Menü

Folyadékfogyasztás télen – avagy teázzunk!

Amíg nyáron sokat hallunk a folyadékpótlásról a kánikula és a magas hőmérséklet miatt, addig a hideg beköszöntével mintha erre egyre kevésbé figyelnénk oda, sőt sokszor megfeledkezünk arról, hogy eleget igyunk, pedig a hideg időjárás is fokozza a folyadékveszteséget.

A hideg levegőben sem szabad elhanyagolni a folyadékpótlást. A Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége által megfogalmazott ajánlás szerint napi 8 pohár folyadék elfogyasztása javasolt, ez elsősorban szénsavmentes vizet jelent, esetleg teákat, gyümölcsleveket.

Nyáron nem okoz akkora gondot a kellő mennyiségű folyadék elfogyasztása, ám mivel télen szomjúságérzetünk csökkenhet, ezért egyre kevésbé kívánjuk a vizet.

Hogyan fogyasszunk télen is több folyadékot?

Például teákkal, a hűvös idő beköszöntével elindul a teaszezon, melyek amellett, hogy élvezeti értéket nyújtanak, gondoskodnak a folyadékpótlásról, még egészségügyi előnyökkel is járhatnak, gondoljunk például a gyógyteákra.

A téli időszak velejárója a megfázás, a nátha, ekkor még fontosabb a folyadékfogyasztás, egy bögre meleg citromos-mézes tea a legjobb választás torokfájásra, köhögésre, légúti betegségekre. A citromos tea a citromból származó C-vitamin tartalom miatt előnyös. Ha ilyet készítünk, arra ügyeljünk, hogy ne a forrásban lévő teába facsarjuk a citrom levét, a C-vitamin ugyanis hőérzékeny, inkább kicsit várjuk meg, amíg kihűl.

Ha már teázunk, essen szó a gyömbérről!

A gyömbér tea rendkívül magas antioxidáns tartalommal bír, csökkenti a gyulladásokat és erősíti az immunrendszert. Émelygés, hányinger ellen is kiváló.

Ha köhögünk, akkor bodzateára van szükségünk!

Anyukám mindig hársfa és bodzateát készít megfázáskor. A bodzatea vírusellenes hatású és ahogy számos tanulmány kimutatta: hatékonyan csökkentheti az influenza tüneteit.

A kamillatea leginkább nyugtató hatásáról ismert, emellett antibakteriális, gyulladáscsökkentő és májvédő hatással is rendelkezik.

A zöld tea magas antioxidáns tartalmáról híres, segíthet kivédeni a fertőzéseket. Említendő az anyagcsere javító hatása is, nem véletlenül ajánlják sok fogyást elősegítő diéták esetén.

A zöld teához hasonlóan az echinacea is magas antioxidáns tartalommal rendelkezik, ennek fogyasztása lerövidítheti a felső légúti megbetegedések és az influenza időtartamát, csökkentheti a tünetek súlyosságát, de megelőzésként is hatásos.

Ha téli folyadékfogyasztásról van szó, akkor a teázás az egyik legjobb forrása a megfelelő folyadékbevitelnek, ám meg kell említeni, hogy ha igazán egészséges módon szeretnénk teázni, akkor kerüljük a rengeteg hozzáadott cukrot, ezzel ugyanis rengeteg plusz kalóriát vihetünk szervezetünkbe. Ízesíts gyanánt válasszuk a citrom facsart levét, aszkorbinsavat, gyümölcsdarabokat.

Magyar méz – egészséges táplálék

A világ számos helyén foglalkoznak emberek méhészkedéssel és a boltok polcain mindenféle különböző ország mézei, vagy ahhoz hasonló termékek sorakoznak. Segítek, mit kell tudni vásárlás előtt, hogy biztosan magyar, jó minőségű mézet vegyünk.

Mire jó az articsóka?

A mediterrán konyha népszerű zöldsége, érdemes jobban megbarátkoznunk vele. Amíg meleg van, a könnyebb ételeket részesítjük előnyben, nemcsak a bikinihez formált alak megőrzése érdekében, hanem alapvetően kevésbé kívánjuk a nehéz, zsíros ételeket. Aki nem akarja terhelni emésztőrendszerét, azoknak feltárjuk a könnyed emésztés titkát, amelyet az articsóka hatóanyaga rejt.

Természetes tápanyag a gondtalan emésztésért

Az emésztőenzimek feladata, hogy a bejuttatott táplálékot feldolgozzák, alkotórészeire bontsák. Az amiláz nevű, szénhidrátbontó enzimnek köszönhetően az emésztés már a szájban elkezdődik, a hasnyálmirigy, a máj és a bélfalból elválasztódó emésztőenzim pedig a fehérjék és a zsírok bontásában segít. Ha ezekből az enzimekből nincs elég, akkor az emésztés folyamata nem megy végbe zavartalanul.

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.

Vízkúra, a japánok ezt is mesterfokon űzik

Rengeteg egészséges módszert leshetünk el a japánoktól, mindezt az életmódjuk, étkezésük, nézeteik és kultúrájuk teszi lehetővé. A víz fogyasztása alapfeltétele létünknek, a japánok viszont ezt is tökélyre fejlesztették.