Fontos vitamin, hiánya komoly gondot okoz
- Dátum: 2023.10.17., 16:54
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- B-vitamin, bevitel, bőr, bőrgyógyászati problémák, emésztés, felszívódás, felszívódási zavar, haj, hiányállapot, idegrendszer, immunrendszer, köröm, szervezet, természetes források, tünet, tünetek, vízben oldódó vitamin
A B-vitaminok vízben oldódó vitaminok, melyek fontos szerepet töltenek be a szervezetünk működésében, hiányuk kellemetlen tüneteket okozhat. A B-vitaminokat együttesen B-komplex néven is ismerjük, ezek mindegyike fontos feladatot lát el az emberi szervezet különböző élettani folyamataiban.
A B-vitaminokat kiegyensúlyozott, változatos táplálkozással könnyen bevihetjük a szervezetünkbe, így nagyon súlyos hiányállapot ritkán alakul ki.
A B-vitaminok fontos szerepet játszanak az immunrendszer anyagcsere-folyamataiban, hozzájárulnak az idegrendszer épségéhez, bőrünk egészségéhez, e vitamin hiányának tünetei idegrendszeri, bőrgyógyászati, emésztőrendszeri és pszichiátriai tünetek képében okoznak gondot.
Mi okozza a hiányt?
A nem megfelelő bevitel, vagy a nem megfelelő felszívódás.
A B-vitaminok hiányát leggyakrabban egyoldalú táplálkozás vagy túlzott alkoholfogyasztás, illetve gyomor-bélrendszeri betegség miatt kialakuló felszívódási zavar okozza. Az alkoholbetegek azért is különösen veszélyeztetettek, mert az alkohol lebontásához a szervezetnek fokozott mennyiségű B1-vitaminra van szüksége.
Melyek a B-vitamin hiányának jellegzetes tünetei?
Amennyiben hiányállapot lép fel, a következő tüneteket figyelhetjük meg:
étvágytalanság, gyengeség, hányinger, míg súlyosabb hiány esetén már izomgyengeséggel, reflexzavarokkal kell számolni.
A B2-vitamin hiánya repedezett ajkakban, bőrgyulladásban mutatkozik meg, míg a B3-vitamin, vagyis a nikotinsav hiánya mentális problémákkal, hasmenéssel, bőrproblémákkal, idegrendszeri gondokkal járhat.
A pantoténsav, vagyis a B5-vitamin hiánya a lábujjak zsibbadását, bizsergését okozza, vagy hasi görcs formájában jelentkezhet.
A B6-vitamin esetében a szájon át szedhető fogamzásgátlók, egyes antibiotikumok és egyéb gyógyszerek csökkentik a hatást, ez pedig bőrtünetekben, vérszegénységben, görcsökben mutatkozik meg.
A B12-vitamin hiányának jelei lehetne a súlyos vérszegénység, nyálkahártya-gyulladás, illetve gyomor-bélrendszeri és idegrendszeri zavarok.
Milyen ételekkel vihetjük be a B-vitaminokat, ha nem szeretnénk étrendkiegészítőket szedni?
Egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozással a legtöbb vitamint be tudjuk vinni a szervezetünkbe, ez a B vitaminokkal sincs másképp.
B vitaminokat húsételekből lehet fedezni, de növényi alapú étrendből is be lehet vinni. A retek nagyon jó B-vitamin-forrás, ahogy a cékla is. B-vitaminban gazdag étel a csirkemáj is, valamint a spenót, a lazac, de fogyaszthatunk B vitamin bevitel céljából többek között joghurtot, édesburgonyát, tejet, avokádót, földimogyorót, mandulát, kukoricát, tojást és babot is.
A B-vitaminok természetes módon számos élelmiszerben megtalálhatóak, ám fontos tudni, hogy főzés, feldolgozás vagy tartósítás során a vitamintartalom egy része elveszhet.
Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.
Tökfélék jótékony hatása

A tökféléket rendkívül változatos formában, színben és ízben találjuk meg a piacokon, vagy a boltok polcain, nagyon egészséges zöldség szervezetünk számára.
Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.
Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?
Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.