Menü

Túlsúlyos gyerekek

Gyakran olvasni szomorú statisztikákról, mely szerint az elhízás mértéke Magyarországon a felnőtt lakosság körében 30 százalék, a túlsúlyosak aránya pedig ennél is több. Hazánk rendelkezik Európában a legrosszabb mutatókkal. Az előrejelzések szerint a következő években tovább romlik majd a helyzet.

Becslések szerint az elhízással és túlsúllyal összefüggő költségek elérhetik az összes egészségügyi közkiadás 15-18 százalékát, és legalább 1 százaléknyi GDP-kiesést okoznak. Hogyan? Többször is elolvastam a szomorú sorokat.

S ami még döbbenetesebb, hogy gyermekkorban az esetek kevés százalékában áll csak valamilyen betegség az elhízás hátterében, sokkal inkább az életmód az, ami ezért az aggasztó állapotért felelős. Azok a gyerekek pedig akik már kicsi korban egészségtelen életmódot folytatnak, ötször nagyobb az esélyük arra, hogy felnőttkorukban is túlsúlyosak legyenek.

Szülőként vajon feltesszük magunknak a kérdést? Hol és mit eszik a gyermekünk? Mennyit mozog egy héten?

A gyerekkori és elhízás világszerte népbetegség.

Mit tehet a szülő?

Többek között helyes példával jár a megfelelő életmód terén, ami már gyerekkorban el kell, hogy kezdődjön.

Ha a szülő nem mutat példát, akkor hiába papol az anyuka vagy apuka arról, hogy mit kellene enni és mennyit kéne mozogni, ha közben ők maguk sem folytatnak ilyen életmódot és nem sportolnak, nem lesznek hitelesek és nem lesznek példamutatók sem.

Az elhízás már ott kezdődik, hogy eleve sokaknál nem megfelelően indul a nap, a kamaszfiam is hajlamos kihagyni a reggelit, éhgyomorra iskolába rohanni, s bár az energiaital nálunk tiltva van, középiskolai tanárként sok fiatal kezében látom, mikor belépnek az iskolába.

Az energiaital veszélyeiről már írtunk korábbi cikkeinkben.

https://hajraegeszseg.hu/cikk/2018-10-11/energiaital-a-gyerekek-kezebe-nem-valo

https://hajraegeszseg.hu/cikk/2018-03-26/energiaital-es-tarsai-

https://hajraegeszseg.hu/cikk/2015-04-13/az-energiaitalozas-kockazatai

https://hajraegeszseg.hu/cikk/2014-08-30/az-energiaitalok-veszelyei

https://hajraegeszseg.hu/cikk/2014-12-10/egeszseg-kontra-energiaitalok-elesedik-a-harc

Ami a mozgást illeti, előszeretettel ülnek a tinik naphosszat a tévé, számítógép előtt, szívesen nyomkodják a telefont, tabletet és bizony sok szülő ráhagyja a gyerekre ezt a fajta viselkedést és életmódot ahelyett.

A gyerekkori elhízás egyik fő oka a kevés alvás is. Ügyeljünk arra, hogy gyermekünk eleget aludjon. A keveset alvók rosszabbul teljesítenek, magasabb a testzsírszázalékuk és könnyen válnak elhízottakká.

Magas vérnyomásos fiatalok? sajnos igen!

Szomorú tendencia, hogy a korábban az idősebbek betegségének tartott magasvérnyomás-betegség a kamaszoknál is egyre gyakoribb. Ennek legfőbb oka, hogy a statisztikák szerint a kamaszok ötöde elhízott vagy túlsúlyos.

Sajnos nem ritka a 14 éves, 100 kiló feletti kamasz. Nagyon fontos lenne már az első plusz kilók megjelenésekor foglalkozni a problémával. A hatékony fellépéshez pedig szükséges az egész család együttműködése és példamutatása.

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.

Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.

Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?

Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!