Mi okozza a tavaszi fáradtságot és mit tehetünk ellene?
- Dátum: 2024.02.19., 21:15
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- állapot, alvási nehézségek, ásványi anyag, betegség, endorfin, fejfájás, fizikai, kimerültség, légúti panaszok, lélek, letragikus hangulat, megbetegedések, melatonin, migrén, okai, pszichés, tavaszi fáradtság, téli étrend, test, tünetek, vitamin
A tavaszi fáradtság nem betegség, sokkal inkább egy fizikai és pszichés tünetekkel járó, ideiglenes állapot, jellemző rá a kimerültség, a letragikus hangulat, olykor a fejfájás, migrén vagy alvási nehézségek.
Megnehezíti a mindennapokat, ha aluszékonyak vagyunk, szédülünk, fáj a fejünk, vagy ingerlékenyek vagyunk kollegáinkkal, szeretteinkkel szemben, pedig kora tavasszal sokan tapasztalnak magukon ilyen és ehhez hasonló tüneteket.
A kisgyerekes szülők hangulatán az sem segít, a fagy elmúltával és az enyhébb idő beköszöntével a vírusok is megjelentek, így rendre megbetegszik valaki a családban. A kisgyerekek folyton náthásak, köhögnek, elhúzódó száraz köhögéssel bajlódunk, folyamatos orrfolyással. E tüneteket a vírusokon és pollenallergián kívül az az állapot okozhatja, amelyet úgy hívunk: tavaszi fáradtság és mely javarészt hormonális okokból jelentkezik.
Bizonyos mértékig normális reakció, ám amikor már sokasodnak a kellemetlen tünetetek és zavar keletkezik az alvás-ébrenlét bioritmusában, már depressziót is okozhat.
Mi okozza a tavaszi fáradtságot?
Az egyik fő ok, hogy télen a kevesebb fény hatására megnő a melatoninszint és így az alvásigény is, ám tavasszal kevesebb melatonin termelődik, ami kellemetlen tüneteket produkál, amikor aludni próbálunk.
A tavaszi kimerültségért hormonális okok is felelősek, emellett a téli - zsírban, szénhidrátban gazdag - étrend is okozhatja, ekkor csapódik le rajtunk a vitaminokban és ásványi anyagokban szegényebb téli időszak hatása.
Mit tehetünk, hogy könnyebb legyen a szervezetünknek átállni a tavaszi üzemmódra?
A sok szabadtéri, napsütéses, D-vitaminban gazdag program és kültéri tevékenység egyértelműen az első, ami ilyenkor sokat segít, továbbá a rendszeres sport is támogató, melyet, ha télen nem is kívántunk, most bátran elkezdhetünk.
A sport nem csak a keringésünket, izmainkat, csontjainkat, immunrendszerünket erősíti, hanem a hangulatunkat is javítja, hiszen a testedzés során köztudottan endorfin szabadul fel. Ha mozogni járunk, könnyebben fogjuk kezelni a stresszt, ez pedig az alvásminőségre is pozitívan hat!
Vitamindús étkezés! Télen megcsappantak a vitaminraktárok, ideje feltölteni a készletet ásványi anyagokkal, vitaminokkal.
Igyunk sok folyadékot, ezzel könnyebben megszabadulhatunk a felgyülemlett salakanyagoktól, melyet egyébként a szaunázás is segít, vagy ha erre nincs lehetőségünk, akkor a hideg-meleg váltózuhany.
Eleinte nem túl kellemes hideg vízre váltani, viszont utána a testünk izmai megköszönik a frissítő hatású tusolást.
A test mellett ápoljuk lelkünket is, gondolkozzunk pozitívan, keressük a vidám és boldog emberek társaságát. Legyünk együtt többet családtagjainkkal, barátainkkal.
A tavaszi fáradtság jelentkezése nem törvényszerű, némi életmód változtatással és a fentiek betartásával kikerülhető, megelőzhető. Ha az említett tanácsokat nem fogadjuk meg és elhanyagoljuk a megfelelő vitaminbevitelt, folyadékfogyasztást, testmozgást és étrendet, azzal mi magunk nehezítjük meg az életünket és a mindennapjainkat.
Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.
Fenntarthatóság, kapcsolat és küldetés. Mire szolgál egy közösségi kávéház?

A kihasználatlan publikus épületek és a szabad szobák újraértelmezése egyre népszerűbb irány a rendezvényszervezésben. Az egyik lehetséges forma a közösségi kávéház, amely egyfajta kapcsolódási pontként is működhet. Ez a módszer a költséghatékonyság, a technikai háttér kihasználása és a társadalmi hasznosság szempontjából is előnyös. Ráadásul a legtöbb esetben a kávéházhoz többféle program is kapcsolódik, mint például a zenei estek és a közös vacsorák.
Hogyan maradjunk energikusak a kánikulában?

A nyár sokunknak egyet jelent a szabadsággal, a pihenéssel, a hosszú napsütötte nappalokkal és a várva várt programokkal. Azonban a rekkenő hőség, a párás levegő, a felborult napirend és a kikapcsolódás előtti hajtás könnyen kifacsarhat bennünket. Ha pedig lemerül az energiaszintünk, nehezebb élvezni azt, amiért mindennap dolgoztunk. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan őrizhetjük meg a lendületünket a júliusi forróság alatt.
A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!
Tanácsok kánikula idejére

Ugyan a néhány nappal ezelőtti napi esőzés nálunk adott némi felfrissülést, azonban a kánikulának ezzel nincs, vagy csak rövid időre van vége, hogyha visszatér a korábban tapasztalt szinte elviselhetetlen hőség, akkor fogadjuk meg a szakemberek tanácsait!