Menü

Mit kell tudni a gyógyvizekről?

Mit nevezünk gyógyvíznek? Azokat az ásványvizeket, amelyek tulajdonságaik, összetételük alapján gyógyító hatásúak és számukra rendelet alapján az ásványvíz vagy gyógyvíz megnevezést engedélyezték.

Tudták, hogy mire ezek a vizek a földfelszín alól a felszínre bukkannak, rengeteg kőzetből szívják fel magukba az ásványi anyagokat, oldott gázokat? E vizek hidegek és melegek egyaránt lehetnek. A termálvíz vagy hévíz például 30 Celsius fokosnál is magasabb hőmérsékletű.

A gyógyvizek a típusaik és hatásaik alapján különböző csoportokba sorolhatók: vannak belső felhasználásra való iható, illetve külső felhasználásra például fürdésre szánt nem iható vizek és végül azok, melyek mindkettő halmazba tartozhatnak.

A kénes gyógyvizet sokan ismerik, élénkíti a légzést, javítja a szervezet kénháztartását. A gyógyvíz fogyasztása ajánlott csökkent gyomorsav termelődés esetén. Inhalációs formában is használható.

Létezik radon tartalmú gyógyvíz. A radon gyógyvíz értágító hatású, csökkenti a vérnyomást és érelmeszesedést, hatékony cukorbetegségben és köszvényben. Inhalációs formában is alkalmazható. Ellenjavallata viszont van, legfeljebb csak 3-4 hetes kúra engedélyezett.

Az egyszerű termálvíz nagyon népszerű és közkedvelt. Az aranyér, a hüvely betegségeiben és a bőrbetegségekben hatékony a gyógyító hatása. Ellenjavallat, hogy szív és veseműködési zavarok esetén nem alkalmazható a gyógyvíz!

Léteznek savanyú gyógyvizek és egyszerű szénsavas vizek. Ezek fokozzák a gyomorsav termelődést, az idegrendszerre pedig nyugtatón hatnak. Fürdő esetén javul a bőr vérellátása és anyagcseréje is. Ellenjavallatot szem előtt kell tartani, mely szerint a gyomorsav túltengés, gyomorfekély és kóros puffadás, előrehaladott visszér esetén nem alkalmazható!

Az alkalikus gyógyvíz, Na, K, Hidrogén-karbonátos ásványvizek csoportja nyákoldó és epehajtó hatású, gyomorsav -csökkentő és gyorsítja a sejtek működését, vesekőnél és coli fertőzésekben azonban nem alkalmazható.

A földes-meszes gyógyvíz, Ca, Mg, H-karbonátos / CaMgHCO3/ ásványvíz típus és általános gyulladáscsökkentő hatású, a csontritkulás kezelésére is kiváló, mozgásszervi betegségekben és nőgyógyászati betegségekben javasolt. Vizelethajtó tulajdonsága nem elhanyagolandó és ellenjavallatként vegyük figyelembe, hogy székrekedés esetén nem alkalmazható.

A konyhasós gyógyvíz, Na és Kloridionokat tartalmaz, mint tudjuk nyákoldó hatású, a gyomornedv termelését növeli, mozgásszervi betegségekben és krónikus nőgyógyászati betegségekben ajánlott. Pikkelysömör és az immunrendszer erősítésére is hatásos. Magas vérnyomás és vizenyő esetén nem alkalmazható ez a gyógyvíz!

A keserű sós gyógyvíz gyomor és bélhurutban, illetve epe panaszokban ajánlott, hashajtó hatása jelentős. Gyomorfekély, savhiány, hányás, hasmenés esetén nem alkalmazható.

A vasas gyógyvíz vashiányos állapotokban kiváló, nőgyógyászati betegségekben is ajánlott, ellenjavallata nincs.

A jódos, brómos gyógyvíz többek közt a pajzsmirigy jódhiányos állapotaiban, magas vérnyomás esetén, érelmeszesedés megelőzésére, klimax és menstruációs zavarok esetén ajánlott.

A víz nélkülözhetetlen az élethez, a megfelelő vízfogyasztás létfontosságú, ám ha olyat fogyasztunk, amely még gyógyhatású is, akkor pláne hozzátettünk egészségünk megőrzéséhez. S végezetül egy tipp, próbálják ki a kedves olvasók, hogy egy hétig ásványvízzel mosnak arcot.

A szénsavas víz tényleg csodákat művel. Fokozza a bőr védekezőképességét, mélyen tisztítja a pórusokat, kiszedi a szennyeződéseket, valamint eltávolítja a felesleges zsírt, felpezsdíti a vérkeringést. Rendszeres alkalmazása késlelteti a bőröregedést.

Hogyan készítsünk chutneyt? Ez most lekvár vagy savanyúság?

Se nem lekvár, se nem savanyúság, még csak nem is mártás, sem nem szósz. Vagy egy kicsit mindegyik együtt, de az biztos, hogy húsok mellé zseniális! Azok, akik szeretnek kipróbálni új ízeket és textúrákat, ők biztosan szeretni fogják a „chutney”-t.

Vitaminok fontossága ősszel

Beköszöntött az ősz, sőt már a hűvöseb idő is utolért bennünket! Ilyenkor érdemes odafigyelni arra, hogy ne betegedjünk meg, és karban tartsuk az immunrendszerünket. Ennek az alapja a megfelelő táplálkozás és vitaminbevitel.

Most akkor mennyi az annyi?

Számtalan cikk és tanulmány látott már napvilágot a koffeinfogyasztással kapcsolatban. Utánanéztünk, mennyi a biztonságosan elfogyasztható napi koffeinmennyiség.

Meta cím: Most akkor mennyi az annyi?

A kávé és koffein hatása a szervezetre: napi hány csésze a határ?

A kávé világszerte az egyik legnépszerűbb ital, de hatásait tekintve megoszlanak a vélemények. Vajon tényleg jótékony, vagy több kárt okoz, mint hasznot? Ebben a cikkben részletesen megvizsgáljuk a kávé pozitív és negatív hatásait, valamint azt, hogy mennyi kávé fogyasztása ajánlott a mindennapokban.

Miért egészséges több halat fogyasztani?

Európa legtöbb országában átlagosan 20 kg halat fogyasztanak az emberek évente – ez az arány nálunk alig 4 kg, ami eléggé szomorú, hiszen a halfogyasztás rengeteg pozitív élettani hatással bír. Hazánkban az emberek átlagosan havonta egy alkalommal fogyasztanak halat.