Mi történik a testeddel, ha abbahagyod az edzést?
- Dátum: 2023.08.23., 06:42
- Udvari Fanni
- képek: pexels.com
- fogyás, hízás, immunrendszer, koleszterin, testmozgás, vérnyomás, vérzsír
Sokan tudják, hogy a rendszeres sportolásnak milyen jótékony hatásai vannak a testre és lélekre, azt azonban kevesebben, mi történik a szervezettel, ha valaki hosszú időre felhagy a testmozgással és az edzésekkel.
10 nap után
Az első másfél hétben nem történik jelentős változás az izomtömeg és a testsúly tekintetében, ugyanakkor egy 2016-os kutatás rámutatott arra, hogy az agyban már egy hét eltelte után változások indulnak meg: intenzív edzés nélkül az agy vérkeringése csökken, beleértve a hippokampuszt, ami a tanulásért és az emlékezetért felelős régiója. Nem véletlen, hogy a testmozgást az agy karbantartójának nevezik, hiszen kutatások bizonyították már, hogy javítja a memóriát is.
3 hét után
Megállapították, hogy az inaktív időszak rossz hatással van a keringési rendszerre, négy hét után a sportolóknál jelentősen csökkent a test vérellátása, az oxigénfelvétel szintje pedig 9%-kal csökkent, ezáltal a futás is sokkal nehézkesebbé vált. Többük rossz közérzetről panaszkodott.
5 hét után
A testtömeg, derékméret és a testzsír 12%-kal növekedett, az anyagcsere pedig párhuzamosan lassulást mutatott ebben az időszakban. A sebesség, az erő és gyorsaság 25-30%-kal is csökkent pár hét leforgása alatt.
3 hónap után
3 hónap elteltével az izomméret 1/3-dal csökken. Minél kisebb az izmok aránya a zsírhoz képest, annál lassúbb az anyagcsere, amely emésztési panaszokat és pluszkilókat eredményez. 12 hét elteltével sokkal fáradékonyabbnak, kimerültebbnek és ingerültebbnek érezheted magad, ami az állóképességet és a teljesítményt is negatívan befolyásolja.
Természetesen mindenkinek szüksége van egy kis pihenésre, de ha teheted, inkább egy rövid, intenzív edzést végezz heti egy-két alkalommal ahelyett, hogy teljesen abbahagyd a mozgást. Nemcsak a tested, de az egészséged is meghálálja.
A testedzés is egyfajta fizikai aktivitás. Általában az olyan fizikai tevékenységet értünk ezalatt, melyet előre megtervezünk, magában foglal egy sor ismétlődő gyakorlatot, és azért végezzük, hogy megdolgoztassuk, megerősítsük és fejlesszük testünk valamely részét, beleértve a keringési rendszert is. Lehet ez bármilyen csapatsport, aerobic, edzőtermi mozgás, futás, úszás.
Lássuk tehát a rendszeres fizikai aktivitás előnyös hatásait a szervezetre!
1. Agy
Kimutatták, hogy a testmozgás oldja a szorongást, javítja a hangulatot, elűzi a stresszt és a depresszió ellen is hatásos. Elősegíti ugyanis a hangulatjavító szerotonin, valamint a fájdalomcsillapító és általános jó érzést okozó endorfinok felszabadulását az agyban.
2. Bőr
Fokozza a vérkeringést, így több oxigén és tápanyag áramlik a bőr sejtjeihez. Az izzadás pedig – amely a testmozgás hatására fokozódik – lehetővé teszi, hogy a szervezet a bőrön keresztül szabaduljon meg a felesleges anyagok egy részétől.
3. Tüdő
A rendszeresen végzett testmozgás hatására nő a tüdőkapacitás, javul a légzés.
4. Szív
Rendszeres fizikai aktivitás hatására a szívizom megerősödik, nő a szív teljesítőképessége. Az aktív életet élőknél ráadásul kisebb a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázata.
5. Emlők
Tanulmányok igazolták, hogy a rendszeresen végzett testedzés hatására csökken az emlőrák kialakulásának valószínűsége a nőknél.
6. Immunrendszer
A mérsékelt testmozgás erősíti az immunrendszert, míg a túledzés, illetve a tartósan végzett, megerőltető gyakorlatok inkább ellenkező hatást váltanak ki.
7. Vérnyomás
Rendszeres fizikai aktivitás hatására bizonyítottan csökken a magas vérnyomás kialakulásának veszélye, illetve akiknél ez már fennáll, ott jelentős javulás érhető el.
8. Vérzsír értékek
A vérben található HDL (védő) koleszterin szintje nő, míg az LDL (károsító) koleszterin szintje csökken a rendszeres testmozgás hatására.
Az artériák falán így nem keletkeznek zsírt és egyéb anyagokat tartalmazó lerakódások (plakkok). Így csökken a vérrögök kialakulásának kockázata a szív-koszorúerekben, amely szívinfarktushoz vezethet, illetve az agyat ellátó artériákban, amely pedig stroke-ot okozhat.
Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?
A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.
Staycation – a kanapéról a nyugalomba

Mai témánk a nyaralás, de nem úgy, ahogy elsőre gondolnánk, mert mi van akkor, ha a nyaralás nem egy tengerparti szállodában vagy egy hegyi faházban történik… hanem otthon?
Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.
Fenntarthatóság, kapcsolat és küldetés. Mire szolgál egy közösségi kávéház?

A kihasználatlan publikus épületek és a szabad szobák újraértelmezése egyre népszerűbb irány a rendezvényszervezésben. Az egyik lehetséges forma a közösségi kávéház, amely egyfajta kapcsolódási pontként is működhet. Ez a módszer a költséghatékonyság, a technikai háttér kihasználása és a társadalmi hasznosság szempontjából is előnyös. Ráadásul a legtöbb esetben a kávéházhoz többféle program is kapcsolódik, mint például a zenei estek és a közös vacsorák.