Menü

Futás kutyával

Egy kutya lefutotta a félmaraton, pedig csak pisilni engedték ki, olvastam a minap egy nem mindennapi cikkben. Félmaratont futókhoz csatlakozott a kutyus, aki becsülettel végig is futotta a távot Kanadában, ráadásul nem is akármilyen helyezést ért el: sikerült az első 10 között beérni, és az előkelő 7. helyen teljesítette a távot. Mire kell figyelni, ha kutyussal futunk, erről kérdeztem egyik kutyás futó - sőt, mi több - kutyussal versenyző barátnőmet.

Elvinni a kutyát magunkkal futni, azért is remek ötlet, mert egészséges, mert biztonságos, mert növeli az együtt eltöltött időt, s bár a kutyás futás nem is olyan egyszerű, mint amilyennek elsőre tűnik, azért megéri elkezdeni és kipróbálni ezt a mozgásfajtát, máris elmondjuk miért és hogyan.

Mindenekelőtt, vizsgáltassuk ki a kutyát, hiszen az első és legfontosabb dolog, mielőtt egyáltalán futni vinnénk az állatot, az orvosi felülvizsgálat, hogy megbizonyosodjunk róla, nincs semmilyen problémája a házikedvencünknek, ami gondot okozna a futás során.

A túlzott fizikai aktivitás során előjöhetnek rejtett egészségügyi problémák, ezért erről orvossal konzultálni kell.

Vegyük figyelembe, hány éves a kutyánk. Ha még kis kölyökkutyáról van szó, korai még a futás, amivel tanácsos megvárni az 1-2 éves kort. A túl idős négylábúaknak szintén nem minden esetben tesz jót a futás.

Vegyük figyelembe a kutya fajtáját. Néhány fajta egyszerűen tökéletes választás a sporthoz, ám van jó néhány olyan kutyafaj, akikkel nem ajánlatos túl intenzív testmozgást végezni és erre nem is alkalmasak.

Ha kutyát választunk és sportolni kívánunk vele, akkor ennek az életmódnak megfelelő fajtában gondolkodjunk.

A Boxerek, a Border Collie-k, Weimari vizslák, illetve a Rövidszőrű német vizslák remek futók, egy kis tacsival már nem biztos, hogy szeretném róni a kilométereket, ahogy az uszkár sem erre való.

Szánjunk időt a bemelegítésre. Nem csak nekünk, de a kutyánknak is szüksége van arra, hogy edzés előtt bemelegedjen. Ezzel elkerülhető egy csomó sérülés.

Figyeljük a fáradtságra utaló jeleket: a tekintetét, a légzését, a faroktartását és a testtartását! Ha magatartása megváltozik, farka lekonyul, légzése felgyorsul és hangosabbá válik, akkor ezek a jelei a kemény testi erőfeszítésnek.

Teszteljük a mancsait a különféle időjárási körülményekben! Nézzük meg minden futás előtt és után a mancsait! A felforrósodott aszfalt nagy károkat okozhat.

Vigyázzunk a tápláló étkezésre! A megfelelő táplálkozás biztosítása elengedhetetlen, különösen, ha kutyusa sportoló. Ezeknek az állatoknak szükségük van az egészséges, tápanyagban gazdag étkezésre és sokkal több proteinre és antioxidánsra.

A testmozgás minden háziállat számára fontos, hogy fitt és egészséges maradjon és segíthet abban, hogy kutyánkkal még szorosabbá váljon a kapcsolatunk.

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?

Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.

Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?

Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!