Futás kutyával
- Dátum: 2024.04.07., 19:48
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- biztonságos, fajta, félmaraton, futás, házi kedvenc, időjárási körülmények, kutya, mozgásfajta, táplálkozás, testmozgás, verseny
Egy kutya lefutotta a félmaraton, pedig csak pisilni engedték ki, olvastam a minap egy nem mindennapi cikkben. Félmaratont futókhoz csatlakozott a kutyus, aki becsülettel végig is futotta a távot Kanadában, ráadásul nem is akármilyen helyezést ért el: sikerült az első 10 között beérni, és az előkelő 7. helyen teljesítette a távot. Mire kell figyelni, ha kutyussal futunk, erről kérdeztem egyik kutyás futó - sőt, mi több - kutyussal versenyző barátnőmet.
Elvinni a kutyát magunkkal futni, azért is remek ötlet, mert egészséges, mert biztonságos, mert növeli az együtt eltöltött időt, s bár a kutyás futás nem is olyan egyszerű, mint amilyennek elsőre tűnik, azért megéri elkezdeni és kipróbálni ezt a mozgásfajtát, máris elmondjuk miért és hogyan.
Mindenekelőtt, vizsgáltassuk ki a kutyát, hiszen az első és legfontosabb dolog, mielőtt egyáltalán futni vinnénk az állatot, az orvosi felülvizsgálat, hogy megbizonyosodjunk róla, nincs semmilyen problémája a házikedvencünknek, ami gondot okozna a futás során.
A túlzott fizikai aktivitás során előjöhetnek rejtett egészségügyi problémák, ezért erről orvossal konzultálni kell.
Vegyük figyelembe, hány éves a kutyánk. Ha még kis kölyökkutyáról van szó, korai még a futás, amivel tanácsos megvárni az 1-2 éves kort. A túl idős négylábúaknak szintén nem minden esetben tesz jót a futás.
Vegyük figyelembe a kutya fajtáját. Néhány fajta egyszerűen tökéletes választás a sporthoz, ám van jó néhány olyan kutyafaj, akikkel nem ajánlatos túl intenzív testmozgást végezni és erre nem is alkalmasak.
Ha kutyát választunk és sportolni kívánunk vele, akkor ennek az életmódnak megfelelő fajtában gondolkodjunk.
A Boxerek, a Border Collie-k, Weimari vizslák, illetve a Rövidszőrű német vizslák remek futók, egy kis tacsival már nem biztos, hogy szeretném róni a kilométereket, ahogy az uszkár sem erre való.
Szánjunk időt a bemelegítésre. Nem csak nekünk, de a kutyánknak is szüksége van arra, hogy edzés előtt bemelegedjen. Ezzel elkerülhető egy csomó sérülés.
Figyeljük a fáradtságra utaló jeleket: a tekintetét, a légzését, a faroktartását és a testtartását! Ha magatartása megváltozik, farka lekonyul, légzése felgyorsul és hangosabbá válik, akkor ezek a jelei a kemény testi erőfeszítésnek.
Teszteljük a mancsait a különféle időjárási körülményekben! Nézzük meg minden futás előtt és után a mancsait! A felforrósodott aszfalt nagy károkat okozhat.
Vigyázzunk a tápláló étkezésre! A megfelelő táplálkozás biztosítása elengedhetetlen, különösen, ha kutyusa sportoló. Ezeknek az állatoknak szükségük van az egészséges, tápanyagban gazdag étkezésre és sokkal több proteinre és antioxidánsra.
A testmozgás minden háziállat számára fontos, hogy fitt és egészséges maradjon és segíthet abban, hogy kutyánkkal még szorosabbá váljon a kapcsolatunk.
Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?
A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.
Staycation – a kanapéról a nyugalomba

Mai témánk a nyaralás, de nem úgy, ahogy elsőre gondolnánk, mert mi van akkor, ha a nyaralás nem egy tengerparti szállodában vagy egy hegyi faházban történik… hanem otthon?
Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.
Fenntarthatóság, kapcsolat és küldetés. Mire szolgál egy közösségi kávéház?

A kihasználatlan publikus épületek és a szabad szobák újraértelmezése egyre népszerűbb irány a rendezvényszervezésben. Az egyik lehetséges forma a közösségi kávéház, amely egyfajta kapcsolódási pontként is működhet. Ez a módszer a költséghatékonyság, a technikai háttér kihasználása és a társadalmi hasznosság szempontjából is előnyös. Ráadásul a legtöbb esetben a kávéházhoz többféle program is kapcsolódik, mint például a zenei estek és a közös vacsorák.