Menü

Hogyan tartsuk fent a motivációt?

„Az életben nem az jelenti a tragédiát, ha nem éred el a célokat, hanem ha nincsenek céljaid.” /Benjamin Elijah Mays/

Ahhoz, hogy elérjük a céljainkat, szükségünk lesz arra, hogy folyamatosan motiváltak maradjunk. Ez azonban nem jön mindig könnyedén, éppen ezért érdemes foglalkozni a motiváció kérdésével.

Mi is az a motiváció?

Minden megvalósítandó célkitűzéshez rendelkeznünk kell egy belülről áradó húzóerővel, amit motivációnak nevezünk. A motiváció szó a latin „movere” igéből ered, melynek jelentése mozogni, mozgatni. A motiváció egy belső állapot, mely cselekvésre, viselkedésre késztet. A cél, a tevékenység eredményének előrevetítése.

Léteznek úgynevezett motivációs szintek:

Egyik ilyen szint, ahol a motiválhatatlan emberek léteznek.

Ők nem akarják igazán az adott célt, így nem is érnek el eredményt megoldás, náluk a megoldás a megfelelő cél kitűzése és keresése.

A második szinten a nehezen motiválható emberek találhatóak meg.

Igényük és szándékuk van a cél elérésére, de fokozottabban nyüstölni és támogatni kell őket. Szeretne jobb fizikumot, de tenni nem akarnak érte. Nekik megoldás egy olyan mozgásformát találni, amelyet szívesen űznek, így a célhoz vezető út is könnyebb lesz nekik.

A jól motiválható emberek jól körül írt célokkal rendelkeznek. Tudják, hogy mennyi időt, energiát és pénzt kell a célja elérésébe fektetni, meg is teszi, csinálja az edzéseket, csak esetleg lassabban éri el a vágyott célt, olykor elakad, néha megtorpan, de visszatér a helyes útra és teszi a dolgát. Számukra nem az a kérdés, elérik – e a célt, hanem az, hogy mikor.

Akik megszállottak, ők a negyedik szinten helyezkednek el.

Legtöbbször konkrét versenyzési célokkal rendelkeznek, van mögöttük több éves edzésmúlt, gyakran elhagyja a komfortzónát, tudatosak, kitartóak, motiváltak és célorientáltak. Vasakarattal rendelkeznek.

Mi szükséges ahhoz, hogy elérjünk egy célt?

Az első feladat egy döntés, amit meghozunk annak érdekében, hogy valami megváltozzon az életünkben. A második, hogy ezután cselekszünk is, és valamit elkezdünk máshogy csinálni, mint ahogy addig tettük. A harmadik pedig a kitartás, amivel el tudjuk érni a valódi változást, és új szokásokat tudunk kialakítani.

Mindháromnak teljesülnie kell ahhoz, hogy elérjük azt a célt, amit kitűztünk.

Fontos, hogy legyen egy miértünk, ugyanis kell valami, ami arra ösztönöz bennünket, hogy felkeljünk reggelente. Ez lehet egészséggel, életmóddal, sporttal kapcsolatos elhatározás, lehet a munkahelyi előmenetel, a család jóléte, egy nyaralás, bármi. A lényeg, hogy megtaláljuk a miértünket.

Bevallom, én olykor becsülöm a megszállott embereket, akik bátran kilépnek a komfortzónából, tisztelem bennük, hogy megrendíthetetlen akarattal rendelkeznek. Tőlük lehet tanulni a motivációról, a kitartásról. Érdemes ilyen emberek társaságát keresnünk! Sok célkitűzést kívánok mindenkinek, és sok motivációt a megvalósításukhoz!

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?

A helyes kommunikàció egy pàrkapcsolatban

A kapcsolati kommunikáció minősége valóban döntő szerepet játszik a párkapcsolatok elégedettségében és tartósságában. Az érzelmeink, szükségleteink és vágyaink kifejezése lehetővé teszi, hogy mélyebb kapcsolatokat alakítsunk ki partnerünkkel. A hatékony kommunikáció nemcsak a verbális megnyilvánulásokat foglalja magában, hanem a nonverbális jeleket és a hallgatás képességét is.

Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.

Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!