, víz, vízibicikli, vízpart
Nem tudom, hogy az ijesztőbb, hogy újra kellett éleszteni egy kisfiút az egyik strandon, vagy az döbbent le jobban, hogy a kicsit 10-15 percig nem keresték a szülei. „Nem lehet elégszer elmondani” jellegű írásom következik.
Félreértés ne essék, van három kisfiam, pontosan tudom, hogy mennyire nehéz figyelni egyszerre három eleven, futkosó gyerekre, pláne egy strandon, ahol ezer veszély leselkedhet, de azt gondolom, pont ezért érdemes összefoglalni ebben a cikkben a legfontosabb tudnivalókat, ha gyerekeinkkel strandolunk.
„Ötéves kisfiút kellett újraéleszteni szombat délután a kőbányai Újhegyi strandon - számolt be a sajtó. A gyerek beugrott a 135 centi mély medencébe, de nem jött fel a víz alól. Egy strandoló vette észre, azonnal szóltak az úszómesternek, aki pillanatokon belül elkezdte az újraélesztését.” Az úszómester lélekjelenléte és gyors, szakszerű közbeavatkozása mentette meg az életét, viszont a kisfiúért sokáig senki sem aggódott, a szülőt hiába várták, 10-15 percig nem került elő.
A rendőrség természetesen kivizsgálja az ügyet, büntetőeljárást indítottak.
Néhány éve írtam erről cikket a www.hajraegeszseg.hu oldalán, ahol igyekeztem erre felhívni a figyelmet, ha szeretnék elolvasni, a következő linkre kattintva a teljes írást elérhetik:
https://hajraegeszseg.hu/cikk/2019-07-11/erre-figyelj-ha-kisgyerekkel-mesz-strandolni
Gyerkőcökkel, pláne kicsikkel nagyon sok mindenre figyelni. Nem szívesen festem az ördögöt a falra, de sajnos nagyon hamar megvan a baj.
Meg kell taníttatni a gyerekekkel - a nagyobbakkal is! – hogy felhevült testtel nem szabad egyből beugrani a vízbe, figyelni a csúszdázásra, be kell tartani a biztonsági előírásokat, mert azok okkal készülnek. Elsősorban a szülők feladata erre figyelni, nem illendő megvárni, amíg már az úszómester lép közbe. Felelős szülőknek el kell mindent magyaráznia a csöppségeknek, nagyobbaknak, ha kell (és kell) akkor akár többször is.
Úszni nem tudó gyermeket mindenképp szülői felügyelettel, karúszóval vagy úszógumival, mentőmellénnyel engedjünk a medencékbe. Ha azt gondolják ez alap, akkor tévednek, sokszor látok családokat felelőtlenül strandolni, ezért gondolom, hogy érdemes leírni.
A legeslegfontosabb szabály medencézéskor: egy kisgyereket soha, egyetlen pillanatra sem szabad szem elől téveszteni vagy felügyelet nélkül hagyni! Ez igaz az otthoni pancsolásra is, ugyanis akár bokáig érő vízbe is bele lehet fulladni (elcsúszik, megijed, nem tud felállni). Tehát mindig legyen, aki folyamatosan szemmel tartja a pancsoló gyereket, és nem a telefonját nyomogatja közben.
Végül, de nem utolsó sorban a napégés ellen is védeni kell őket, fontos, hogy magas faktorszámú készítményt használjunk, lehetőleg 50 faktorú krémet vásároljunk és többször is kenjük át a gyerekek érzékeny bőrét.
Tengerparton, főleg kavicsos, köves részeken fontos a strand cipő viselése, ami véd az éles kövektől és kagylóktól. Ha ezeket a tudnivalókat betartjuk, akkor felhőtlen és gondtalan lesz a vakáció, a nyaralás és a strandolás.
Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.
Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.
Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?
Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.
Veszélyes, ha lenyeli a gyerek a rágógumit?

Sok szülő megijed, amikor gyermeke véletlenül lenyel egy rágógumit – de vajon jogos-e az aggodalom? A szakértők szerint a legtöbb esetben nincs ok pánikra, de bizonyos körülmények között a rágógumi lenyelése komoly egészségügyi kockázatokat is jelenthet.