Menü

HPV – komoly veszély, de megelőzhető!

Szeptember 11-ig kérhetik a szülők gyermekeiknek az ingyenes HPV (humán papillomavírus) elleni védőoltást, aki szeretné, még élhet a lehetőséggel, de a határidő szoros!

A humán papillomavírus (rövidítve HPV, vagy más néven emberi papillomavírus) egy DNS-víruscsoport, mely a bőrön és a nyálkahártyákon okoz elváltozásokat. Mára több mint 170 különböző humán papillomavírus típust azonosítottak. Ez a vírus igen gyakran fordul elő, az egyik legelterjedtebb szexuális úton terjedő vírus, s statisztikák szerint a világ lakosságának 80%-a életében egyszer megfertőződik vele.

A fertőzések nagy része nem okoz tüneteket, elmúlik magától, ám vannak esetek, amikor a vírusok fennmaradnak és szemölcsöket okoznak, illetve növelik az esélyét egyes rákos megbetegedések kialakulásának.

A több mint 170 típusból legalább 40 típus szexuális úton átvihető át, s rizikófaktorai között említendő a korai szexuális élet, a partnerek száma, a dohányzás és a gyengébb immunrendszer.

Melye a HPV-fertőzés tünetei és milyen kezelés szükséges?

A fertőzés tünetei a vírusos szemölcsök, a karfiolszerű kinövések a bőrön, a nemi szerv egyes gyulladásai, betegségei, sebek a szeméremtesten, végbélnyíláson.

A HPV-fertőzést nem egyetlen kórokozó okozza, hanem vírusok egész családja.

A Papillóma - vírusos szemölcs jóindulatú laphámdaganatot jelent, mely többnyire közönséges szemölcs formájában jelenik meg.

A HPV más típusai a hüvelyben, a méhszájon, a szeméremajkakon, a húgycsőben és a végbélnyíláson szaporodnak. A legsúlyosabb a rákot megelőző állapot, mely leggyakrabban rákszűrő vizsgálatok során derül ki.

A HPV-fertőzést helyileg alkalmazott jódos kezeléssel orvosolják, mely rendszerint hatékony. Elterjedt kezelési forma a folyékony nitrogénes fagyasztás, vagy pedig a helyi érzéstelenítésben történő sebészi eltávolítás.

Ha szemölcsöt veszünk észre magunkon, ennek ecsetelése számos ecsetelővel lehetséges, sokféle készítményt kaphatunk a gyógyszertárakban, drogériákban, ám ezek az ecsetelők arcon, nemi szerven korlátozottan használhatók.

A HPV-fertőzés megelőzése tekintetében el kell mondani gyermekinknek, hogy fontos az óvszerhasználat, ám a vírus orális aktussal is átvihető, mely ellen az óvszer nem véd.

Nők esetében fokozott jelentősége van a rendszeres rákszűrő vizsgálatoknak, melyre évente, félévente javasolt elmenni. A vizsgálat mindössze pár perces és nem fájdalmas.

Mint a cikk elején és a címben említettem, a szülők szeptember 11-ig igényelhetik a védőoltást a gyermekeiknek, mellyel megvédhetik őket a későbbi súlyos betegségektől. Szakemberek szerint nagyon fontos ez az oltás, a határidő pedig hamarosan lejár! Fontos tudni, hogy a HPV elleni vakcina beadatása önkéntes, azonban csak az iskolai kampányoltás keretében térítésmentes – egyéb esetben tehát fizetni kell érte. Az oltóanyagot a 12. életévüket betöltött, 7. évfolyamba járó fiúk és lányok kaphatják meg ingyenesen, ehhez azonban szükség van egy kitöltött és aláírt szülői nyilatkozatra, amelyet szeptember 11-éig kell visszajuttatni az iskolába.

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.

Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?

Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.

Veszélyes, ha lenyeli a gyerek a rágógumit?

Sok szülő megijed, amikor gyermeke véletlenül lenyel egy rágógumit – de vajon jogos-e az aggodalom? A szakértők szerint a legtöbb esetben nincs ok pánikra, de bizonyos körülmények között a rágógumi lenyelése komoly egészségügyi kockázatokat is jelenthet.