Egyre több az internetes csaló!
- Dátum: 2024.02.29., 05:08
- Martinka Dia
- képek: pexels.com
- adathalász oldal, fogyasztó, hirdető eladók, internetes csaló, jelszavak, jogszabály, kódok, megkárosít, netes vásárlás, nyilvános wifi, online csalás, platform, szokatlan teendők, vásárló, világhálón, webáruház
Mindig fontos felhívni a figyelmet az online csalásokra, de most különösen aktuális téma, hogy miért vigyázzanak a netes vásárlásokkal, hogyan ismerhetők fel az internetes csalók!
Nagyon fontos, hogy felismerjük az adathalászoldalakat, ugyanis az utóbbi egy-két évben rendkívüli mértékben megnőttek az online csalások Magyarországon az MNB adatai szerint. Különösen elterjedtek azok a csalástípusok, amelyek a Facebook Marketplace-en és más online felületeken használt cikket hirdető eladókat veszik célba. A magyar csomagküldő piac szakemberei összeszedtek néhány tudnivalót, hogy a vásárlók, fogyasztók könnyen felismerjék az adathalász-kísérleteket – nézzük is ezeket:
- valószínű csalókkal van dolgunk, ha a piactéren értékesített áruért járó ellenérték fogadásához vagy az áru kiszállításához valamilyen szokatlan további teendőt kérnek.
- arra is figyelni kell, hogy a használt cikkes platformok mellett továbbra is népszerű átverési formát jelentenek más hamis webáruházi oldalak. Az elmúlt években egyre több vásárlás történt a világhálón, sok megrendelés átkerült az internetre és immár több mint 30 ezer kereskedő kínálja a termékeit az online térben, ami óriási választékot jelent, nem csoda hát, ha nem könnyű kiigazodni a weboldalakon. Ennyi kereskedelmi oldal közül könnyen ütközhet az ember olyan webáruházakba, amelyek a jogszabályokat megkerülve dolgoznak, vagyis átvernek, meglopnak, megkárosítanak vevőket.
- gyanús lehet és csalásra utalhat, ha a weboldal kialakítása, grafikai megjelenése, dizájnelemei furcsák, nem tűnnek valódinak, a külső kívánnivalókat hagy maga után, vagy ami a személyes „kedvencem”, amikor a szöveg magyartalan, sok a helyesírási hiba benne, vagy hiányzik egy-két ékezet.
- gyanakodjunk, ha erősen hiányos vagy teljesen hiányzik az ÁSZF és az Adatkezelési nyilatkozat.
- ha a kapcsolattartásra csak email címet adnak meg, de az is kissé furának tűnhet, továbbá nincs megadva székhely, cégjegyzékszám, gyakran még a céget regisztráló ország sem beazonosítható, szinte „lóg” a levegőben a cég.
- webáruházaknál árulkodó lehet, ha csak „gyanúsan” pozitív ügyfélvéleményeket találunk az oldalon, vagy ha az árak gyanúsan alacsonyak a konkurenciához képest, ha egy cipő fele annyiba kerül, mint ugyanez a típus (vagyis hasonmás) a többi weboldalon.
- vevőként csak biztonságos internetkapcsolaton keresztül szabad fizetni, ingyenes vagy nyilvános wifihálózatokon nem lépünk be a netes bankunkba, nem használunk jelszavakat, nem írunk személyes adatokat, kódokat.
Sajnos nagyon könnyen így is behálózhatnak minket a csalók, ha nem figyelünk, máris áldozattá válunk, ha pedig már megtörtént baj, annyit tehetünk, hogy azonnal jelentjük az érintett a banknak és a rendőrségnek a csalást! Legyenek óvatosak és körültekintőek!
A rage baiting jelensége és működése

Biztosan sokan találkozunk a közösségi médiás görgetés közben dühítő tartalmakkal. Úgymond van az internetnek egy sötét része, ahol az indulatot kiváltó videók tömkelege nem véletlen baleset, hanem tudatosan előállított termék. Legyenek ezek közúti balesetes klipek, állatkínzás vagy valamilyen látványos társadalmi normaszegés formájában.
Eső a Balatonnál? Így mentsd meg a nyaralást rossz időben

Balaton, július – mindenki napfényt, csobbanást és fagyit remél egy balatoni nyaraláson. De mi van akkor, ha beborul az ég, és a napokat eső, szél vagy hidegebb idő kíséri? Pánik helyett jöjjön a B-terv – mert a rossz idő nem jelenti azt, hogy unalmas napok várnak ránk.
Tisztelet a teremben: Amit minden sportolónak tudnia kell

Nincs írott szabály a konditermi viselkedésre, mégis van egyfajta etikett, amit illik vagy illene egy edzőteremben betartani, a zökkenőmentes egymás mellett edzés érdekében.
Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?
A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.