Menü

Hogyan tároljuk a házi tojást?

A tojás az egyik leggyakoribb ételünk közé tartozik, azonban nagyon kell figyelni a frissességére is, mivel nagyon könnyen megromolhat. Ha nagyáruházban vásároljuk meg, akkor mindenképpen nézzük meg a szavatossági időt. Ha nagyon közeli a lejárati dátum, akkor csak abban az esetben helyezzük a kosarunkba, ha pár napon belül elfogyasztjuk. Alapvetően hűvös helyen tárolva, kb. 30 napig tartható el.

Az üzletek polcaira kerülő tojásokat fertőtlenítik, mielőtt forgalomba kerülnének, de mivel a tisztítás után is kerülhet rá szennyeződés, azért érdemes nekünk is felhasználás előtt megtisztítani. Na de hogyan tegyük mindezt? A NÉBIH ajánlása szerint először szárazon érdemes megszabadítani héjukat a szennyeződésekről, és csak akkor kell nedves módszert alkalmazni, ha ez nem vezetett eredményre. Ennek oka az, hogy a nedves tisztítás hatására megsérülhet a tojás természetes külső védőrétege, ez pedig akár élelmiszer-biztonsági problémákat is okozhat a későbbiekben. A bolti tojásoknál, mindig nyissuk ki a csomagolást, forgassuk át a terméket, mivel a szállítás során nagyon sok megsérül, bezápul.

Próbáljunk meg olyat kiválasztani, ahol a csomagoláson belül minden tojás ép. Ebből adódig az a kérdés, hogy vajon a tojás, amelyet felütni készülsz, rendben van-e? Használjuk bátran a víztesztet! Tegyük vízbe az élelmiszert, és amennyiben a tojás az edény alján marad, akkor friss. Ha feljön a víz tetejére és lebeg, akkor már ne használjuk fel. Jó módszer az is, ha a fülünkhöz tartva megrázzuk és amennyiben "lötyögő" hangot hallunk, akkor nem friss a tojás.

De mi a helyzet a házi tojásokkal? Sokak körülményei nem teszik lehetővé, hogy tyúkokat tartsanak, azonban számos ember esküszik a házi tojásokra. Úgy tartják egészségesebb, finomabba, na és persze ha saját állataink alól szedjük ki, akkor mindig kéznél van. Sajnos az nem mondható el, hogy olcsóbb is, ha az otthoni tyúkoktól szerezzük be ezt a finomságot, mivel az állattartás, gondozás ma már nagyon drágává vált.

Ha mégis sikerül házi tojást beszereznünk akár piacról, szomszédból vagy csak a kertből, azt is érdemes megismerni, hogyan kell bánni azzal. Kezdjük egyből a begyűjtéssel. Ha olyan szerencsések vagyunk, hogy csak a tyúkólig kell elmennünk a termékért, akkor ezt naponta többször tegyük meg. Ellenőrizzük sűrűn, hogy az ólban van e tojás, erre azért van szükség, hogy minél frissebben tehessük el azt, illetve a tyúkok ne szennyezzék be annak felületét, ne tapossák szét vagy egyék meg azt.

Ha friss és vastag szalma van mindig az állatok alatt, akkor a lehető legtöbb mindent megtettünk annak érdekében, hogy kiváló minőségben a kamrába kerüljenek a végtermékek. Ha a házi tojást vásároljuk, akkor már csak a tisztításra kell odafigyeljünk. Ahogy már fentebb a bolti tojásoknál is leírásra került, hogy a száraz módszert érdemes előnyben részesíteni. Ha pedig nem használ, akkor inkább langyos, mint hideg vízzel kíséreljünk meg megszabadulni a rárakódott kosztól, ürüléktől és egyéb szennyeződésektől. Majd következik a szárazra törlés.

Hogyan helyezzük a tartóba a tojásokat? Egy kutatás szerint, ha a tojást a szélesebb felével felfele tároljuk, a benne lévő buborék távol marad a sárgájától, ezáltal nehezebben érnek el oda a baktériumok. Egy másik előnye a tojások csúccsal lefelé tárolásának, hogy a tojássárgája középen marad, így például töltött tojás készítésekor könnyebben tölthető, kerekebb sárgájú tojásokat kapunk. Így tovább őrzik meg szavatosságukat is, ugyanis, ahogy egyre több idő telik el a kitojástól, annál nagyobb lesz a tojásban a levegő. Mivel a pórusokon keresztül levegő jut a belsejébe, emellett pedig ugyan ezzel a módszerrel a baktériumok is.

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?

Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.

Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!

Hagyományos húsvét a modern világban

Mindenkinek kellemes húsvétolást kívánunk, családdal és barátokkal eltöltött programokat, élményeke, finom falatokat és jó időt a szabadtéri élményekhez! A húsvéti ünnep a megújulás és a hagyomány ünnepe.