Miért zsibbad éjjel a lábam?
- Dátum: 2024.02.21., 05:17
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- alkoholizmus, anyagcserezavar, autoimmun betegségek, B-vitamin- vagy folsavhiány, cukorbetegség, éjjel, éjszakánként, érszűkület, érzészavar, fertőzések, hiányállapotok, idegkárosodás, kar, kéz, kivizsgálás, krónikus betegség, láb, okai, pajzsmirigy-rendellenesség, panasz, szakorvos, traumák, tünet, végtag, vérkeringési zavarok, zsibbad
A kéz-, lábzsibbadás lehetséges okait kutatjuk, mely sajnos egyre gyakoribb panasz, s általában éjszakánként jelentkezik.
Az érzés nehezen leírható, általában bizsergéshez hasonlítják a betegek, vagy mintha hangyák szaladgálnának a bőr alatt, a kellemetlen zsibbadó érzés pedig nagyon megnehezíti az éjszakai pihenésünket.
Milyen okai lehetnek a végtagzsibbadásnak?
Okozhatják egyes traumák, idegkárosodás, vérkeringési zavarok, érszűkület vagy gyakran cukorbetegség, fertőzések, autoimmun betegségek, alkoholizmus, illetve hiányállapotok is állhatnak a háttérben.
Fontos, hogy a zsibbadást ne bagatellizáljuk, az orvosnak pedig próbáljuk alaposan körül határolni, hol jelentkezik a tünet, mert akár komoly betegség kialakulását is jelezheti. A zsibbadás sokszor pszichés eredetű, azonban ezeket a problémákat ugyanúgy ki kell vizsgálni.
A zsibbadás tünet az érzészavarok csoportjába tartozik, s hátterében mindig valamilyen idegrendszeri eltérést kell keresnünk, amelynek számos oka lehet.
Ha a zsibbadás rohamszerű, rövid ideig tart és spontán múlik, akkor átmeneti véráramlászavar állhat a háttérben, ám ha a tünetek csak az egyik testfélen jelentkeznek, az idegrendszer központi részének zavarára utal
A zsibbadás jelentkezhet az ujjakban, kézfejben, karokban, lábakban.
Az anyagcserezavarok legtöbbször csökkent szérum kalcium- és/vagy magnéziumszintre utalnak, vagy B-vitamin- vagy folsavhiányra, de lehet a háttérben cukorbetegség, daganat, pajzsmirigy-rendellenesség, egyéb krónikus betegség is, ezért minden esetben kivizsgálást igényel.
Ha az éjszakai kézzsibbadás csak egyszer-egyszer jelentkezik, akkor nagy veszélytől nem kell tartania, hiszen az is előfordulhat, hogy ráfeküdtünk, elnyomtunk egy ideget, s ez okozza a kellemetlen zsibbadást, ám ilyenkor, ha átmozgatjuk, átmasszírozzuk karunkat, akkor a zsibbadás el is múlik.
Ám ha végtagzsibbadás tartósan fennáll, mindenképpen orvoshoz kell fordulni, hiszen ezt a tünetet sok megbetegedés is okozhatja.
Ha kezünk megerőltetése okozza a zsibbadást, akkor az alagút szindróma okait kell kivizsgálni, mely túlzott terhelés miatt is kialakulhat.
A végtagok gyakori zsibbadása bizonyos esetekben perifériás neuropátiára is utalhat. Ha az idegrostok károsodása miatt nem megfelelő a kommunikáció az idegrendszer és az egyes testrészek közt, akkor perifériás neuropátiáról beszélhetünk. Ez zsibbadást, bizsergést okoz, illetve érzéskieséssel jár. Ez utóbbi azt jelenti, hogy nem vagy kevésbé érezzük a fájdalmat és a hőt az adott testrészen.
Ha nem fordulunk időben orvoshoz, akkor akár izomsorvadássá is fajulhat a probléma, ezért nem érdemes halogatni a kivizsgálást.
Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.
Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.
Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?
Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.
Veszélyes, ha lenyeli a gyerek a rágógumit?

Sok szülő megijed, amikor gyermeke véletlenül lenyel egy rágógumit – de vajon jogos-e az aggodalom? A szakértők szerint a legtöbb esetben nincs ok pánikra, de bizonyos körülmények között a rágógumi lenyelése komoly egészségügyi kockázatokat is jelenthet.