Az önfenntartó tanyák: A fenntartható életmód újraéledése
- Dátum: 2024.05.30., 06:55
- Szabó Máté
- képek:pexels.com
Az elmúlt években egyre nagyobb figyelmet kapott a fenntartható életmód, és az önfenntartó gazdálkodás. Ezen tanyák a természetes erőforrások, és a környezetbarát módszerek hatékony kihasználására törekszenek, és egyre népszerűbbek azok körében, akik szeretnének függetlenné válni a modern világ komplexitásától, és egyfajta szabad életet élni.
Mi az az önfenntartó tanya?
Olyan gazdaság, amely a lehető legnagyobb mértékben önellátó. Ez azt jelenti, hogy a tanya lakói saját maguk termelik meg az élelmiszereiket, energiájukat, és minimalizálják a külső forrásoktól való függőséget. Az önfenntartó tanyák központi elemei: a vegyszermentes növénytermesztés, az állattartás, az esővíz gyűjtése, valamint a megújuló energiaforrások, mint a nap- és szélenergia használata. Emiatt ezen helyek többségén nem használnak növény-és rovarirtó szereket, az állatokat szabadon tartják, és a lehető legkevesebbet ássák a földet, hogy megőrizzék a talaj szerkezetét. Emellett megtermelik a saját zöldségeiket, a húst saját vágásból vagy cserével szerzik be, a maradékot pedig olyan családoknak adják tovább, akikkel ismeretségben állnak, vagy hasonló életmódot folytatnak.
A szabadság érzése
Ebben az életvitelben legtöbbször a szabadság érzése a legjobb vagyis, hogy nem kötődnek az emberek a nagyvárosokhoz. A tanyán minden napra jut feladat, mindegy, hogy az a házon belül, vagy a házon kívül van, de a feladatok úgymond sohasem fogynak el, ez persze egy idő után nagyon monoton lehet sok ember számára, viszont, aki szereti ezt az életformát, az örömet találhat benne. Itt megjelenik az a gondolat is, hogy: a földet mi nem az apáinktól örököltük, hanem a gyermekeinktől vesszük kölcsön, ezért próbálunk fenntarthatóan élni és művelni a földet. Ennek aztán rengeteg oka lehet, van, aki egyszerűen csak a költségeken szeretne spórolni, míg mások menekülő utat keresnek a fogyasztói társadalomból, vagy csak egy környezetbarát életre vágynak. Úgymond mindenki a saját határait nézi, és azon belül mozogva próbál elérni dolgokat.
Az önfenntartó tanya előnyei
Az önfenntartó tanyákkal az emberek nem akarják megváltoztatni a világot, egyszerűen csak meg akarják termelni azt, amire szükségünk van. Ezen emberek sem élnek teljesen offline életet, használnak internetet, áramot és gázt is a fűtéshez, a legtöbb helyen van vezetékes víz is, viszont például sok épület áramellátása napelemekkel működik. Persze mindenhol bejönnek a különböző külső erőforrások, de hosszú távon csökkenek a költségek, mivel kevesebb pénzt kell költeni élelmiszerre, energiára és vízre. Másrészt a “zöld gazdálkodás” csökkenti a fosszilis tüzelőanyagok használatát, a szén-dioxid-kibocsátást, valamint a műtrágyák és növényvédő szerek alkalmazását. Ez hozzájárul a biodiverzitás, és a természet megőrzéséhez is. Emellett bizonyos helyzetekben az önfenntartó tanyák friss, organikus élelmiszereket biztosítanak, amelyek táplálóbbak és egészségesebbek, mint a bolti alternatívák.
Példák Magyarországon
Hazánkban talán a legismertebb a Krisna-völgy, amely egy önellátó közösség, ahol a lakók saját maguk termelik meg a szükséges élelmiszereket és állítják elő az energiát. Az ehhez kapcsolódó Öko-völgy Alapítvány például olyan oktatási programokat kínál, amelyek segítenek az embereknek elsajátítani az önfenntartó gazdálkodás alapjait.
Az önfenntartó tanyák nemcsak egy fenntarthatóbb életmódot kínálnak, hanem lehetőséget adnak arra is, hogy közelebb kerüljünk a természethez, és jobban megértsük annak működését. Bár ez a fajta gazdálkodás kihívásokkal járhat, a jutalom egy egészségesebb, függetlenebb, és környezetbarát élet lehet. Ezen életforma igazából folyamatos tanulást, előzetes tervezést igényel. Valamint mindig összefügg a szabadabb élettel is, és az önellátó tanyák gyakran közösségi alapon működnek. Az itt élők kapcsolatot építenek más gazdákkal és helyi községekkel, falvakkal is, hiszen együttműködve többet tudnak elérni.
Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?
Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!
Hagyományos húsvét a modern világban

Mindenkinek kellemes húsvétolást kívánunk, családdal és barátokkal eltöltött programokat, élményeke, finom falatokat és jó időt a szabadtéri élményekhez! A húsvéti ünnep a megújulás és a hagyomány ünnepe.
Húsvéti Csodák és Tojáskereső Kalandok!

Itt a húsvét, amikor a természet újra éled, a fák rügyet bontanak, a nap egyre többet mosolyog ránk és bizony, a húsvéti nyuszi is megérkezik!