Kortizolszint - ha magas, ezt tudnod kell
- Dátum: 2024.03.01., 08:13
- Erdős Dorka
- képek: pexels.com
- elhízás, hormon, ingerlékenység, inzulin, kortizol, mellékvese, pattanás, stressz, szorongás, vérnyomás
Sokszor nem tudjuk, hogy kimerültségünk, tartós hízásunk minek köszönhető, de érdemes utánajárni, hogy nem e egy hormon az oka, amit kortizolnak hívnak.
A kortizol egy szteroid hormon, ami a mellékvesekérgekben termelődik és az endokrin rendszer része. Az endokrin rendszer azon mirigyek szervrendszere, melyek olyan hormonokat választ ki, amik a szervezet működését szabályozzák.
A kortizol alap esetben is jelen van a testünkben, de nem mindegy, hogy milyen mennyiségű található. Első sorban szabályozza a szervezet stresszre adott válaszreakcióját, ha nagy stressz ér minket, az adrenalin után kortizol szabadul fel. Szerepe van abban, hogy testünk hogyan használja fel a szénhidrátokat, fehérjéket és zsírokat, elfojtja a gyulladásokat, mivel fokozza az immunitást, beleszól abba, hogy milyen az alvás-ébrenlét ciklus, normál esetben kiegyensúlyozza az inzulin szintet, és valamilyen formában még a vérnyomásunkat is igyekszik rendben tartani.
A kortizol szint a sok stressz, az agyalapi mirigy zavara és a mellékvese daganatos megbetegedései miatt megemelkedhet, melynek különböző káros hatásai vannak a testünkre. Amikor a szint tartósan magas, a szervezet hozzászokik és azt gondolja, hogy állandóan készültségben kell lennie, vagyis folyamatosan veszélyben érzi magát. Sokféle tünet jelentkezhet, például nehéz az elalvás, ingerlékenység jön elő, nehéz a koncentrálás, délutánra kimerülté válik az ember, gyakran szorongás is kialakulhat.
Jönnek az étkezési változások, vagyis sóvárgás bizonyos ételek után, megmagyarázhatatlan súlygyarapodás észlelhető, emésztési panaszok kínozhatnak, pattanásos lehet a bőr, magas a vérnyomás, magas a vércukorszint. Nőknél előfordulhat, hogy a menstruáció szabálytalanná válik, erősebb arcszőrzet jön elő, a bőr elvékonyodik és a bőrfelszínt ért sebek nehezebben gyógyulnak.
Ezen tünetek ellen mi magunk is tehetünk, kellő odafigyeléssel és kitartással csökkenthetjük a tüneteket. Próbáljunk ki stressz levezető technikákat, mozogjunk rendszeresen sokat, próbáljunk törekedni a pihentető alvásra, figyeljünk arra, hogy táplálkozásunk kiegyensúlyozott legyen, ezzel együtt próbáljuk kerülni az agyoncukrozott ételeket.
Sokféle gyógynövényt tartalmazó étrendkiegészítő is található a gyógyszertárak polcain, de mielőtt vaktában bevásárlunk mindenből, inkább kérjük ki orvosunk véleményét, hogy ő számunkra melyiket ajánlja. Amennyiben nem veszünk észre változást, kérjünk beutalót kivizsgálásra, endokrinológiára, vérvételre, ezek segíthetnek kideríteni, mi is okozza a gondot.
A kortizolra szüksége van a szervezetünknek, hiszen testünk működéséhez elengedhetetlen hormon, de megemelkedett szintje többet árt, mint használ, ez pedig különböző tünetekben nyilvánul meg. Figyeljünk a stresszes élet elkerülésére, mozogjunk sokat, étkezzünk egészségesen és ezzel tehetünk a normális kortizolszint fenntartásáért.
Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.
Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.
Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?
Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.
Veszélyes, ha lenyeli a gyerek a rágógumit?

Sok szülő megijed, amikor gyermeke véletlenül lenyel egy rágógumit – de vajon jogos-e az aggodalom? A szakértők szerint a legtöbb esetben nincs ok pánikra, de bizonyos körülmények között a rágógumi lenyelése komoly egészségügyi kockázatokat is jelenthet.