Menü

Ha nem múlik a gyereknél a köhögés…

Téli-télvégi időszakban gyakrabban betegek a gyermekeink, s különösen azok a gyerekek hajlamosak az influenzára, elhúzódó hurutos és/vagy száraz köhögésre, akik közösségbe járnak, azaz bölcsisek, ovisok vagy iskolába járnak, tehát szinte minden csemete.

A megfázás, influenza és egyéb légúti megbetegedések velejárója a köhögés, az orrfolyás, orrdugulás, torokfájás. Ezekre számtalan házi gyógymód létezik, s érdemes ezekkel kezdeni a gyógyulást, mielőtt antibiotikumra kerülne a sor, ám van, amikor egymást érik a megbetegedéses időszakok, s pár nap ovit újabb betegállomány követ, főleg azokban a családokban tud ez „izgalmas” időszak lenni, ahol több gyermek is van, akik elkerülhetetlenül átadják egymásnak a betegségeket.

A hosszan tartó, nem múló köhögés ellen számtalan házi praktikát bevethetünk, amit jó szívvel javaslok az az otthonunk páratartalmának mérése, megfigyelése. Fűtésszezonban gyakorta száraz a levegő a lakásban, s ez is közrejátszik abban, ha nem múlik a száraz köhögés.

Párásító, párologtató használatával ezen segíthetünk, s az is jó módszer, ha a folyadékba sót teszünk, vagy illóolajokat csepegtetünk. A légúti betegségekre ajánlott illóolajok hatásosak és segítenek, hogy a család nyugodtan át tudja pihenni az éjszakákat.

Nálunk 40-50%-os a páratartalom, ami alacsony, így minden éjjel kapcsolom a párásítót és próbálok változtatni a szoba páratartalmán.

Sokszor találkozhatnak a kisgyerekesek azzal a problémával is, hogy alvás közben, fekvő helyzetben felerősödik a gyermek köhögése. Ha egy kicsit megemeljük a felsőtestét egy párna segítségével, enyhíthetünk a bajon.

Amikor megfázással, köhögéssel küzdünk, próbáljuk az esti/reggeli kakaó helyett teával itatni a kicsit, a tejes készítmények ugyanis mind nyákképzők és nem segítik a gyógyulást. Etessünk a gyerekkel sok gyümölcsöt, savanyú káposztát, sütőtököt, céklát, sárgarépát immunerősítés céljából.

A köhögés, a torokfájás, az influenza egyik legjobb ellenszere a méz. A méz fogyasztása köhögéscsillapító hatású, így ezt sem véletlenül javasolják torokfájás esetén. Teába, limonádéba is keverhetjük, de csak úgy magában, kanalanként is fogyaszthatjuk.

Teák közül a legjobb a hársfatea, a bodza, a kamilla és a csipkebogyó. Nagyanyáink a hagymateára esküsznek: hagymából és pirított cukorból álló főzetet készítettek, majd leszűrték és naponta ötször egy-egy decilitert ittak belőle.

Alkalmazom és hatásosnak gondolom köhögéskor a disznózsírt, mellyel a gyermekem mellkasát, hátát szoktam az esti lefekvés előtt bekenni, majd trikót és végül pizsamát húzni rá. Elmondhatom, hogy nagyon sokat segít. (tudni kell, hogy láz esetén ezt nem szabad alkalmazni)

Azt gondolom bármely említett praktika, házi gyógymód, párásítás, mézfogyasztás, hagymatea, alvási szokások, illóolajok, disznózsír használata megér egy próbát, mielőtt gyógyszerhez, antibiotikumhoz nyúlunk. Ha más megoldás nem segít, s kénytelenek vagyunk végül orvosi utasításra gyógyszert adni, akkor pedig ne felejtsük el semmiképp sem, hogy kiegészítésképp fontos a probiotikum fogyasztása is.

A zene hatása az agyműködésre

A zenehallgatás és zenélés jelentős hatással van az emberi agy működésére és szervezetére. A zene nem egyetlen agyközpont által feldolgozott inger, hanem számos területet aktivál és módosít, beleértve a hallókéreg, a szomatoszenzoros rendszer, a frontoparietális hálózat, az agytörzs és más agyi struktúrák működését is. Ez a komplex feldolgozási mechanizmus magyarázhatja a zenei aktivitás általános kognitív és érzelmi előnyeit.

Az izomhúzódás kezelése

Az izomhúzódás terápiája elsősorban tüneti kezelést foglal magában, melynek célja az izom oldása, a fájdalom csillapítása, a duzzanat és gyulladás csökkentése, valamint az izom regenerációjának támogatása. Az alábbiakban összefoglalom a teendőket és a legfontosabb lépéseket.

A masszázs hat a testünkre, lelkünkre

Amikor az én drága masszőröm, Marika kezei közé kerülök, szinte ujjászületek és azt érzem, mintha aludtam volna 10 órát, kipihentem egy hetet, megszépültem és 5 évet visszafiatalodtam. Nem túlzok, ilyen módon hat rám. Be is jelentkeztem hétfőre hozzá.

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.