Menü

Bokaficam kezelése otthon

A bokasérülések a leggyakoribb sportsérülések közé tartoznak. A bokaízület és a szalagok a lábfej rendellenes behajlása vagy kicsavarodása miatt sérülhetnek meg. Oka lehet sportsérülés, ütés, de egyensúlyzavar miatti botlás, esés is.

Bokaficam

A bokaficam a bokaízület sérülése: az ízületben az ízesülő végek átmenetileg eltávolodnak egymástól, esetleg az ízület feje eltávolodik az ízületi vápából, emiatt erős fájdalommal, az érintett terület feldagadásával és nyomásérzékenységével jár. Megfelelő kezelés híján a bokaficam következménye lehet a bokaszalag megnyúlása vagy szakadása is. Bokaficam esetén nem szabad terhelni a bokát, különben szalagszakadás következhet be.

Mit tehet a gyógyulás érdekében? Pihentesse a bokáját, helyezzen szorítókötést a sérült területre és lefekvéskor tegyen párnát a lába alá.

Legkorábban a sérülés után 48 órával állhat lábra. Miután a duzzanat lelohadt, patikákban is kapható bokasín használata mellett fokozatosan növelhető a terhelés, de semmiképp sem szabad túlerőltetni a bokaízületet. Végezzen óvatosan olyan gyakorlatokat, amelyek erősítik a boka környéki izmokat. A teljes gyógyulásig, szükség és igény szerint később is stabilizálhatja a bokaízületét bokarögzítő szalagokkal. A fájdalom különféle gélekkel, kenőcsökkel és ízületi fájdalmat csillapító tapaszokkal enyhíthető.

A bokaszalag megnyúlása (rándulás)

A sérülés helyén duzzanat lép fel, terhelésre erős fájdalmat érez a sérült. A bokaszalag megnyúlása esetén is fontos a pihentetés, minimum 48 órán át egyáltalán nem szabad terhelni a bokát. Alkalmazható szorító kötés és hideg borogatás, ami csillapítja a fájdalmat, lefekvéskor helyezzen párnát a lába alá! A szalagszakadás elkerülése érdekében a lábadozás alatt viseljen sínt vagy bokarögzítő szalagot, utóbbit a gyógyulás után is hordhat.

A bokaszalag-szakadás

A bokaszalag-szakadás nagyon fájdalmas sérülés, ha felmerül a bokaszalag-szakadás gyanúja, a betegnek nem szabad lábra állnia, és sürgős orvosi ellátásra van szüksége. Az erős fájdalom mellett jellemző a víz felgyülemlése miatti bokaduzzanat.

Ma már többnyire elkerülhető a műtéti beavatkozás, mely csak végső, illetve nagyon súlyos esetben jön szóba. Ehelyett általában gipszsínt vagy bokarögzítő sínt alkalmaznak. A gipsz, illetve a sín levétele után gyógytorna segíti a gyógyulást. A sérülés újbóli bekövetkezésének elkerülése érdekében érdemes bokarögzítő szalagokat viselni.

Bokaízületi porckopás (artrózis)

Számos oka lehet, de többnyire tartós túlterhelés, nem kezelt mikrotraumás sérülések vagy lábfejlődési rendellenesség következménye. Az időről-időre kiújuló fájdalom enyhíthető gyógyszertárakban kapható helyileg alkalmazható kenőcsökkel, gélekkel, a bokaízület stabilitását bokarögzítő szalagok szolgálják.

A hyaluronsav fokozza az ízületek anyagcseréjét, tápanyag-ellátottságát, hyaluronsavat tartalmazó készítmények kaphatók a gyógyszertárakban.

Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.

Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?

A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.

A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.

Mit tudsz a vérszegénységről?

Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.