Hyalomma kullancs Magyarországon
- Dátum: 2024.05.28., 21:17
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- fertőzés, Hyalomma kullancs, klímaváltozás, krími-kongói vérzéses láz, kullancseltávolítás, kullancsfaj, kullancsfigyelő projekt, Magyarországon, nagyobb méret, Ökológiai Kutatóközpont, panaszok, sávozott láb, terjeszt, tünet, vírus
Magyarországon is megtalálható már a rettegett Hyalomma kullancs – mire figyeljünk, mely tünetek jelzik a krími-kongói vérzéses lázat? Erről írunk ma.
Sajnos itthon is jelen van már a Hyalomma kullancs, amelynek csípése veszélyes, ugyanis a krími-kongói vérzéses láz vírusát hordozhatja. Azonnal orvoshoz kell fordulni, ha ilyet találunk magunkban és a cikkben felsorolt tüneteket tapasztaljuk magunkon.
Kullancsfigyelő projektet keretében próbálják a szakemberek feltérképezni a Hyalomma kullancs itthoni elterjedését és előfordulását.
Hogyan került hozzánk ez a kullancsfaj és miért van belőle egyre több?
A klímaváltozás felelős az élőlények vándorlásáért, ennek köszönhető a Hyalomma kullancsok megjelenése. Ezek a vonuló madarak közvetítésével hazánkba is eljutott kullancsok veszélyes kórokozókat képesek hordozni és terjeszteni, köztük a krími-kongói vérzéses lázat.
Hogy lehet felismerni a Hyalomma kullancsot?
Ez a kullancs eltér a nálunk megszokott kullancsoktól: például nagyobb a mérete, valamint jellegzetes sávozott lába van és nagyon gyorsan mozog!
A fertőzés következtében kialakuló panaszok 1-13 nappal a fertőzés után jelennek meg:
magas láz (akár hetekig is fennállhat)
hátfájás
ízületi fájdalom
gyomorfájás
gyengeség
vörös szem és torok
kipirult arc
súlyos esetekben sárgaság
a betegség előrehaladtával pedig gyakori az orrvérzés és a véraláfutások megjelenése.
A kiemelkedően magas, 30 százalékos halálozási aránnyal járó, Európában is egyre gyakrabban előforduló krími-kongói vérzéses láz jelentős egészségügyi kihívást jelent a kullancs eredeti élőhelyén.
Hogyan távolítsuk el a kullancsot?
Ahogyan az közismert: a kullancsot nem szabad nyomogatni, kenegetni, csipkedni, tekergetni, mert ekkor könnyen befecskendezi a mérgét a bőrbe, ehelyett inkább csipesszel fogjuk meg a szájszervénél, a bőrünk tövében és így megfogva húzzuk ki a vérszívót.
Mi történik, ha a feje beszakad?
A kullancs feje nem fertőz, mivel a kullancs terjesztette fertőző baktériumok a kullancs gyomrában találhatóak, és nem a szívókában. Ha a kullancs feje beleszakad a sebbe, általában 1-2 napon belül magától kilökődik. Csak abban az esetben kell orvoshoz fordulni, ha a beszakadt fej körüli terület elkezd körben pirosodni, mert az utalhat arra, hogy a kullancs fertőzött volt.
Eddig a Margitszigeten és Somogy megyében találtak Hyalomma kullancsot. Az Ökológiai Kutatóközpont azt kéri mindenkitől, hogy az idei kullancsszezonban talált példányokat a megszokottnál tüzetesebben figyelje meg, és amennyiben úgy gondolja, Hyalomma egyedet talál, jelezze.
Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.
Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.
Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?
Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.
Veszélyes, ha lenyeli a gyerek a rágógumit?

Sok szülő megijed, amikor gyermeke véletlenül lenyel egy rágógumit – de vajon jogos-e az aggodalom? A szakértők szerint a legtöbb esetben nincs ok pánikra, de bizonyos körülmények között a rágógumi lenyelése komoly egészségügyi kockázatokat is jelenthet.