Menü

Miért fontos a fényvédelem?

Benne vagyunk a nyárban, jönnek a melegebbnél melegebb napok, az erősebb UV sugárzás. Arról sem szabad elfeledkeznünk, hogy UV sugárzás akkor is éri a bőrünket, amikor éppen nem a napon vagyunk, vagy nem strandolunk.

A napfény, mint tudjuk, nem csak a fény látható tartományát fedi le, hanem annál jóval többet. Ilyen az UV tartomány is. Beszélhetünk UV-A, UV-B és UV-C sugarakról. Az UV-A sugárzást a légkör nagyrészt elnyeli, csak kisebb része éri el a Földet, azonban ez képes áthatolni az emberi bőr legfelső rétegén. Az UV-B és UV-C sugárzás egy része szintén elnyelődik –azonban ami eléri a Földet, képes a jól ismert „leégés” jelenség kiváltására.

A napégés mértéke egyéni érzékenységtől is függ, de ettől függetlenül mindenki számára káros hatású.

Napégés vagy napallergia?

A napégés a bőr akut gyulladásos reakciója, melyet ultraibolya sugárzás okoz. Nyáron rendkívül gyakori panasz, és bár igen fájdalmas is lehet, jó esetben néhány napon belül elmúlik.

A napallergia tünetei sokszor összetéveszthetők a leégéssel, azonban fontos különbség, hogy napallergia esetén a folyamatot nem követi hámlás, illetve többször kiújul és évekig visszatérő problémává válhat.

A napégés más égésekhez hasonló bőrsérülés. Kiváltója a nap UV-, főként az UV-B sugárzása.

Minél világosabb valakinek a bőre, annál magasabb faktorszámú fényvédő krémet javasolt használnia. Természetesen, az, hogy valakinek sötétebb a bőre, könnyebben barnul, még nem indok arra, hogy ne használjon fényvédőt!

Ha már megpirultunk…

A bőr enyhe kivörösödését kezeljük napozás utáni balzsammal vagy aloe vera géllel. Ez sok vizet és egy kevés zsírt is tartalmaz. Hűsítő és nyugtató hatású. Fájdalom és enyhe hőemelkedés esetén vegyünk be fájdalomcsillapítót. Igyunk sok folyadékot!

A napfény nem csak leégést okozhat, hanem pigment foltokat is, korai öregedést, ráncokat és vízveszteséget a bőrben, hosszú távon pedig akár melanómák és más, bőrt érintő daganatos megbetegedések kialakulását is elősegítheti. Természetesen ez nem jelenti azt, hogy nem szabad napoznunk, hiszen a megfelelő mennyiségű D-vitaminra a szervezetnek szüksége van, azonban fényvédelemmel és praktikus tanácsokkal elkerülhetjük a kellemetlen napégést és a bőrünk felesleges károsítását.

A fényvédő készítmények használata mellett ne tartózkodjunk napon a déli órákban, olyan ruhát választanunk, mely takarja a bőrünket és lehetőleg fehér vagy világos színű, továbbá fogyasszunk sok folyadékot.

Miért fontos az anyajegyekre különösen vigyázni?

A pigmentet termelő sejtekből kiinduló anyajegyekkel kell a legjobban vigyázni, mert potenciális veszélynek vannak kitéve, ezek könnyen rákosodhatnak, és melanóma alakulhat ki.

Érdemes évente szűrésekre járni, de mindezek mellett kerülnünk kell a túlzott napozást.

A fényvédelem nagyon fontos, hiszen a megfelelő faktorszámú naptej képes kiszűrni a káros sugárzásokat, ezzel egy „védőpajzsot” képezve a bőr felületén. Fontos az arcot, nyakat, vagy a napnak gyakorta kitett végtagokat mindennap lekenni.

Orrmelléküreg -gyulladás kezelése és tünetei

Az orrmelléküreg-gyulladás, más néven sinusitis, a melléküregekben található nyálkahártyák gyulladását jelenti. A melléküregek maguk közé tartoznak az arcüreg (maxilláris), homloküreg (frontális), rostasejtek (cellulae ethmoidales) és a légcsőcsontok közötti sejtek. Ez a betegség viszonylag gyakori, szinte mindenki legalább egyszer életében átesik rajta.

A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.

Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?