Menü

Segítség az aloe vera ápolásához

Az aloe vera (Aloe barbadensis) egy népszerű szobanövény, amely nem csak mutatós, hanem rengeteg plusz előnnyel jár! Gyógynövényként ismert, amely jó a sebekre, az irritáció enyhítésére, a leégés csillapítására és még sok másra. Hogy sokáig élvezd ezt a jótékony növényt, megmutatjuk, hogyan érdemes gondozni.

Az aloe sok házikertészt meghódított a szívósságával és azzal, hogy jól tűri a ritka öntözést. Ahhoz, hogy jól növekedjen, ültesd az aloét terrakotta cserépbe, jó vízelvezető képességű földdel.

A legjobb, ha egyenlő arányban kevered össze a homokot és a virágföldet, vagy speciális pozsgásoknak való keveréket használsz.

A terrakotta cserép gyorsabban szárad, mint a műanyag vagy mázas edények.

Ültesd át az aloét, ha a növény a súlya miatt felborul, de egyébként nem szükséges neki túl nagy cserép; szűk helyen is jól érzi magát.

Ha egész évben meleg éghajlaton élsz, akkor az aloét a szabadban is nevelheted. A fagyos hőmérséklet elpusztítja a leveleket, de igazán a fagyott talaj miatt kell aggódnod, mivel az elpusztítja a gyökereket, és nem fognak új hajtások nőni.

A hely kiválasztásakor keress egy jó vízelvezetésű ágyást. Az aszályos időszakok kivételével nem kell öntözni az aloét. Ha hónapok óta nem esett az eső, áztasd át alaposan, majd hagyd, hogy a talaj ismét kiszáradjon.

Bónuszként az aloe időről időre magas szárú, apró, harang alakú virágokat fog hozni. Ha a virágok elhalványulnak, a szárat a tövénél levághatod.

Ha szívesen ajándékoznál aloé növényeket barátaidnak, megpróbálhatsz saját növényeket szaporítani néhány levél levágásával. A levélcsúcstól körülbelül 6 centire vágd le, majd a levágott végeket tedd le egy virágföldet tartalmazó cserépbe. Bár nem mindegyik növény fog meggyökeresedni, néhányan közülük apró új leveleket növesztenek a tövüknél. Várd meg, amíg ez az új növényke néhány centimétert nő, mielőtt újra átültetnéd.

Aloe fényigénye

Az aloe vera a világos, napos helyeket kedveli, de a tűző naptól kíméljük, a levelei könnyen elszíneződhetnek. Nyáron kihelyezhetjük erkélyünkre, kertünkbe, ahol nem éri közvetlen napfény órákon keresztül.

Aloe vera növény hőigénye

Nyáron kedveli a szobahőmérsékletet, a meleget is, de ne tegyük ki a nyári 35-40 fokos melegnek. Télen viszont biztosítanunk kell számára a hűvösebb kb. 5 fokos hőmérsékletet, így érdemes ekkor előtérbe, folyosóra helyezni, ahol nincsen radiátor.

Dél-Amerika sivatagos részéről származik, így vízigénye alacsony, elméletileg fél évet is kibírna víz nélkül. Nem szabad túllocsolni, hiszen a gyökerei elrothadhatnak. Az aloe vera öntözése akkor a legmegfelelőbb, ha a földje teljesen kiszáradt. Ez kb. nyáron 2-3 hetente egy locsolást jelent, télen pedig havi egyszer is elég.

Húsvéti Csodák és Tojáskereső Kalandok!

Itt a húsvét, amikor a természet újra éled, a fák rügyet bontanak, a nap egyre többet mosolyog ránk és bizony, a húsvéti nyuszi is megérkezik!

Mi is pontosan a ragadós száj- és körömfájás?

Az utóbbi időben a ragadós száj- és körömfájás lett az új COVID, annak ellenére, hogy csak az állatok egy részére veszélyes. Mindenhol erről hallani, korlátozások kerültek bevezetésre, például elmaradt a veszélyhelyzet miatt a Gerecse nevű népszerű teljesítménytúra is. Azonban milyen gazdasági károkat okoz az állattenyésztésben, hogyan terjed, milyen tünetei vannak és hogyan előzhető meg?

Fenntarthatósági témahét

A fenntarthatóság napjaink egyik legfontosabb témája, amely mind az egyének, mind a vállalatok, mind pedig a kormányok szintjén egyre nagyobb figyelmet kap. A következőkben úgy gondoltam, ez annyira kiemelt téma – nemcsak ezen a héten – hogy írok a fenntarthatóságról.

Árvacsalán, a kerti gyom ereje

Megannyi gyomot próbálunk kiirtani a kertben, udvarban, pedig többségük hasznos gyógynövény, ilyen az árvacsalán is.

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.