Menü

Nem bírod bevenni a gyógyszert, vagy éppen tűfóbiában szenvedsz?

A modern orvoslással, és számos kutatással próbálnak enyhíteni azok szenvedésén, akik minden nap azzal küzdenek, hogy az ujjnyi méretű gyógyszert valahogy lejuttassák a gyomrukba. De számos olyan embert ismerek, aki egy kis tű láttán is képes elájulni. Pedig ezek is hozzátartoznak olykor a mindennapjainkhoz. Ma már egyre népszerűbbé válnak az egyéb alternatívák is, így megkönnyítve a betegek dolgát. Ugyanis a két megszokott gyógyszerbeviteli forma mellett, már számos egyéb megoldást is fel tudunk mutatni a hatóanyag szervezetbe történő juttatására. Léteznek például különféle tapaszok, vagy a légzőszervrendszer gyógyszerezésre való felhasználása. Most foglalkozzunk egy kicsit az utóbbival.

Az orrüreg falán az orrkagylónak nevezett csontlemezek redőket alkotnak, melyek jelentősen megnövelve a levegővel érintkező felszínt, melyet erekkel sűrűn átszőtt nyálkahártya bélel. A beáramló levegő a nagy felületek és a jó vérellátásnak köszönhetően gyorsan felmelegszik, páratartalma pedig megemelkedik, aminek az egyén egészsége szempontjából nagy jelentősége van. Így az orrüreg relatíve nagy, s vérerekkel bőségesen behálózott felületéről bizonyos hatóanyagok jobban és gyorsabban szívódhatnak fel.

De miért is jobb így alkalmazni a gyógyszereket? Az így történő hatóanyag-bevitelnél a fentebb leírt okok miatt, kisebb dózis is elegendő, ami olcsóbb és kevesebb mellékhatással rendelkező gyógyszerek kifejlesztéséhez vezethet. Légúti megbetegedéseknél logikus, hogy közvetlenül a probléma helyére jutassuk az orvosságot, ezzel is kímélve és megakadályozva a gyomor-bél rendszert, valamint a májat érintő mellékhatásokat, de már számos hatóanyagú gyógyszer is alkalmazható ily módon.

A gyermekgyógyászatban az orvosok, már hamarabb ajánlják ezt a módszert, mint az összes többit, hiszen gyorsabban és kíméletesebben lehet alkalmazni, főleg annyira pici babáknál, akik még egyáltalán nem együttműködők. De felnőtteknél is ismerős lehet a gyógyszeradagolásnak e módja, hiszen az asztmára és a csontritkulásra írt gyógyszereket már szinte kezdetektől így alkalmazzák. Hátrányaként megemlíthetjük, hogy csak akkor hatnak, ha megfelelő technikával és az előírt gyakorisággal alkalmazzuk őket.

Hogyan használjuk a belélegezhető gyógyszereket?

Babáknál és gyerekeknél, körülbelül 3-4 éves korig, maszkos segédeszköz aeroszoll használatával történik a gyógyszeradagolás. Ennek oka, hogy ezek a csöppségek, még nem együttműködőek és fulladásveszély állhat fenn, ha kapszulában kapnák a dózist. Illetve ne lepődjünk meg, ha a felnőtt adag sokszorosát írják elő a nebulónknak. Amire fontos figyelnünk, hogy a gyermek ülő vagy álló helyzetben helyezkedjen el, a csecsemőket természetesen ölben ültetve kezeljük. Figyeljünk arra, hogy a maszk jól helyezkedjen el és jól zárjon az orron és szájon. A legtöbb készülék rendelkezik egy kis vékony hártyával, ami a megfelelő légzés esetén elmozdul, így ellenőrizni tudjuk, hogy a gyógyszer biztosan eljut e a megfelelő helyre.

A felírt sprayt rázzuk fel, majd helyezzük a készülék megfelelő nyílásába (lásd használati utasítás, amely minden eszköz mellé jár), majd fújjunk. Ezt követően várjunk, amíg a pici 4- 5 nyugodt légvételt tesz a maszkon keresztül a készülékből. Mindezt addig ismételjük, míg végére nem jutunk a felírt adagnak. Természetesen ez mind szépen hangzik, de azért akinek kisgyermeke van, az tudja, hogy ritka számba megy azon gyerekek száma, akik ezt mind szépen és nyugodtan ülve engedik. Még akkor is, ha játékosan próbáljuk megszeretetni a módszert. Így nyugodtan vessük be az összes praktikát. Például engedjük, hogy megfogja, játsszon a készülékkel, „gyógyítsuk meg a kedvenc játékát is ily módon”, csináljunk úgy, mintha mi is használnánk, stb. Ha semmi nem válik, akkor se adjuk fel, legyünk kitartók és határozottak.

Amikor a gyermek már jól együttműködik, célszerűbb a maszkos helyett a szájba vehető segédeszközt használni. A csutorára a fogakat gyengéden rázárjuk, és az ajkakkal a csutorát teljesen körülvesszük, hogy a levegő csak a készülékből jusson a szájba. Főleg kisebb gyermekeknél, vagy a kezdeti időszakban célszerű az orrot gyengéden befogni. Ügyeljünk arra, hogy a gyermek ne zárja össze fogait és ne dugja nyelvét a csutorába, ezzel akadályozva a levegő áramlását.

Ez esetben, először a gyermek teljesen kilélegzi a levegőt, majd a belégzés kezdetekor megnyomva a sprayt juttatjuk a gyógyszert a készülékbe, ahonnan lassú, mély sóhajtással szívja teljesen tele a tüdejét. Minden más használati módszer megegyezik a fentebb leírtakéval. Felnőtteknél már természetesen minden segédeszköz nélkül használhatóak, az orvos előírása alapján.

Létezik már olyan megoldás is, ahol poralapú a gyógyszer és inhalátorból kell kiszívni, vagy orrspray formájában alkalmazhatóak. Mindig nagyon figyeljünk, az orvos utasításaira, és a lehető legpontosabban próbáljuk kivitelezni a módszert, hogy a gyógyszer jó helyre és kellő mennyiségbe jusson a szervezetünkbe. Ha mindent betartunk, akkor megszabadulhatunk a nagy kapszuláktól és injekcióktól.

Mit jelent az úszófül és mely tünetekkel jár?

A strandolás kellemetlen velejárója lehet a füldugulás, fülfájás, különösen gyermekek és fiatalok körében fordul elő gyakran. Mit jelent az úszófül, s vajon összefügg a strandolással? Mitől fáj a fülünk úszás után, s miért a gyerekek és fiatalok leginkább érintettek ebben?

Napégés után…

A nyár gyakori veszélye az erős UV-sugárzás, ami különösen veszélyes, hiszen percek alatt leéghetünk a napon. Ilyenkor kiemelten fontos, hogy kellő figyelmet fordítsunk a megelőzésre, ám ha már megtörtént a baj, akkor a napégett bőr ápolására.

Ellenőrizzük rendszeresen a vércukorszintünket!

Sokak életét keseríti meg a cukorbetegség, ami köztudottan az egyik leggyakoribb népegészségügyi probléma Magyarországon. A cukorbetegséget megelőzi az inzulinrezisztencia, mely sokszor tünetmentesen jelentkezik. Mit jelent a magas vércukorszint és az alacsony vércukorszint és miért ajánlott mérni. Erről szól mai cikkünk.

Feszültséglevezetés? - Mire jó a stressz?

Azt hihetjük, hogy szükségünk van a stresszre, de közben mégis egyfajta negatív tényezőként gondolunk rá. Holott ha épp megfelelő nyomás helyezkedik ránk, az erőforrásainkat is jobban tudjuk beosztani. Nem utolsó sorban, a stresszes légkörben elért sikereink azok, amelyekre szívesen visszagondolunk: ezek a legnagyobb győzelmeink.

Amit a hosszú COVID jelenségről tudni érdemes

A COVID-19 világjárvány óta több millió ember fertőződött meg a hivatalos nevén SARS-CoV-2 vírussal. Míg sokan felépülnek a fertőzésből néhány héten belül, egyeseknél hosszabb távú tünetek jelentkeznek, amelyeket összefoglaló néven long COVID-nak nevezünk. Ebben a cikkben ezen jelenségről, annak tüneteiről, hatásairól és kezelési lehetőségeiről tudhatunk meg többet.