Hogyan védekezzünk penész ellen házilag?
- Dátum: 2023.09.27., 21:14
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- asztma, citromsav, ecet, egészségügyi problémák allergia, éltvitel, falszerkezet, fertőtlenítés, gomba, házilag, hőmérséklet, lakás, légúti panaszok, nedves, nedvesség, nyílászáró, nyirkos hely, páratartalom, penész, só, sütőpor, szagelszívó, szellőztetés, szódabikarbóna, takarítás, teregetés, természetes módszer, védekezés
Hogyan védekezzünk penész ellen, lehetőleg természetes módszerek segítségével? Mai cikkünkben megmutatjuk, mit tehetünk egyszerűen, természetesen, házi módszerekkel!
A penész egy, a gombák közé tartozó életforma, ami lebontja a közvetlen környezetében lévő szerves anyagokat. Különféle formái évről évre visszatérnek és szinte bárhol képesek megtelepedni, ahol megfelelő számukra a hőmérséklet és a nedvesség.
Talán nem túlzás azt állítani, hogy a penész a háztartások egyik legnagyobb réme, számtalan helyen megjelenhet: plafonon, falakon, sarkokban, bútorok mögött, fürdőszobában, számtalan egészségügyi problémát okozva ezzel.
Milyen egészségügyi problémákat okozhat a penész?
A nem túl esztétikus megjelenés mellett a penészgombák allergiás, asztmás tüneteket válthatnak ki, penészmérgezést okozhatnak, illetve sok egyéb légúti panaszt: előfordulhat orrfolyás és orrdugulás, köhögés vagy sípoló légzés és torokfájás is, de okozza a szem és a bőr irritációját, valamint súlyosabb esetekben koncentrációs zavarokat is.
Mitől lesz penészes a lakás?
Ez attól függ, mennyire magas a helyiség páratartalma és milyen a hőmérséklet, illetve milyen a lakók életvitele. A penész a hűvös, nyirkos helyeket szereti, ilyen például a fürdőszoba, ugyanis ott vizesebb a falszerkezet.
Akár a meleget, akár a hűvösebb hőmérsékletet kedvelik a lakók, fontos odafigyelni a megfelelő hőmérsékletre, hogy ne szaporodjon el a penész. Kialakulhat a probléma akkor is, ha túl magas a lakás páratartalma.
60% körüli az optimális, ezt könnyen mérhető is, nálunk például a falióra mutatja a lakásunk páratartalmát is, ha száraz a levegő párásítással, ha túl magas a nedvesség, akkor párátlanítással védekezhetünk.
Pára képződhet a párásítás mellett izzadással, légzéssel, főzéssel, fürdőszobahasználattal, takarítással, felmosással és ruhaszárítással is. Ha nagyon sok a pára a lakásban, a nedvesség pedig kicsapódhat, ezzel utat nyitva a penésznek.
Az ingatlan műszaki jellemzői is szerepet játszanak a folyamatban, számít, milyen a nyílászáró, milyenek az ablakok, akadályozva van-e a szellőzés.
Ha már megjelent a penész…
Kezdem azzal, mit ne csináljunk: ne törölgessük, ne sikáljuk, ugyanis ezzel csak szétszórjuk a helyiségben a spórákat, ami később még több penészes foltot eredményezhet.
A legfontosabb ebben az esetben is, mint minden másban: a kiváltó okok megszüntetése, ezután következhetnek a házi, természetes megoldások:
szagelszívó, párátlanító berendezések használata
gyakori szellőztetés, rendszeres takarítás
teregessünk a szabadban, az erkélyen, vagy a teraszon
használjunk ecetet, mely nagyszerű csíraölő hatással bír
a sós oldat használata is igen elterjedt védekezés a penész ellen
az ezüstkolloid, a teafaolaj, a szódabikarbóna, a sütőpor, a citromsav penész ellen is hatásos szerek: csíraölő hatásuk már évtizedek óta ismert nem csak a háztartásban, de a gyógyászatban is!
Enyhébb mértékű penészproblémákra elegendőek a fenti házilag alkalmazott praktikák, ám nagyobb kiterjedésű fertőzés esetén vegyszerre lesz szükség és a kiváltó okok mielőbbi megszüntetésére.
Tűzgyújtás szabadban és otthon: A gondtalan sütés-főzés szabályai

A nyári időszak beköszöntével egyre többen választják a nyílt ég alatti főzést. Akár a kertben, akár az erdőben, a kültéri főzőcskézés remek kikapcsolódási lehetőséget nyújt. Legyen szó grillezésről, bográcsozásról vagy szalonnasütésről, fontos, hogy betartsuk a tűzrakásra vonatkozó szabályokat és körültekintően járjunk el különösen szabadban.
Villámlás és mennydörgés – tudod, mit kell tenned?

Mindenki találkozott már olyan viharral, ami hangos dörgéssel és villámlással járt, de vajon mindenki tudja e, hogy ilyenkor mit kell tenni?
Ingyenes mammográfiás emlőszűrés is lesz Kapolcson, a Művészetek Völgyében

A Művészetek Völgye Fesztivál ideje alatt idén nemcsak kulturális élményekkel gazdagodhatunk, hanem az egészségünkért is tehetünk. 2025. július 25-én, pénteken a Novartis Hungária Zrt. támogatásával ingyenesen lehet mammográfiás emlőszűrést igénybe venni Kapolcson. A vizsgálatra fesztiváljegy nélkül is be lehet jelentkezni. Olyan 40 és 65 év közötti nőket várnak – legyenek akár helyi lakosok, vagy fesztiválozók –, akik az elmúlt egy évben nem vettek részt ilyen szűrésen.
Miért ilyen sekély a Balaton?

A Balaton Európa egyik legsekélyebb tava, de vajon miért alakult így, és hogyan befolyásolja ezt a jövőben a klímaváltozás? A „magyar tenger” különleges geológiai múltja és a globális felmelegedés hatásai olyan kérdéseket vetnek fel, amelyek túlmutatnak a nyaralás élményén.
Kerti túlélőkalauz: mit tehetünk a perzselő hőség ellen?

A nyári hónapok egyre forróbbak, és a hosszan tartó hőség nemcsak minket, hanem a kertjeinket is próbára teszi. A kiszáradt fű, a lekókadt virágok és az elsárgult levelek látványa minden kerttulajdonos rémálma! Mit tehetünk a perzselő hőség ellen?