Menü

Mit vigyünk magunkkal és mire figyeljünk túrázáskor?

A túrázás, kirándulás, terepfutás hasznos szabadidős tevékenység és egészséges időtöltés. Sokan nem tudják pontosan, hogy miket kell pakolni a hátizsákjukba, mire kell figyelni, ezért mai cikkünkben tanácsokat hozunk, hogy mi is szükséges egy ideális túrázáshoz.

A kedvező időjárás és a csalogató jó idő miatt sok olyan ember is útnak indul egy-egy erdei útvonalon, aki nem gyakorlott túrázó, nekik szedjük össze a legfontosabb tudnivalókat. Kezdjük a felszereléssel: egyáltalán mekkora zsák kell túrázni? Ha többnapos kirándulásra megyünk, akkor érdemes nagy zsákot vinni, ami kábé 40-50 literes, de ha egynapos túrában gondolkodunk, akkor nem kell hatalmas 50 literes hátizsák, mert felesleges. Ezesetben elég lehet gyerekeknek egy pici táska, szülőknek, felnőtteknek egy maximum 30 literes zsák.

Mit pakoljunk a táskába?

Fontos a váltóruha, hiszen túra közben leizzadhatunk, a gyerekek összesározhatják magukat a patakokban, elázhat a cipő is, így a váltócipő kötelező elem a zoknival együtt.

A táskába mindenképpen kerüljön sok víz, de minimum 1-2 liter és ennivaló, rágcsálni való.

Ami a harapnivalót illeti, akár rövidebb, akár hosszabb túrára indulunk, tervezzük meg, hogy mikor mit fogunk fogyasztani. Érdemes nem romlandó, energiadús (lassan felszívódó szénhidrátokat tartalmazó), de gyomorkímélő ételekben gondolkozni, amelyek nem okoznak telítettséget.

Ha szendvicseket viszünk, válasszuk a nem romlandó felvágottakat, szendvicsbe valót és lehetőleg legyen nálunk zacskó a szemétnek! Sok helyen nincs kuka, a szemetet pedig nem dobáljuk szét a természetben, ha mástól ilyet látunk, bátran szóljunk rá.

Ha gyerekekkel indulok útnak, mindig van nálam ragtapasz, sebkezelő gél, Anti hisztamin, szőlőcukor, zsebkendő, esetleg wc papír. Sosem marad otthon sem a kocsiban a kézfertőtlenítő sem, hogy azért evés előtt, wc után meg tudjuk tisztítani a kezünket a baktériumoktól.

Az esőkabát is praktikus és szerencsére nem jelent olyan nagy plusz súlyt a hátizsákban.

Vigyünk magunkkal és alkalmazzunk kullancs- és szúnyogriasztó szereket, amelyekkel már a kirándulás előtt be kell kenni, fújni magunkat. (Érdemes időben beadatni az encephalitis elleni védőoltást is. Az oltás a Lyme-kór ellen nem véd, ezért a kullancsriasztó szerek használatát semmiképpen sem mellőzhetjük.) Érdemes magunkkal vinni kullancskiszedő csipeszt is.

A nap káros sugaraival szembeni védekezés céljából tegyünk az úti csomagba könnyű fejkendőt vagy kalapot és magas faktorszámú napvédő készítményt, legyen nálunk napszemüveg is.

Mielőtt jó túrázást kívánnék, felhívom mindenki figyelmét, hogy tiszteljük az élővilágot! Ne etessük, bántsuk a vadon élő állatokat, és ne verjük le a búvóhelyüket, fészküket. Figyeljünk az erdő érintetlenségére! Ne szedjünk védett növényeket és ne hagyjunk sehol szemetet magunk után. Adjuk vissza úgy az erdőt, ahogy kaptuk és ahogy legközelebb is látni szeretnénk.

Elsősegélymódszerek, amiket érdemes megtanítani a gyerekeknek

Az elsősegélymódszerek elsajátítását nem lehet elég korán kezdeni, vannak módszerek, amiket érdemes megtanítani a kicsiknek is. Mely elsősegélynyújtási módszerek megtanulása fontos már gyerekkorban is?

Távoli munkavégzés: mit jelent és hogyan csináljuk?

Remote, azaz távoli munkavégzés. Nem kifejezetten home office, de nem is távmunka. Munka Amerikában, az Egyesült Királyságban? Miről van szó, hogyan csináljuk jól a gyakorlatban, és milyen háttere van ennek a munkavégzésnek?

Hogyan vezess biztonságosan eső esetén

Az elmúlt hétben országszerte rengeteg csapadék leesett, megnehezítve ezzel a közlekedést. Csapadékos időben megváltoznak az útviszonyok, és érdemes óvatosabban vezetni, illetve odafigyelni néhány dologra, ha úgy döntünk ilyen időben is útra kelünk!

Zeneszeretők - A zenehallgatás előnyei és miértje

A velünk és bennünk élő zene már az emberiség kezdete óta a mindennapjaink része. Manapság sokan el sem tudják képzelni az életüket dalok nélkül, mindez nemcsak a hangulatunkra hathat pozitívan, hanem a saját és mások érzelmeinek megértésében is segíthet. Emellett pedig rengeteg pozitív emóció is kapcsolódik a zenehallgatáshoz.

Az internetes csalások veszélyei, megelőzése

Az internetes csalások egyre nagyobb kihívást jelentenek napjainkban, különösen a digitalizáció előrehaladtával sok áldozatot szednek az internetes, vagy éppen telefonos megtévesztések. Ennek formája lehet banki átverés, online vásárlásokkal való visszaélés. A probléma pedig összetett, hiszen nehéz megfogni a csalókat, a tényleges sérelem a virtuális térben történik meg, az áldozatok pedig sokszor önhibából esnek áldozatul. Azonban mit lehet tenni, mit tehet az egyén, és mit tesznek a hatóságok?