Menü

Hogy hatnak a savas ételek a fogainkra?

Közismert tény, hogy amit elfogyasztunk ételek vagy italok, azok hatnak a fogainkra. A fogorvosom mindig megjegyzi, hogy a savas ételek milyen kedvezőtlen hatással vannak fogakra s többek között ő maga is érzi, hogy mikor több savas gyümölcsöt, meggyet, narancsot eszik, bizony fogproblémák jelentkeznek nála. Ennek oka, hogy a savak megtámadják, gyengítik a fogzománcot, ennek károsodásával pedig beindul a fogszuvasodás, ezt pedig, ha valakinek, akkor egy fogorvosnak el lehet hinni. Nézzük hogyan hatnak a fogainkra a savas ételek.

A fogzománc eróziójának kialakulását okozhatja savas ételek, például friss citrusfélék, és italok gyakori fogyasztása, a legnagyobb kárt pedig a szénsavas vagy további cukrozott italok, valamint a bor vagy gyümölcsteák okozzák.

A fogzománc a fogakat borító védőréteg, ám ha ez savval érintkezik, lágyulni kezd, “megbomlik”. A fogszuvasodás ma már mondhatjuk, hogy szinte “népbetegség”, minden korosztályt érint, ami a megváltozott étkezési szokásoknak tudható be.

A problémán nem segítenek a cukros gyümölcslevek, a szénsavas üdítőitalok, a cukros édességek, kekszek, csokoládék, melyek károsítják fogainkat.

Ha nem szeretnénk egyre gyakrabban látogathatni a fogorvosi rendelőt, akkor a savas ételek fogyasztását korlátoznunk kell, így megóvjuk fogaink épségét, egészségét, szépségét.

Ha mégis olykor savas, cukros gyümölcsöket, ételeket, italokat fogyasztottunk, érdemes utána vizet inni vagy cukormentes rágógumit használni, ezek a praktikák ugyanis eltávolítják a fogakra rakódott savakat.

Az egészséges fogak megtartásához elengedhetetlen a megfelelő szájhigiénia, rendszeres és alapos fogmosás, mely nem ér véget a fogsikálással, ide sorolható a fogköztisztítás, s említendő a szájvízhasználat is. Szakemberek szerint savas ételek, italok fogyasztása után, érdemes várni negyedórát a fogmosással, mert a felpuhult zománcot könnyen megsérthetjük. Jó ötlet megelőzésre, ha szívószállal fogyasztjuk a savas italokat, így kevésbé érintkezik a fogainkkal, de a cukormentes rágógumi is jó szolgálatot tehet, serkenti ugyanis a nyáltermelést a szájüregben, a nyál pedig regenerálja a savnak kitett fogakat.

Mi számít savas italnak vagy ételnek?

Azok az italok, amelyek pH értéke 4-4,5-nél alacsonyabb, savas hatásúnak számítanak, és károsak a fogakat védő zománcrétegre nézve. Példának vegyük a citrom levét, mely 2,4 pH értékkel rendelkezik, tehát savassága magas és súlyosan árthat a fogaknak.

Mire ügyeljünk még a savas ételek, italok mérséklése mellett?

A fogmosáskor válasszunk kíméletes, puhaszálú fogkefét, s használjunk magas fluorid tartalmú fogkrémet, ezek segítenek a fogzománc megerősítésében és a fogszuvasodás megelőzésében.

Alapvető szájhigiéniával, rendszeres és alapos fogmosással, megfelelő táplálkozással, fogászati szűrésekkel, illetve a savas ételek és italok fogyasztásának visszaszorításával számos fogászati problémát megelőzhetünk.

Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.

Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?

A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.

A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.

Mit tudsz a vérszegénységről?

Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.