Menü

Futás biztonságosan!

Régóta gondolkozom azon, hogy mennyire biztonságos sport a futás a szabadban, erdőben, terepen – egyedül. Hogyan tehetjük biztonságosabbá a szabadtéri edzéseinket? Ezzel foglalkozunk ma.

Az elmúlt években több olyan, futók elleni támadás is történt, mely rávilágított arra, hogy mindig óvatosnak kell lenni, hiszen bárkivel, bármikor megtörténhet a baj. A legbiztonságosabb természetesen az, ha nappal futunk, lehetőleg futótárssal, vagy pedig „szem előtt” vagyunk és olyan helyen futunk, ahol látszódunk. Ez egyszerűen hangzik, ám mivel jómagam is inkább a terepfutóversenyeket részesítem előnyben az aszfalton való szaladgálás helyett, így nem mindig opció a városközpontban futni, vagy forgalmas, ám aszfaltos bicikliúton.

Ha nincs lehetőségünk a fenti tanácsokat betartva edzeni, s gyakran vagyunk futásainkkor magunkra utalva, akkor a következő néhány tanácsot érdemes megfontolni.

Amikor futni indulunk, mindig tudjon róla valaki, hogy sportolni mentünk. Lehetőleg az útvonalat is osszuk meg a családdal, hogy be tudják határolni merre járunk. Beszéljük meg a családdal, hogy körülbelül mennyi időt tervezünk edzeni, mikorra várható, hogy hazaérünk. Ha késnénk, vagy valami okból kifolyólag nem érnék időben haza, akkor tudják, hogy merre induljanak utánunk, baj esetén ez akár életmentő is lehet.

Én magam órával futok, mely riasztja az általam megadott telefonszámokat, ha baj érne. Egyszer úgy adódott, hogy megbotlottam és elestem, s láttam, hogy azonnal ment is a jelzés a családnak, így sikerült – akaratom ellenére – is tesztelnem a vészfunkciót, ami nagy segítség, ha belegondolunk.

Ha nincs sportóránk, mely riaszt baj esetén, akkor legalább a telefonunk legyen nálunk! Kapható pár ezer forintért már mindenféle színű telefontartó karpánt, mely egyáltalán nem kényelmetlen és ez is a biztonságunkat szolgálja.

Beállíthatunk telefonunkon gyorshívót is a segélyhívószámoknak, és amennyiben veszélyt észlelünk, máris hívhatjuk őket. De akár a segélyhívó applikációt is használhatjuk. Ha sötétben futunk, alapfelszereltség a kivilágított vagy fényvisszaverő ruházat, fejlámpa és a különféle villogók használata. Mindig válasszunk olyan útirányt, ami nem elhagyatott, részesítsük előnyben a kiépített futóköröket.

Futáskor mellőzzük a hangos zenehallgatást, hiszen nem lehetünk így eléggé körültekintőek és nem tudunk figyelni a környezetünkre, körülöttünk elhaladó autókra és emberekre. Ha nem észleljük őket, könnyen balesetet szenvedhetünk. Nem javasolt a kapucni viselése sem, ez ugyanis csökkenti a periférikus látásunkat és térérzékelésünket.

Én elolvastam és preferálom az önvédelmi eszközök használatát. Hatékony megoldás lehet egy legálisan vásárolt (20gr töltőtömeget nem meghaladó) gázspray, melyet nem látható helyen vihetünk magunkkal futásaink alkalmával. Hasznos lehet egy önvédelmi tréning elvégzése is, amennyiben van rá lehetőségünk.

Vigyázzunk magunkra és egymásra, jó sportolást kívánok mindenkinek a szabadban!

"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?

Egy nap az elhivatottságért – Július 1. az egészségügy dolgozóié

Semmelweis-nap – A magyar egészségügy ünnepe! Július 1-je minden évben különleges nap a magyar egészségügy számára: Semmelweis-nap, amelyen az egészségügyi dolgozókat ünnepeljük, és tisztelgünk munkájuk, elhivatottságuk és emberségük előtt.

Túl sok holmi, túl kevés tér. Így hat ránk az otthoni környezet

A legtöbb ember számára a lakása vagy a háza jelent valamilyen érzést, fogalmat. Helyszínek, tárgyak, kényelmi dolgok és a biztonság jelenhet meg a szemünk előtt. Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy hogyan és milyen szempontok szerint érdemes rendszerezni a dolgainkat, ha azt szeretnénk, hogy az otthonunkban töltött idő örömet hozzon az életünkbe.

A színek hatásai

A színeknek kiemelkedő szerepük van az életünkben. Kutatások szerint egyes érzelmek sokkal jobban társíthatók egy adott árnyalathoz, mint bármely másikhoz. Mivel a környezetünk képes befolyásolni a hangulatunkat is, így a színek pszichológiájának előnyeit a mindennapi életünkben is kamatoztathatjuk.

Online vagy offline? Digitális detox a nyaralás alatt

A telefonunk ma már a kezünk meghosszabbításává vált, a laptop pedig a virtuális kivetülésünk. Szinte észre sem vesszük, de folyamatosan online vagyunk, még akkor is, amikor épp pihennénk. Vajon szükségünk van digitális detoxra a nyaralás alatt, hogy feltöltődjünk és kikapcsolódjunk, vagy nincs akkora jelentősége?