Menü

Társasjátékok a téli szünetre

Mit játsszunk az ünnepekkor? Mivel kössük le a gyerekeket? Milyen programot válasszunk, ha minőségi együtt töltött időre törekszünk? Máris összegyűjtjük a legkedveltebbeket!

Karácsonykor mindenki együtt van, a családok több időt töltenek együtt, a rokonok megérkeznek, a gyerekek téli szünetüket élvezik, a barátok összejövetelekre csábítanak, hirtelen sok lesz a szabadidős programlehetőség, ekkor jó elővenni a társasjátékokat.

A társasozás az egyik leghasznosabb, legkreatívabb és leginkább fejlesztő hatású szabadidős tevékenység. Az egyik legjobb módszer arra, hogy a család közös programot csináljon.

Miért szeretünk társasozni?

Nos azért olyan népszerű tevékenység, gyerekek, fiatal felnőttek és idősebbek körében, mert közös élményt jelentenek, így sokkal kedveltebbek, mint az egyéni játékok. Lehet klasszikus társas, vagy akár logikai, stratégiai, taktikai vagy éppen ügyességi játék, netán csapatsport, a legjobb bennük azonos: a közös sikerélmény, a közös kudarc, a közös kaland.

Ha már a közelgő ünnepekről beszélünk, a társasjáték alkalmakra is remek ajándék!

Monopoly, Gazdálkodj okosan (vagy ahogy a középső fiam hívja: „a pénzes játék”), Rizikó, Ki nevet a végén? Szinte biztos, hogy ezek közül azért némelyik ismerősen hangzik és élmények jutnak róla eszünkbe.

Talán nem is hinnénk, milyen régmúltra nyúlik vissza a társasozás szokása, pedig már az őseink is társasoztak, ez bizonyított tény. A sakk az első táblajátékok egyike.

Szüleim és baráti társaságuk kedvence a szókirakó „Scrabble”, mely egyébként 1938-ra nyúlik vissza.

Ma már számtalan modern társasjátékhoz juthatunk hozzá, hódítanak a különböző táblajátékok. Ezek azért népszerűek, mert nemcsak szórakoztatnak, hanem elgondolkodtatnak, önismereti eszközök, mert sokat elárul személyiségünkről, hogy milyenek vagyunk, amikor nyerünk, vagy hogy viseljük a vesztés kudarcélményét.

Van, aki simán megsértődik egy-egy vereség kapcsán, mások nem veszik olyan komolyan, egyszerűen csak jól érzik magukat közben. Nem mindenki szereti a társasjátékot, van, aki elzárkózik, hárít, nincs kedve részt venni ezekben, talán gyerekes dolognak tartják.

Ha először veszünk társast, döntsük el mi a hobbink, milyen téma érdekel, nyomozni szeretünk, esetleg hazudni, együttműködni, egymás orra alá borsot törni vagy kutatni, válogassunk! Ezután már csak társaságot kell keresnünk a játékhoz, akikkel össze hangolódva máris elkezdhetjük a mókát.

A jó társasjáték nemcsak kitűnő szórakozás, hanem olyanra tanít, amelynek később is hasznát vesszük az életben, hiszen megtanít csapatban gondolkodni, együtt dolgozni, és ez sokszor a siker titka. A jó versenyszellem, az odafigyelés másokra és végül megismerése önmagunknak.

Miért lehet stresszes a nyaralás?

A nyaralás a legtöbb ember számára a pihenés, kikapcsolódás és feltöltődés ideje – legalábbis elméletben, „papíron”. A valóság azonban sokszor mást mutat: a nyári szabadság időszaka nem ritkán feszültséggel, családi vitákkal, időnyomással vagy éppen kiábrándulással jár.

A rage baiting jelensége és működése

Biztosan sokan találkozunk a közösségi médiás görgetés közben dühítő tartalmakkal. Úgymond van az internetnek egy sötét része, ahol az indulatot kiváltó videók tömkelege nem véletlen baleset, hanem tudatosan előállított termék. Legyenek ezek közúti balesetes klipek, állatkínzás vagy valamilyen látványos társadalmi normaszegés formájában.

Eső a Balatonnál? Így mentsd meg a nyaralást rossz időben

Balaton, július – mindenki napfényt, csobbanást és fagyit remél egy balatoni nyaraláson. De mi van akkor, ha beborul az ég, és a napokat eső, szél vagy hidegebb idő kíséri? Pánik helyett jöjjön a B-terv – mert a rossz idő nem jelenti azt, hogy unalmas napok várnak ránk.

Tisztelet a teremben: Amit minden sportolónak tudnia kell

Nincs írott szabály a konditermi viselkedésre, mégis van egyfajta etikett, amit illik vagy illene egy edzőteremben betartani, a zökkenőmentes egymás mellett edzés érdekében.

Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?