Létezik télen allergia?
- Dátum: 2023.12.14., 22:40
- Martinka Dia
- képek:pexels.com
- allergiás tünetek, egészségügyi panasz, házi kedvencek, influenza, kárpit, köhögés, légtisztító berendezés, matrac, orrfolyás, páratartalom, penész, pollen, poratka, spórák, szénanátha, szezonális, szőnyeg, téli allergia, tüsszögés
Tüsszögés, köhögés, orrfolyás, allergiás tünetek télen? Létezik téli allergia! A téli allergia: nagyon hasonlít az influenzára, könnyű összetéveszteni a megfázással!
Amikor a fagyok beköszöntével végre elmúlik a parlagfűszezon, végre fellélegezhetünk, legalábbis azt gondoljuk, ám sajnos létezik télen is allergia, nézzük mitől van, mik a kiváltó okok, tünetek és mit tehetünk ellene?
Való igaz a tél beköszöntével eltűnnek a levegőből a pollenek, azonban a szénanáthától ezzel nem mindenki szabadul meg.
A téli allergiák is szezonális allergiák és főként az otthonunkban megtalálható allergének okozzák. Allergén anyagok ekkor jelen vannak a levegőben, a tünetek pedig könnyen összetéveszthetők a megfázással.
A téli szénanátha okozói között nagy számban megtalálhatók a poratkák és ürülékük. Ez az élőlény a bőrről lehulló, elhalt hámsejtekkel táplálkozik, mely főként a matracban és az ágyneműben található meg, illetve kárpitozott bútorokban, szőnyegekben.
A háziporatka allergia jellegzetes tünete az orrdugulás és tüsszögés, de gyakran okoz bőrtüneteket is. Aki érzékeny rá, megeshet, hogy reggel test szerte kiütésekkel ébred.
Sajnos nemcsak a poratka okoz ilyen gondot, hanem a penész is.
A penészgomba a nedves, sötét, nehezen hozzáférhető sarkokat kedveli, de spóráik az egész ház levegőjében szétterjednek és számos egészségügyi panaszt okoznak. A gombaspórák gyorsan szaporodnak a nedves, sötét környezetben, jelenlétükre gyakori légúti betegségek, orrdugulás, orrfolyás hívhatják fel a figyelmet.
A poratka és a penész mellett a házi kedvenceink is allergénforrások: a kutya, a macska, a hörcsög, tengerimalac, de akár a papagáj is okozhat allergiára emlékeztető tüneteket. A házi kedvencek közül bármelyik állat okozhat allergiát. Az allergiás reakciót legtöbbször az állatok szőre, bőre váltja ki, de nyáluk és vizeletük is kiválthatja.
Mit tehetünk a téli allergia ellen?
Először is komolyan kell venni a tüneteket, s ha nem múlnak, szakemberhez kell fordulni, aki elmondja a szükséges teendőket, mint például otthonunk alapos takarítása, gyakori szellőztetése, kárpitozott bútoraink, szőnyegjeink, matracaink szakszerű tisztítása.
A penész ellen a szellőztetéssel, páratartalom kontrollálásával tehetjük a legtöbbet, illetve légtisztító berendezés beszerzésével.
Ezek a készülékek nemcsak az allergének, a poratka ürülék vagy a penészgomba spórák kiszűrésére képesek, hanem a lakás páratartalmát is kontrollálják.
A téli allergiák hosszabb időn át is lappanghatnak, mivel tüneteik könnyen összetéveszthetők más hasonló légúti betegségekkel, azonban, ha nem múlnak a panaszaink és évente többször visszatérnek, illetve zárt térben rosszabbodnak, szabad levegőn javulnak, ha gyakran orrdugulással ébredünk, pedig látszólag semmi bajunk, akkor érdemes a téli allergiára gyanakodni.
Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.
Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.
Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?
Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.
Veszélyes, ha lenyeli a gyerek a rágógumit?

Sok szülő megijed, amikor gyermeke véletlenül lenyel egy rágógumit – de vajon jogos-e az aggodalom? A szakértők szerint a legtöbb esetben nincs ok pánikra, de bizonyos körülmények között a rágógumi lenyelése komoly egészségügyi kockázatokat is jelenthet.