Menü

Napégés – így kezeld

Már nem csak nyáron jelentenek gondot a napsugárzás okozta bőrproblémák, a napégés lehet enyhe, de lehet súlyos is. Adunk pár tippet, hogyan kezeld, ha bőrödnek túl sok volt a napból.

Bőrünkre a nap UV sugárzása jelenti a legnagyobb gondot, ha az általa okozott magas hőmérséklet nem lenne elég. Az UV sugárzás, azon belül is az UV-B sugarak a legkárosabbak számunkra. A jó időben előszeretettel kirándulunk, akár magasabban fekvő tájakra is, illetve szívesen húzódunk vízpart mellé, és ezeken a helyeken bizony sokkal erősebben érhet minket ez a káros behatás.

Egyik pillanatról a másikra jöhet elő bőrünkön vörös folt, mely égő érzéssel, fájdalommal jár és ez még csak a kezdet. Súlyosabb esetekben hólyagosodás is előfordulhat, melyet émelygés, hányás, hidegrázás, fejfájás, láz tünetei is kísérhetnek.

Amikor azt érezzük, hogy bőrünk ég, fáj, kivörösödött, ami első fokú égési sérülés jele lehet, akkor az első és legfontosabb, amit tehetünk, az a hűsítés és a folyadékpótlás. Érdemes többször hűsítő zuhanyt venni, de arra figyeljük oda, hogy ne áztassuk fájó részeinket borogatással. Remek krémeket, rázókeverékeket és nyugtató sprayket lehet kapni már a gyógyszertárakban és drogériákban, de ne válasszunk zsíros, a bőr pórusait eltömő kencéket, ezzel csak lassítjuk a gyógyulási folyamatot.

Ami ilyenkor nagy segítséget jelenthet, az az aloé vera, mely gyulladást csökkent és hidratál, emellett természetes gyógyír. Ez a fajta napégés pár nap alatt, a sérült bőrréteg lehámlásával gyógyul. Próbáljuk meg nem vakarni a viszkető, hámló felületet, hiszen az új bőrrétegen csúnya sérüléseket okozhatunk. A hámló réteg letépkedése se okos döntés, hiszen a még ragaszkodni kívánó felületeknél fájdalmas sebeket képezhetünk. A gyógyulási időszakban kerüljük a napon tartózkodást, vagy takarjuk el sérült bőrfelületeinket könnyű, vékony kendőkkel.

A bőr felszínén a hólyagok megjelenése már orvosi kezelést igényel, ezt ne próbáljuk meg semmivel sem otthon gyógyítani, mivel a hólyagok kifakadása váladékozással, sebek kialakulásával gyógyul, melynél a fertőződés esélye magas lehet. Ilyenkor keressük fel orvosunkat, aki fertőtlenítő és hámosító kenőcsökkel és steril kötéssel segíti a sebek gyógyulását. Előfordulhat, hogy infúziós kezelésre, antibiotikumok szedésére, igen súlyos esetben tetanuszoltásra lehet szükségünk. Semmiképpen sem legyintsünk a tünetekre, hiszen komoly szövődmények is kialakulhatnak.

Fordítsunk mindig kellő figyelmet a sugárzás elleni védekezésre, arcunkat, vállainkat, karjainkat és mellkasunkat akár többször is kenjük be napvédő krémmel, így elkerülhetőek a fájdalmas égési sérülések. Amennyiben mégis megégünk a napon, figyeljük a hűsítésre, folyadékpótlásra, súlyosabb esetben pedig keressünk fel orvost.

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.

Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?

Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.

Veszélyes, ha lenyeli a gyerek a rágógumit?

Sok szülő megijed, amikor gyermeke véletlenül lenyel egy rágógumit – de vajon jogos-e az aggodalom? A szakértők szerint a legtöbb esetben nincs ok pánikra, de bizonyos körülmények között a rágógumi lenyelése komoly egészségügyi kockázatokat is jelenthet.