Menü

Vegyünk helyi termékeket!

Napjainkban egyre inkább előtérbe kerülnek és felértékelődnek a regionális és a helyi termékek, melyekkel tulajdonképpen megőrizzük azt az fontos tradicionális értéket, amely generációról generációra átöröklődik. A helyi termékek népszerűsítése a turizmus és a gasztronómia szempontjából is nagyon fontos feladat.

Régebben az idősebb generációk közül szinte mindenki ismerte és foglalkozott háztáji állattartással, növénytermesztéssel, alapvető élelmiszerek készítésével, tőlük még elleshetők ezek a fortélyok, praktikák, ám ez a fajta gondolkodás háttérbe szorult a multinacionális cégek megjelenésével és fokozatos térhódításával, pedig a helyi termékek vásárlása nemcsak a helyi termelők szempontjából hasznos, hanem környezettudatos is.

Mit nevezünk helyi termékeknek?

Helyi terméknek nevezzük azokat az árucikkeket, amelyek előállításuk után nem kerülnek be a kereskedői láncba, közvetlenül a termelőtől vásárolhatók meg vagy helyi piacokon juthatunk hozzá.

Miért kedveltek a helyi termékek?

Köztudott, hogy a kistermelők által termelt élelmiszerek egészségesebbek, mivel kevesebb káros vegyszermaradványt tartalmaznak, mint a nagyüzemi társaik.

E termékek kedveltségének fő oka, hogy azokat megbízható, egészséges élelmiszereknek, valódi tápanyagoknak érzik a vásárlók, egyfajta bizalmi kapcsolaton alapul, noha talán a kínálat szűkösebb, mint egy bevásárlóközpontban.

Hogyan segíti a településeket, ha helyi termelők portékáit vásárolják?

Szerencsére a turisták körében is egyre keresettebbek a helyi termékek, vásárlásuk, fogyasztásuk divattá vált, utazásaik során ebből vásárolnak szuvenírt, ezáltal pedig sokat javulhat a települések arculata, ami kihat a gazdasági helyzetre is.

A helyi termékek megvásárlásával támogatjuk a hazai termelőket, s hozzájárulunk ahhoz, hogy a termelés hagyományai fennmaradjanak. Erre szükség van, mivel a tapasztalatok és tanulmányok azt mutatják, hogy - sajnos - a fiatalabbak túlnyomó többségét nem foglalkoztatja a helyi termékek előállítása, nem érdekli őket az ezekhez kapcsolódó tevékenység, nem kívánnak ezzel foglalkozni a jövőben.

A helyi termék előállítása ráadásul, mint említettem sokkal környezettudatosabb, mérsékelve ezzel a napjainkban tapasztalható környezet- és természetkárosítási folyamatokat.

A kistermelők és családi gazdálkodók általában természetkímélő módszereket alkalmaznak, így támogatják a környezetvédelmet. A helyben előállított termékeket például csak kis távolságokra kell szállítani, ilyen módon is csökken a szállításból kifolyó környezetterhelés.

Összességében tehát elmondhatjuk, hogy a helyi termékek megvásárlásával és elfogyasztásával nemcsak saját életmódunkat reformálhatjuk meg egészségesebbre, hanem környezetünk védelméért is tehetünk.

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?

Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.

Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!

Hagyományos húsvét a modern világban

Mindenkinek kellemes húsvétolást kívánunk, családdal és barátokkal eltöltött programokat, élményeke, finom falatokat és jó időt a szabadtéri élményekhez! A húsvéti ünnep a megújulás és a hagyomány ünnepe.