Mi okozza a tavaszi fáradtságot és mit tehetünk ellene?
- Dátum: 2024.02.19., 21:15
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- állapot, alvási nehézségek, ásványi anyag, betegség, endorfin, fejfájás, fizikai, kimerültség, légúti panaszok, lélek, letragikus hangulat, megbetegedések, melatonin, migrén, okai, pszichés, tavaszi fáradtság, téli étrend, test, tünetek, vitamin
A tavaszi fáradtság nem betegség, sokkal inkább egy fizikai és pszichés tünetekkel járó, ideiglenes állapot, jellemző rá a kimerültség, a letragikus hangulat, olykor a fejfájás, migrén vagy alvási nehézségek.
Megnehezíti a mindennapokat, ha aluszékonyak vagyunk, szédülünk, fáj a fejünk, vagy ingerlékenyek vagyunk kollegáinkkal, szeretteinkkel szemben, pedig kora tavasszal sokan tapasztalnak magukon ilyen és ehhez hasonló tüneteket.
A kisgyerekes szülők hangulatán az sem segít, a fagy elmúltával és az enyhébb idő beköszöntével a vírusok is megjelentek, így rendre megbetegszik valaki a családban. A kisgyerekek folyton náthásak, köhögnek, elhúzódó száraz köhögéssel bajlódunk, folyamatos orrfolyással. E tüneteket a vírusokon és pollenallergián kívül az az állapot okozhatja, amelyet úgy hívunk: tavaszi fáradtság és mely javarészt hormonális okokból jelentkezik.
Bizonyos mértékig normális reakció, ám amikor már sokasodnak a kellemetlen tünetetek és zavar keletkezik az alvás-ébrenlét bioritmusában, már depressziót is okozhat.
Mi okozza a tavaszi fáradtságot?
Az egyik fő ok, hogy télen a kevesebb fény hatására megnő a melatoninszint és így az alvásigény is, ám tavasszal kevesebb melatonin termelődik, ami kellemetlen tüneteket produkál, amikor aludni próbálunk.
A tavaszi kimerültségért hormonális okok is felelősek, emellett a téli - zsírban, szénhidrátban gazdag - étrend is okozhatja, ekkor csapódik le rajtunk a vitaminokban és ásványi anyagokban szegényebb téli időszak hatása.
Mit tehetünk, hogy könnyebb legyen a szervezetünknek átállni a tavaszi üzemmódra?
A sok szabadtéri, napsütéses, D-vitaminban gazdag program és kültéri tevékenység egyértelműen az első, ami ilyenkor sokat segít, továbbá a rendszeres sport is támogató, melyet, ha télen nem is kívántunk, most bátran elkezdhetünk.
A sport nem csak a keringésünket, izmainkat, csontjainkat, immunrendszerünket erősíti, hanem a hangulatunkat is javítja, hiszen a testedzés során köztudottan endorfin szabadul fel. Ha mozogni járunk, könnyebben fogjuk kezelni a stresszt, ez pedig az alvásminőségre is pozitívan hat!
Vitamindús étkezés! Télen megcsappantak a vitaminraktárok, ideje feltölteni a készletet ásványi anyagokkal, vitaminokkal.
Igyunk sok folyadékot, ezzel könnyebben megszabadulhatunk a felgyülemlett salakanyagoktól, melyet egyébként a szaunázás is segít, vagy ha erre nincs lehetőségünk, akkor a hideg-meleg váltózuhany.
Eleinte nem túl kellemes hideg vízre váltani, viszont utána a testünk izmai megköszönik a frissítő hatású tusolást.
A test mellett ápoljuk lelkünket is, gondolkozzunk pozitívan, keressük a vidám és boldog emberek társaságát. Legyünk együtt többet családtagjainkkal, barátainkkal.
A tavaszi fáradtság jelentkezése nem törvényszerű, némi életmód változtatással és a fentiek betartásával kikerülhető, megelőzhető. Ha az említett tanácsokat nem fogadjuk meg és elhanyagoljuk a megfelelő vitaminbevitelt, folyadékfogyasztást, testmozgást és étrendet, azzal mi magunk nehezítjük meg az életünket és a mindennapjainkat.
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?
Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!
Hagyományos húsvét a modern világban

Mindenkinek kellemes húsvétolást kívánunk, családdal és barátokkal eltöltött programokat, élményeke, finom falatokat és jó időt a szabadtéri élményekhez! A húsvéti ünnep a megújulás és a hagyomány ünnepe.