Menü

A 4 legjobb májvédő gyógynövény

Articsóka - de csak ornitinnel

Az articsóka tökéletesíti a zsíremésztést, gátolja a máj zsírosodását és tökéletes a puffadások enyhítéséhez.

Bizonyítottan csökkenti a triglicerid- és a rossz koleszterinszintet, míg növeli a jó koleszterin értéket. Az articsóka kifejezetten ajánlott hedonista emberek részére, mert segít megakadályozni, hogy a koleszterin lerakódásokat okozzon az erek falán, illetve felgyorsítja a természetes zsírbontó, zsírégető folyamatokat.

Az articsóka ezen hatásait cinarin nevű antioxidáns vegyületnek köszönheti, melyhez a feldolgozása során jutnak. Ezért articsókát kivonatban érdemes étrendedhez adagolni, és a kivonatok közül is csakis olyat válassz, ami standardizálva tartalmazza ezt a fő hatóanyagot. Még tökéletesebb, ha articsóka kivonatod a cinarin mellett L-ornitin növényi aminosavval is dúsított, ami az ammóniát söpri ki a szervezetből és segít a súlyosabb májelégtelenségek megelőzésében.

Máriatövis - de csakis kolinnal

Aktív összetevője a szilimarin májszövet regeneráló vegyület, és azoknál is segít, akik hepatitisz B, hepatitisz C vagy májcirrózisban szenvednek. A szilimarin kemoterápiával kezelt májkárosodást is képes javítani és csökkenteni azokat a specifikus májenzimeket is, amelyek a májkárosodás markerei.

Továbbá a szilimarin tevékenykedik a glutation metabolizmusáért felelős enzimek modulálásában is, és bizonyítottan segíti helyreállítani a toxinsemlegesítő és immuntámogató glutation szintet, ami a máj legfontosabb regeneráló antioxidánsa. Ha máriatövis kivonatot választasz, figyelj, hogy a szilimarin mellett kolin is lapuljon a tablettában, mert együtt hatékonyabban gátolják a májban történő zsírlerakódást, az epe és az egész emésztőrendszer egészségét, ráadásul a kolin fokozza a szilimarin biohasznosulását is!

Kurkuma - de csakis olajban

Bár a kurkuma hatóanyagai a kurkuminoidok rosszul szívódnak, a legújabb gyártástechnológiák már képesek a porból micellás olajat készíteni, ami a porhoz képest 185-szörös (jól olvasod) felszívódású.

Az ájurvédikus és a kínai hagyományos medicinában régóta használt kurkumát és annak egészségügyi előnyeit a modern tudomány folyamatosan megerősíti és támogatja.

A kurkuma az inzulinrezisztenciát is csökkenti a szervezetben lévő gyulladás csökkentésének segítése által. A gyulladás egy részét a citokin felhalmozódása okozza, mely károsítja az inzulin működését a vérben, inzulinrezisztenciát okozva. A kurkuminokról azt is bizonyították, hogy segíti az epehólyag általi epeképződést. Az epe ezután felhasználódik a méreganyagoknak a testből való kivezetésére, és a májból származó káros anyagok felhalmozódásának eltávolítására. Ha kurkumát keresel a legjobb döntést akkor hozod, ha micellás kurkumaolaj kivonatot választasz!

Feketeköménymag olaj - de csak timokinonnal

A fekete köménymag olaja többféleképp is segíti az emésztés, az epe és a máj egészségét.

Egyrészt vércukorszint szabályzó, elősegíti a hasnyálmirigy béta-sejtjeinek fokozatos, részleges regenerációját és csökkenti a magas szérum glükóz szintet, melyek nélkülözhetetlen faktorok a máj egészségéhez. Másrészt szembeszáll az antibiotikum rezisztens baktériumtörzsekkel és vírusokkal, sőt még a gomba és a penész nem tudnak létezni fitovegyületeinek jelenlétében.

Regenerálja a májsejteket és felgyorsítja a májregenerálási folyamatot azzal is, hogy segíti a zsírok lebontását. Képes csökkenteni a zsírmáj betegség komplikációit és előrehaladását. Azoknál, akik gyógyszerek mellékhatásai, alkoholfogyasztás vagy betegség miatt szenvednek májuk nem megfelelő működésétől, a fekete köménymag olaj nagyban felgyorsíthatja a gyógyulási folyamatot. A hatásért főként timokinon vegyülete felel, ezért csak olyan fekete köménymag olajat válassz, amelyiken fel van tüntetve a timokin tartalom.

A májvédő és májméregtelenítő gyógynövényt - pontosabban kivonataikat -, nyugodtan kombinálhatod is! Hiszen egymással szinergiában, azaz egymás hatását felerősítve működnek a máj egészségéért.

Pollenallergia gyerekkorban: asztmát is okozhat

A gyermekeket érintő, gyermekkorban jellemző allergiás betegségek között vannak olyanok, amik csak kiskorban jelentkeznek, míg mások felnőve is megmaradnak. Hazánkban a gyermekkori allergia előfordulási gyakorisága kb. 6-7%.

Mire jó az articsóka?

A mediterrán konyha népszerű zöldsége, érdemes jobban megbarátkoznunk vele. Amíg meleg van, a könnyebb ételeket részesítjük előnyben, nemcsak a bikinihez formált alak megőrzése érdekében, hanem alapvetően kevésbé kívánjuk a nehéz, zsíros ételeket. Aki nem akarja terhelni emésztőrendszerét, azoknak feltárjuk a könnyed emésztés titkát, amelyet az articsóka hatóanyaga rejt.

Hogyan hat a nikotin a szervezetünkre?

A cigaretta elszívása során belélegzett füst 90%-a a tüdőbe jut, innen a vérbe kerül és 8 másodperc múlva eléri az agyat; olyan gyorsan, mint egy vénás injekció.

Természetes tápanyag a gondtalan emésztésért

Az emésztőenzimek feladata, hogy a bejuttatott táplálékot feldolgozzák, alkotórészeire bontsák. Az amiláz nevű, szénhidrátbontó enzimnek köszönhetően az emésztés már a szájban elkezdődik, a hasnyálmirigy, a máj és a bélfalból elválasztódó emésztőenzim pedig a fehérjék és a zsírok bontásában segít. Ha ezekből az enzimekből nincs elég, akkor az emésztés folyamata nem megy végbe zavartalanul.

Herpesz. Megelőzés és kezelés gyógynövényekkel

Sokunk mindennapjait keserítik meg olykor az apró fájó hólyagocskák. Többféle típusa van, a legismertebbek a közönséges herpeszek, ezek leginkább a szájon, az orron, a bőrön- és a nyálkahártya határán jelentkeznek, emellett léteznek genitális, tehát nemi szervi herpeszek is, ám mint a legtöbb betegség, odafigyeléssel ez is megelőzhető.