Szelektálás – mit dobjunk ki és mit ne?
- Dátum: 2024.05.23., 18:44
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- elad, elajándékoz, elszáradt, gyűjtögető, kacat, kidob, lakás, lejárt szavatosság, lomtalanítás, papírfecni, rendszerezés, ruha, szekrény, szelektál, tárolás, tértisztítás, tönkrement, túlzsúfolt, újrahasznosítás
Amikor már túlzsúfolttá válnak a szekrényeink, szobáink, belépni sem tudunk az előszobába, halmozzuk a tárgyakat, mániákusan gyűjtögetünk és nem akarunk semmit kidobni, akkor itt az ideje egy nagyobb szelektálásnak!
A lomtalanításnak nem kell egyetlen nap leforgása alatt megtörténnie, de minden nap kijelölhetünk magunknak egy szobát, helyiséget, ahol elkezdünk megszabadulni a felesleges kacatoktól, ruháktól, iratoktól, papírszeméttől. Ha kétségeink vannak afelől, hogy mit szabad kidobni és mit nem ajánlott, akkor olvassák el mai írásunkat.
Miért van szükség lomtalanításra?
Mert sokkal rendezettebbnek és tisztábbnak hat így az otthonunk, továbbá a rendet is könnyebb lesz fenntartani, takarítani is praktikusabb lesz. Ne legyen zsúfoltság a falakon, ne legyen kint temérdek kép, fotó, falikép.
Rossz háztartási eszközök.
Ezek csak útban vannak, ha nem működnek és valószínűleg soha semmire sem fogjuk használni őket, ideje elköszönni az ezeréves kacatoktól, magnó-és videokazettáktól, CD lemezektől.
Régi reklámújságok, magazinok. Nem fogjuk újra elolvasni őket, nyugodtan mehetnek a kukába.
Használt ruhák vagy „majd belefogyok” holmik: ezek csak a helyet foglalják a ruhásszekrényben, jobb helyük lenne a rászorulóknál, családsegítő központoknál.
Hogyan kezdjük a szelektálást?
Takarítás, lomtalanítás után csak azokat a dolgokat tegyük vissza a helyére, amelyekre igazán szükségünk van. Ne halmozzunk felesleges holmit. Természetesen nem muszáj kidobni mindent, az a legjobb ötlet, ha eladjuk, vagy elajándékozzuk a kiselejtezett holmikat, ezzel máris az újrahasznosítás jegyében cselekedünk.
Én magam időről időre már nem tudom hova pakolni a baba és gyerekholmikat. Tele vagyunk nem használt játékokkal, kinőtt ruhákkal, cumisüvegekkel, babaápolási cuccokkal vagy esetleg még a szülési pakkból maradt meg egy csomó minden, akkor azok továbbadásában a védőnők, egyesületek, szociális intézmények, bölcsődék és óvodák segítségünkre lehetnek.
Már a legtöbb településen, megtalálhatóak a garázsvásárok. Ilyenkor a padláson porosodó bútoraikat, játékokat, ruhákat, konyhai eszközöket a vállalkozó szellemű családok összeszedik és megnyitva a házuk kapuját, a nagyközönség elé tárják. Ami nekünk szemét, másnak kincs lehet. Van, akinek ennyi sincs és örömmel használná még.
Vannak kivételek, melyeket érdemes tovább őrizni!
Nem ajánlott kidobni a fontos dokumentumokat!
A jövőben a fontos dokumentumok még jó szolgálatot tehetnek, ezeket inkább rendszerezzük és tároljuk elkülönített fiókban vagy szekrényben.
Nálunk még vannak felújítás utáni festékmaradékok. Ezeket azért jó megtartani, mert kisebb-nagyobb javításokra bármikor, bármilyen okból kifolyólag szükség lehet, olyankor pedig hatalmas kincs, ha rögtön kéznél van a megfelelő márkájú, típusú és árnyalatú festék. Tároljuk sötét és száraz helyen, hogy minél tovább megőrizze a minőségét.
Bármi maradhat, aminek nagy érzelmi értéke van.
Nagymamám házából vannak olyan tárgyak nálam, amihez érzelmi kötődésem van, természetesen az emlék soha nem lom, amikhez ily módon ragaszkodunk, azt őrizzük meg. Léteznek olyan tárgyak, amikhez valamilyen emlék vagy érzés fűződik, így pótolhatatlanok, ha ezeket kidobjuk, utána biztosan megbánjuk.
Ha kisbabával utazunk, ezeket ne hagyjuk otthon

Legyen szó nyaralásról, rokonlátogatásról, vagy csak egy hosszabb kirándulásról, van jónéhány dolog, amit érdemes bepakolni, ha csecsemővel utazunk.
"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?
Mindent az aviofóbiáról

A COVID-19 járvány és az azt követő korlátozások óta ismét fellendült a repülőturizmus, különösen az üzleti és szabadidős utak terén. Sokak számára a repülés egy kényelmes és gyors közlekedési mód, ugyanakkor nem mindenki érzi magát komfortosan a fedélzeten. A repüléstől való félelem, az aviofóbia, továbbra is gyakori probléma, különösen azok körében, akik féltik kontrollvesztésüket vagy a kiszolgáltatottság érzését.
Túl sok holmi, túl kevés tér. Így hat ránk az otthoni környezet

A legtöbb ember számára a lakása vagy a háza jelent valamilyen érzést, fogalmat. Helyszínek, tárgyak, kényelmi dolgok és a biztonság jelenhet meg a szemünk előtt. Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy hogyan és milyen szempontok szerint érdemes rendszerezni a dolgainkat, ha azt szeretnénk, hogy az otthonunkban töltött idő örömet hozzon az életünkbe.
Online vagy offline? Digitális detox a nyaralás alatt

A telefonunk ma már a kezünk meghosszabbításává vált, a laptop pedig a virtuális kivetülésünk. Szinte észre sem vesszük, de folyamatosan online vagyunk, még akkor is, amikor épp pihennénk. Vajon szükségünk van digitális detoxra a nyaralás alatt, hogy feltöltődjünk és kikapcsolódjunk, vagy nincs akkora jelentősége?