Menü

Alopecia areata – foltos hajhullás

Hajunk állapota sokban befolyásolja a kinézetünket, sokan küzdenek töredezéssel, zsírosodással és emellett nagyon sokan hajhullással, melyekre érdemes tünetként is figyelni.

Az alopecia areata magyarul foltos hajhullást jelent, ez az, amikor a hajunk foltokban elkezd teljesen kihullani, vagyis ezekben a foltokban kopaszodni. Ennek hátterében egy autoimmun problémák állnak.

A haj szemmel jól látható ritkulását szaknyelven alopecianak nevezzük, viszont fontos, hogy ez nem a megszokott, természetes módon hulló hajszálakra vonatkozik, hanem arra, amikor tényleg nagyon észrevehető a gond, azaz naponta több, mint 150 szál marad a kezünkben. A foltos hajhullásnál azt vélték felfedezni, hogy az immunrendszer támadást indít a mátrixsejtek ellen és ez okozza a hullást. Okozhatja ezt egy a test bármelyik részét érintő gyulladás vagy egy fogat érintő probléma, viszont ennél a kórnál nagyobb az esélye van annak, hogy másfajta autoimmun betegség is kialakul, mint például a pajzsmirigyet érintő gondok, bőr pigmentációjának hiánya vagy ekcéma.

A foltos hajhullásnál a hajas fejbőrön jól láthatóan, ovális alakban, éles szélekkel hajhiányos folt keletkezik és sokszor nem csak egy foltot lehet észrevenni, hanem többet is, de ez nem törvényszerű. A foltok gyorsan is kialakulhatnak, de nagyon lassan is és méretük is lehet bármekkora. A betegség lefolyása tarthat pár héttől akár évekig is, ezt nem lehet előre megjósolni, és sajnos az is előfordul, hogy ha nagy területet érint a hajhullás, akkor tartós kopaszság is kialakulhat.

Olyan is létezik, hogy nem csak a hajasfejbőrt érinti a probléma, hanem a test más területén is felüti a fejét, akár arcon, szempillánál, karon vagy a szeméremtestnél. Jelentkezhet a körmöknél is tünetként a köröm felületén keletkező bemélyedés, amitől a köröm érdessé válik.

Kezelésére a mai orvostudomány még nem talált megfelelő módszert az effajta autoimmun betegségek gyógyítására, viszont a tünetek enyhítésére és az állapot további romlásának megakadályozására már léteznek gyógyszeres kezelések. A terápia szempontjából nagyon fontos, hogy minél korábban felismerjék a tüneteket. Az első tüneteknél érdemes felkeresni a háziorvost, aki különböző vizsgálatok elvégzésével és a gócpont vagy gyulladás megtalálásával meg tudja állítani a folyamatot. A stressz, a helytelen táplálkozás és a mozgásszegény életmód súlyosbíthatja a helyzetet, tovább ronthatja a tüneteket és a közvetlen napsugárzás is komoly károkat tud okozni a hiányos területeken.

A foltos hajhullás nagyon kellemetlen, hiszen mindenki látja, de a kezdeti tünetekkel orvoshoz fordulva van esély arra, hogy a haj idővel visszanőjön, amennyiben a kiváltó okot megtalálják és a helyes terápiát megkezdik.

Orrmelléküreg -gyulladás kezelése és tünetei

Az orrmelléküreg-gyulladás, más néven sinusitis, a melléküregekben található nyálkahártyák gyulladását jelenti. A melléküregek maguk közé tartoznak az arcüreg (maxilláris), homloküreg (frontális), rostasejtek (cellulae ethmoidales) és a légcsőcsontok közötti sejtek. Ez a betegség viszonylag gyakori, szinte mindenki legalább egyszer életében átesik rajta.

A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.

Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?