Az izomrángásról
- Dátum: 2023.11.17., 03:21
- Erdős Dorka
- képek:pexels.com
- drog, elektrolitegyensúly, görcs, izomrángás, magnézium idegrendszer, tünet, vitaminhiány
Az izmok egymást követő gyors rándulása, megfeszülése kellemetlen tünet. Bármikor előjöhet, bármeddig tarthat, általában ártalmatlan, de sok minden húzódhat a hátterében.
Oly sokszor érezzük, hogy testünk különböző részein egy-egy izom elkezd rángatózni. Ezek az izmok testünk vázát alkotják, harántcsíkolt izomrostokból állnak, rendeltetésük, hogy mozogni tudjunk. Lehet, hogy éppen csak egy izmunkat érinti a megfeszülés, de például egy epilepsziás roham során több izom is rángásnak indul, görcsös állapotba kerül. Az izomrángás nem összekeverendő az izomgörccsel. A rángás rövid ideig tartó, kisebb rándulások és nem okoznak fájdalmat, a görcs ezzel szemben hosszabb ideig tart és erős fájdalommal jár. Fontos megjegyezni, hogy ez olyan izommozgás, ami akaratlan, vagyis az idegrendszerünk irányítja.
Ezeknek a rángásoknak a hátterében általában valamilyen vitaminhiány áll, például D-vitamin, B-vitamin, magnézium, de lehet vas, nátrium, kálium és kalcium hiánya is. Sokszor okozhatja stressz vagy alváshiány is. Stresszes időszakban nem csak kimerül a szervezet, hanem sokszor egy folyamatos feszített állapotba kerül, ezt általában észre sem vesszük, de ettől az izmok elfáradnak. Ehhez társulhat a kialvatlanság is, ami az idegrendszer- és az izmok pihenésének is korlátot szabhat. Állhat a háttérben vérellátási gond és keringési probléma is.
Mindezek mellett okozhatja különbözőbelső elválasztású mirigyek működési zavara is, mint a pajzsmirigy, a mellékvese és hasnyálmirigy betegsége is. Bizonyos drogok fogyasztásánál elvonási tünetként is jelentkezhet. Sokszor előfordul, amikor az elektrolitegyensúly felborul a testünkben. Ez akkor történik, amikor túlhajtjuk magunkat valamilyen sport közben, túlzottan izzadunk, esetleg beleesünk egy súlyosabb hányás-hasmenés vírusba és rengeteg folyadékot vesztünk. Némely súlyosabb betegség velejárója is lehet, mint a sclerosis multiplex, az SMA (izomsorvadás), krónikus vesebetegség, myopathia, neuropathia, Hoffman-szindróma.
A helyes diagnózis felállításához érdemes feljegyezni, hogy mennyi ideig tart a rángás, melyik izomban jelentkezik, milyen gyakran fordul elő és kíséri e más tünet is. Szerepet játszhat bizonyos gyógyszerek mellékhatása is. Mindenképpen forduljunk orvoshoz, ha úgy gondoljuk, hogy nem egy kimerültség okozza a gondot. Az orvos vérvizsgálatot rendel el és adott esetben neurológushoz irányítja a beteget. Fontos, hogy ha tartósan jelentkeznek a rángások, akkor mielőbb diagnosztizálják az okot és elkezdjék a helyes kezelést.
Amennyiben néha-néha fordul elő, akkor próbáljuk növelni a folyadékbevitelt, étkezzünk kiegyensúlyozottan, pihenjünk többet, meditáljunk és sportoljunk rendszeresen, igyunk kevesebb koffeintartalmú italt, nézessük át gyógyszereinket orvosainkkal és egyeztessük, hogy milyen vitamint érdemes bevinni szervezetünkbe.
Az izomrángás nagyon zavaró tud lenni és ne feledjük, hogy ez egy kis jel testünktől, hogy valami hiányzik a mindennapokból. Pihenjünk eleget, étkezzünk megfelelően, mozogjunk a friss levegőn és figyeljünk az elegendő vízfogyasztásra.
Milyen előnyei vannak a fogászati koronáknak?
A fogászati koronák már régóta népszerű megoldásnak számítanak a természetes fogak helyreállítására. Mikor használhatóak ezek a fogpótlások, és mi mindenben segítik a pácienseket?
Az érzékeny bőr okai
Az érzékeny és reaktív bőrt kellemetlen érzések - bizsergés, feszülő érzet, viszketés vagy égő érzet - jellemzik, amelyek néha szárazsággal és bőrpírral is együtt járnak. Bármilyen bőrtípus, legyen az száraz, zsíros vagy kombinált, érzékennyé válhat. Az érzékeny bőrre jellemző tünetek folyamatosan jelentkezhetnek, vagy bizonyos belső és külső tényezők is előidézhetik.
Az alacsony transzferrin szaturáció negatív hatásai
A transzferin szaturáció (TSAT) egy laboratóriumi vizsgálat, amely a szervezetben lévő vas szállításáért felelős fehérje, a transzferin telítettségének mértékét jelzi. A transzferin szaturáció százalékos arányban fejezi ki azt, hogy a transzferin hány százaléka van vasat tartalmazó állapotban.
A trombocitapénia tünetei
A trombocitopénia olyan állapot, amikor a vérben a vérlemezkék (trombociták) száma alacsonyabb, mint a normálértéke. A vérlemezkék fontos szerepet játszanak a vér koagulációs folyamataiban, vagyis a véralvadásban. Amikor egy ér sérül, a vérlemezkék összetapadnak és aktiválódnak, hogy megállítsák a vérzést.
Éjszakai lábgörcs
Sokaknak ismerős a kínzó fájdalom, mely sokszor éjjel, a legkedvesebb álmunkban tör ránk, amikor is begörcsöl a lábunk. Ennek több oka is lehet.