Menü

Szamárköhögés – az ijesztő köhögőrohamok egyik okozója

Hideg van, fújjuk az orrunkat, fájlaljuk a torkunkat, köhögünk, na, de nem mindegy, hogy mitől és hogyan köhögünk. Újra felütötte fejét a szamárköhögés a környező országokban, íme a tudnivalók.

Igen kevés embert kerülnek el a meghűléses tünetek, szinte mindenki egyszer megbetegszik a tél alkalmával, de nagyon nem mindegy, hogy milyen betegség támadja meg a szervezetünket. Van, aki gyorsan leküzdi a betegséget, de van, aki nehezen keveredik ki a kórból, sokáig elhúzódó, kínzó tünetekkel nyomja az ágyat. Az egyik ilyen kellemetlen panaszokat okozó betegség a szamárköhögés, melyet egy jellegzetes, rohamokban érkező köhögés kísér. A betegséget a Bordetella pertussis és a Bordetella parapertussis nevű baktériumok okozzák. Magyarországon a kötelező védőoltások közé is bekerült már rég az ellene védő hatóanyag beadása, ezért nem sok esetet regisztrálnak, mégis egy-egy megbetegedés előkerül.

Tünetei három szakaszba sorolhatóak lefolyásuk alapján. Az első szakasz általában 1-2 hétig tart, ebben az időszakban a beteg hurutosan köhög és ez inkább az éjszaka folyamán jön elő, mely egyre súlyosabbá válik, amikor is következik a második szakasz. A második ütem akár 4-6 hétid is eltarthat, ekkor rohamszerűen érkezik a köhögés, mely szamár ordításra hasonlít, egyfajta húzó belégzés, de ez inkább kisgyermekkorban jelentkezik. Sokszor követi a rohamokat hányás is, hiszen a rekeszizmot és a gyomrot is megviseli a kínzó összehúzódás és a folyamatos inger.

Csecsemőknél vagy olyan embereknél, akik nem kaptak védőoltást, előfordulhat légzéskihagyás vagy légzés leállás is. Amikor a szervezet már dolgozik a betegség leküzdésén, jön a harmadik szakasz, ami nagyjából 2-3 hétig tart. Ez már a betegség végét jelenti, a köhögő rohamok enyhülnek, de nem múlnak el teljesen. A betegség szövődményei lehetnek tüdőgyulladás, különböző fület és annak üregeit érintő gyulladások, de előfordulhatnak görcsös állapotot előidéző reakciók is, mint az epilepszia. Diagnózisát torokváladék minta és vérkép elemzésével, illetve mellkasröntgennel és CT vizsgálattal lehet felállítani. Gyógyulási esélye védőoltás beadását követő védettség kialakulásakor magas, célzott antibiotikum kúrával kezelhető, de ez csak a korai szakaszban felismert betegségnél alkalmazható hatásosan. Amennyiben szövődménye alakul ki, azt további kezelések útján lehet legyőzni.

Amennyiben úgy látjuk, hogy környezetünkben hurutos köhögéssel, levertséggel, ezzel együtt esetleg lázzal küzd valaki, főleg gyermek, mindenképpen keressünk fel orvost, mondjuk el a tüneteket, hogy a megfelelő kezelést időben megkapja. Légzéskimaradás vagy légzésleállás esetén hívjuk a 112-t.

A szamárköhögés elleni védőoltás Magyarországon már a kötelezően beadandó oltások között megtalálható, mely védettséget nyújt a súlyos állapotot is előidéző betegség ellen. Figyeljünk a tünetekre, időben keressük fel orvosunkat, hogy mindig a megfelelő kezelést kapjuk és gyorsabban, szövődmények nélkül gyógyulhassunk.

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.

Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?

Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.

Veszélyes, ha lenyeli a gyerek a rágógumit?

Sok szülő megijed, amikor gyermeke véletlenül lenyel egy rágógumit – de vajon jogos-e az aggodalom? A szakértők szerint a legtöbb esetben nincs ok pánikra, de bizonyos körülmények között a rágógumi lenyelése komoly egészségügyi kockázatokat is jelenthet.