Menü

Mi az a CGM hajápolás?

Köztudott, hogy a göndör haj egy egyedi, különleges hajkorona, de amit sokan nem tudnak, hogy ennek ápolása is épp annyira különleges és egyedi kell legyen. A CGM rövidítése a Curly Girl módszernek, mely egy speciális, göndör hajra való hajápolási módszert jelent.

Mit foglal magába ez a módszer?

A cgm módszer, vagyis a Curly Girl Method a legjobb dolog, ami valaha is történhet a göndör hajjal. A CGM magába foglalja a göndör hajra és a fejbőrre károsnak ítélt összetevőkről és az ezzel készült termékekről való lemondást, úgy, mint szulfátok, szilikonok, a hajat kiszárító alkoholok, a viasz és bizonyos ásványi olajok. A CGM jelölés azt jelenti, hogy göndörbarát termékről van szó, mely megfelel ezeknek a kritériumoknak.

Ez a hajápolási módszer a sokak számára nehézséget jelentő göndör fürtöket óvja meg, de az egyenes vagy hullámos haj egészségét is segít megőrizni. CGM termékek széles skálája áll már rendelkezésre nőknek és férfiaknak egyaránt.

Honnan ered a módszer?

A megálmodó Lorraine Massey volt, aki a “Curly Girl: The Handbook” című könyvnek a szerzőjeként lett ismert, művének köszönhetően a göndör haj ápolása a figyelem középpontjába került, ezzel elismervén, hogy ez a típusú haj speciális ápolást igényel.

Sokan nem is tudnak róla – köztük én sem tudtam - hogy az enyhén hullámos vagy a göndör típusú haj ettől a módszertől sokkal erősebb, egészségesebb és fényesebb lesz, s olyan fürtöket hoz elő, melyekkel hagyományos ápolás esetén nem találkoznánk.

Hogyan kezdjük el a Curly Girl módszer bevezetését?

Mindenképp jó hír, hogy ma már léteznek erre szakosodott fodrászok is, akik ebben szakszerű segítséget és tanácsokat nyújtanak, én magam is ilyen fodrászt szoktam felkeresni a hajammal.

Aki nem teheti meg, hogy CGM fodrászhoz járjon, gondolja át a következő lépéseket az egészségesebb és göndörebb haj érdekében:

kerüljük a szilikon használatát, az ezt az összetevőt tartalmazó sampont iktassuk ki. A hajmosás szulfátmentes samponnal történjen, mely megfelel a CGM elveinek, ezután jöhet a balzsam, majd egy alapos öblítés.
A hajmaszk, pakolás használata nem kötelező, de ajánlott. Ha a hajunk sérült, akkor mindenképp szükséges, majd egy alapos öblítés következik.
A még nedves hajra ezután a hajunknak megfelelő öblítés nélküli balzsamot tegyük, majd ujjainkkal, vagy ritka fogú bontófésűvel fésüljük át a hajunkat.
A mosás után a hajformázás következik, itt is CGM terméket kell keressünk, én a magam részéről lenmagzselét és fürtformázó készítményeket használok, de jöhet bármilyen hajformázó hab, krém, vagy gél, amely megfelel a CG módszernek.

Egyenes hajúak is követhetik ezt a módszert?

Szakemberek szerint igen. Bár nem lesz göndör vagy hullámos hajuk ettől ( illetve csak akkor, ha hullámos a hajunk, csak eddig nem tudtunk róla), ám ezzel a módszerrel minden bizonnyal a haj egészségesebb, erősebb és fényesebb lesz.

Ha szép hajra vágyunk gondosan meg kell válogatnunk a hajápoláshoz használt termékeket. Fontos tisztában lennünk hajunk szerkezetével is, hogy ennek megfelelő hajápolási rutint alakítsunk ki. A fodrászomtól megtanultam, hogy a nedves hajat dörzsölni nem ajánlott, ehelyett inkább óvatosan nyomkodjuk ki a tincsekből a vizet. A göndör hajat vagy szabadon kell hagyni megszáradni, vagy diffúzoros hajszárítóval, vagy a kedvenc trükkömet alkalmazva, melyet egy göndörhaj ápolására létrehozott csoportban tanultam: tésztaszűrő segítségével szárítsuk meg a hajat gyengéden, kibontakozni hagyva a loknikat.

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.

Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?

Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.

Veszélyes, ha lenyeli a gyerek a rágógumit?

Sok szülő megijed, amikor gyermeke véletlenül lenyel egy rágógumit – de vajon jogos-e az aggodalom? A szakértők szerint a legtöbb esetben nincs ok pánikra, de bizonyos körülmények között a rágógumi lenyelése komoly egészségügyi kockázatokat is jelenthet.