Ezek a laboreredmények és tünetek utalhatnak vashiányra
- Dátum: 2024.01.08., 02:01
- Udvari Fanni
- képek: pexels.com
- anéma, egészség, ferritin, hemoglobin, laboreredmény, mentális, vas, vashiány
Mi okozza, ha állandóan fáradtak, kimerültek vagyunk, és egyik téli betegségből esünk a másikba? A válasz a vérünkben van. Mutatjuk, mely laborparaméterek utalnak vashiányra, és honnan tudhatjuk, mennyire súlyos a kialakult hiányállapot.
Ezért nélkülözhetetlen a szervezetünknek a vas
Bár csak 3-4 grammot tartalmaz belőle a felnőttek szervezete, a testi és mentális egészségünk megőrzéséhez feltétlenül szükségünk van vasra. Ahogy más fontos tápanyagot (például a C-vitamint), úgy a vasat sem tudja a szervezet előállítani, csak raktározni, így kívülről, a táplálékkal kell azt bevinnünk. Ha nincsenek feltöltve a vasraktáraink, az a hiány mértékétől függően különböző panaszokat okozhat. Megdöbbentő, de a világon minden harmadik ember vashiányos.
Igen sokfélék lehetnek a tünetek
Az egész szervezet működését megváltoztatja, ha nincs elegendő a vasból. A lassan kialakuló, változatos tüneteket sokszor nehéz összekötni a nyomelem hiányával. Sok esetben nem, vagy csak későn fogunk gyanút, hogy a kimerültség, a sápadtság nem időszakos, a hajunk nem az évszakváltás miatt hullik, vagy nem az edzetlenségünk miatt fulladunk ki, ha lépcsőznünk kell. Ha bizonytalanok vagyunk abban, hogy a tüneteink vashiányra utalhatnak-e, az itt elérhető tünetellenőrző segíthet eligazodni. Ha vashiányra gyanakszunk, mindenképpen keressük fel az orvosunkat! A vashiány megléte egyszerű laborvizsgálattal igazolható.
Kulcsszavak a laboreredmények megértéséhez
Ferritin: ez a fehérje a vas raktározásában vesz részt, mérhető szintjéből látható, hogy milyen a szervezet vassal való telítettsége. Legkorábban alkalmas a vashiány kimutatására, hiszen kezdetben a hemoglobinszint kórosan még nem csökken.
Hemoglobin: a vörösvértestekben található hemoglobin adja a vér vörös színét. Az oxigén a hemoglobinhoz kapcsolódva jut el a vérkeringéssel a tüdőtől a szövetekig. Mivel alapvető alkotóeleme a vas, így szintjének csökkenése kifejezett vashiányra utal, ilyenkor ugyanis a vasraktárak már kimerülőben vannak.
Vörösvértest: a csontvelőben képződő vörösvértestek felelnek a vér oxigénszállításáért. Súlyos vashiányban alacsony a vörösvértestszám is, ilyenkor már csökken az oxigénszállító kapacitás, ami oxigénhiányos állapot kialakulásához vezethet.
Ezt jelezheti a laborvizsgálat eredménye
Enyhe vashiány
Az enyhe vashiányt az állandó fáradtság jelzi. Ilyenkor még csak a ferritin, azaz a raktárvas szintje csökken. Nőknél 4, férfiaknál 16 mg/l alatti ferritiszint jelezhet enyhe vashiányt, amelynek kezelésére napi 50-100 mg elemi vas bevitelére is szükség lehet.
Kifejezett vashiány
A fáradtság mellett más tünetek is megjelennek: kifejezett vashiánynál előfordulhat hajhullás, körömtöredezés, sápadtság is. Ekkor már a hemoglobinszint is csökken: nőknél 120, férfiaknál 135 g/l alatt hemoglobinérték utal kifejezett vashiányra. Ebben az esetben szintén napi 50-100 mg vas bevitele válhat szükségessé.
Vashiányos anémia
Ha nem kezdjük el időben a hiányzó vas pótlását, eljuthatunk a vashiány súlyos formájához, a vashiányos anémiához. Már a vörösvértest (vvt) szám is csökken, nőknél 4,2, férfiaknál 4,7 T/l alá.
Fáradtság, fejfájás, légszomj, gyakori megbetegedés kísérheti az állapotot. 100-tól akár napi 300 mg vas bevitelére, akár vénás vaspótlásra is szükség lehet.
Elalvás előtti rángatózás okai
Stressz, az izmok természetes rándulása és az alkohol is okozhatja a kellemetlen rángatózást, amit egyesek elalváskor tapasztalnak - már ha felébrednek rá. Mindezen túl azonban súlyos betegség előjele is lehet, ha rendszeresen előfordul.
Cirkadián ritmus – te figyelsz rá?
Hogyan telik egy napod? Van hozzá egy megszokott ritmusod, amit követsz, vagy csak sodródsz az árral? Tudod, hogy a napszakok befolyásolják tested működését?
Téli depresszió és a fényhiány
A télen jelentkező depressziós panaszok hasonlóak az év más részében kialakulókhoz. A depresszió legfőbb tünetei többek közt: alvászavar, fáradékonyság, a mozgás, beszéd, gondolkodás lassulása, feledékenység, szorongás, szomorú, nyomott hangulat, közömbösség. Mit tehetünk a téli depresszió ellen?
Elment a hangod? – Így kezeld
Biztosan sokan ismerik az érzést, amikor elmegy a hangjuk, de azért nem kell megijedni, pár nap alatt rendeződik, viszont érdemes pár praktikát kipróbálni, hogy segítsük a gyógyulást.
Civilizációs betegségeink
A civilizációs betegségek esetében nem a fertőző vagy krónikus betegségekre kell gondolni, mégis mondhatni járványszerűen terjedő egészségügyi problémák. Mitől és hogyan alakulnak ki a civilizációs betegségeink?