A homoktövis fogyasztásának lehetőségei
- Dátum: 2024.03.22., 09:13
- Erdős Dorka
- képek:pexels.com
- antioxidáns, bogyó, C-vitamin, cserje, homoktövis, karotinoid, magolaj, tea, velő
A homoktövis névvel sokfelé találkozhatunk, nem csak gyógynövényként emlegetve, hanem ételek és italok alapanyagaként, de nézzük, hogy a belőle készült dolgokat mire használhatjuk.
A homoktövis egy főként Ázsiában honos növény, de bizonyos fajtái Magyarországon is megtalálhatóak. Bokros növényről beszélünk, mely általában 3-5 méter magasra nő, de lehet, hogy ezt túlszárnyalja és eléri a 10 métert is. Maga a növény szereti a homokos, sziklás talajt, tövises cserje, ezüstös levelei vannak és élénk narancssárga bogyókban láthatjuk termését. A bogyókban található a velő és a mag is, a levelek mellett ezek is mind felhasználhatóak.
Ez a szuper növény tele van C-vitaminnal, tízszer többe van benne, mint egy citromban. Emellett megtalálható benne B12-vitamin, réz, kálium, magnézium, kalcium, E-vitamin, A-vitamin, rengeteg antioxidáns és karotinoid, amiből kétszer annyit tartalmaz, mint egy répa.
A homoktövis velőt lehet fogyasztani limonádéba, joghurtba, turmixokba, teába keverve, de jó ötlet a húsok mellé szószként is tálalni. Főként azoknak ajánlott, akik szeretnék immunrendszerüket megerősíteni, erőnlétüket fokozni vagy éppen májukat megtisztítani. Ősszel segítségünkre lehet a megfázásos betegségek elkerülésében. Napi adagja két-három evőkanálnyi lehet. A magolajat érdemes salátákra dresszingként kipróbálni, de főzésre, sütésre nem alkalmas, nem szabad hevíteni.
A benne található omega-6 és omega-7 zsírsavaknak köszönhetően lassítja a bőr öregedését, gyulladásgátló hatása van, regenerálja a sérült hámszövetet, érdemes az ilyen jellegű problémákkal küzdőknek külsőleg a bőrre alkalmazni. Fontos, hogy sose dörzsöljük, csak óvatosan masszírozzuk a bőrbe. A gyümölcshúsból készült olajkiváló, bár érdemes tekintettel lenni arra, hogy erős sárgás színe beszínezheti bőrünket. Belsőleg fogínygyulladásra, emésztőrendszeri problémákra, allergiára, sőt a sugárterápia okozta kellemetlen mellékhatások enyhítésére is alkalmas. Levelét forrázva teaként igyuk, főleg a reggeli és délelőtti órákban érdemes, mivel vitalizáló hatása este már nem biztos, hogy kedvünkre tesz.
Kismamák és szoptatós anyukák, illetve 12 év alatti gyerkőcök részére a homoktövis fogyasztása nem ajánlott.
A homoktövis egy szuper növény, mely rengeteg számunkra hasznos vitamint és antioxidánst tartalmaz, különféle részeit pedig sokféleképpen fogyaszthatjuk, így egészségünk őrévé válhat.
Sok magnéziumot tartalmazó ételeink

Tudjuk, hogy magnézium nélkül nem tudunk élni, hiányát ételekkel is tudjuk pótolni. Nézzük, hogy mik ezek.
Színkavalkád a tányéron

Elsőre nem is gondolnánk, hogy a hozzávalók és az ételünk színei befolyásoló tényezők lehetnek abban, hogy mit fogyasztunk el szívesen, pedig ez pontosan így van. Minden főbb színhez tartozik egy étkezés szempontjából fontos jelentés.
A sok sófogyasztás következményei

A sófogyasztás mértéke valóban jelentős hatással van az egészségünkre, és érdemes komolyan venni a sóbevitel csökkentésére vonatkozó ajánlásokat. Az alábbiakban összefoglalom a túlzott sófogyasztás következményeit, valamint néhány javaslatot adok a sóbevitel csökkentésére.
Pizza kisokos: ismerd meg a pizzák különböző fajtáit

Élsz-halsz a pizzáért, legszívesebben minden nap rendelnél belőle? Úgy érezhetjük, hogy már minden példányt is kóstoltunk a világon, de legalább a városban, ahol élünk. Holott egyáltalán nem biztos, hogy így van. Az alábbi cikkben azt nézzük meg, hogy milyen típusai léteznek a különböző pizzatésztáknak szerte a világon.
Mivel helyettesítsük a cukrot?

A legtöbb fogyókúra és diéta ajánlja, hogy a lehető legkevesebb cukrot fogyasszuk, ha szeretnénk elérni a kívánt hatást. Milyen alternatívák vannak azonban arra, hogy élvezhessük az édes ízeket, de ne is legyen káros számunkra?