Mit vigyünk magunkkal és mire figyeljünk túrázáskor?
- Dátum: 2024.06.10., 19:38
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- egészséges időtöltés, élővilág, harapnivaló, hátizsák, kirándulás, kisgyerek, szabadidős tevékenység, szemetelés, terepfutás, túra, váltóruha, víz
A túrázás, kirándulás, terepfutás hasznos szabadidős tevékenység és egészséges időtöltés. Sokan nem tudják pontosan, hogy miket kell pakolni a hátizsákjukba, mire kell figyelni, ezért mai cikkünkben tanácsokat hozunk, hogy mi is szükséges egy ideális túrázáshoz.
A kedvező időjárás és a csalogató jó idő miatt sok olyan ember is útnak indul egy-egy erdei útvonalon, aki nem gyakorlott túrázó, nekik szedjük össze a legfontosabb tudnivalókat. Kezdjük a felszereléssel: egyáltalán mekkora zsák kell túrázni? Ha többnapos kirándulásra megyünk, akkor érdemes nagy zsákot vinni, ami kábé 40-50 literes, de ha egynapos túrában gondolkodunk, akkor nem kell hatalmas 50 literes hátizsák, mert felesleges. Ezesetben elég lehet gyerekeknek egy pici táska, szülőknek, felnőtteknek egy maximum 30 literes zsák.
Mit pakoljunk a táskába?
Fontos a váltóruha, hiszen túra közben leizzadhatunk, a gyerekek összesározhatják magukat a patakokban, elázhat a cipő is, így a váltócipő kötelező elem a zoknival együtt.
A táskába mindenképpen kerüljön sok víz, de minimum 1-2 liter és ennivaló, rágcsálni való.
Ami a harapnivalót illeti, akár rövidebb, akár hosszabb túrára indulunk, tervezzük meg, hogy mikor mit fogunk fogyasztani. Érdemes nem romlandó, energiadús (lassan felszívódó szénhidrátokat tartalmazó), de gyomorkímélő ételekben gondolkozni, amelyek nem okoznak telítettséget.
Ha szendvicseket viszünk, válasszuk a nem romlandó felvágottakat, szendvicsbe valót és lehetőleg legyen nálunk zacskó a szemétnek! Sok helyen nincs kuka, a szemetet pedig nem dobáljuk szét a természetben, ha mástól ilyet látunk, bátran szóljunk rá.
Ha gyerekekkel indulok útnak, mindig van nálam ragtapasz, sebkezelő gél, Anti hisztamin, szőlőcukor, zsebkendő, esetleg wc papír. Sosem marad otthon sem a kocsiban a kézfertőtlenítő sem, hogy azért evés előtt, wc után meg tudjuk tisztítani a kezünket a baktériumoktól.
Az esőkabát is praktikus és szerencsére nem jelent olyan nagy plusz súlyt a hátizsákban.
Vigyünk magunkkal és alkalmazzunk kullancs- és szúnyogriasztó szereket, amelyekkel már a kirándulás előtt be kell kenni, fújni magunkat. (Érdemes időben beadatni az encephalitis elleni védőoltást is. Az oltás a Lyme-kór ellen nem véd, ezért a kullancsriasztó szerek használatát semmiképpen sem mellőzhetjük.) Érdemes magunkkal vinni kullancskiszedő csipeszt is.
A nap káros sugaraival szembeni védekezés céljából tegyünk az úti csomagba könnyű fejkendőt vagy kalapot és magas faktorszámú napvédő készítményt, legyen nálunk napszemüveg is.
Mielőtt jó túrázást kívánnék, felhívom mindenki figyelmét, hogy tiszteljük az élővilágot! Ne etessük, bántsuk a vadon élő állatokat, és ne verjük le a búvóhelyüket, fészküket. Figyeljünk az erdő érintetlenségére! Ne szedjünk védett növényeket és ne hagyjunk sehol szemetet magunk után. Adjuk vissza úgy az erdőt, ahogy kaptuk és ahogy legközelebb is látni szeretnénk.
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?
Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.
Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!