Menü

Mitől lesz száraz, töredezett a hajunk?

Általában vagy normál, vagy zsíros, vagy száraz hajat különböztetünk meg egymástól. Számít a genetika, az életmód, befolyásolóak a hajápolási szokások, az étrend és egyes betegségek is. Mi okozhatja, ha hajuk száraz, töredezett és mit tehetünk ellene?

Mint említettem, mindegyik kialakulása hajlam és genetika kérdése is, de a nem megfelelő hajápolási szokások is közrejátszanak, ahogy az étrend és egyes betegségek is. A száraz haj lehetséges okai közé tartozik a gyakori hajmosás-hajszárítás forró levegővel, a hajvasalás is roncsolja a haj szerkezetét, ahogy a gyakori hajfestés és dauer is.

A forró levegős hajszárító, a forró vizes öblítés mind a haj romlásához vezetnek.

Hormonális változások is szerepet játszanak a haj szerkezetének kialakulásában, s ahogy az én szögegyenes hajam a szüléssel hullámossá-göndörré vált, úgy okozhat az életkor és a menopauza is hasonló változásokat.

A fent említett helytelen hajápolási szokások elkerülésével, illetve a hajunknak megfelelő készítmények használatával sokat javíthatunk a kialakult helyzeten.

Fontos a megfelelő étrend is! Az ásványi anyagok és vitaminok mellett a megfelelő folyadékbevitel is számít, hiszen a haj hidratálása nem elhanyagolandó szempont.

Betegség is lehet a roncsolt haj hátterében, például hajhullást okozhat a pajzsmirigy-alulműködés, de a betegségek kezelhetőek a szakorvos javaslatainak betartásával, ha szükséges gyógyszeres kezelés alkalmazásával.

Mitől lehet még száraz a haj?

Különféle külső hatások miatt is kialakulhat ez a probléma, amelyekről elsőre talán nem is feltételeznénk, hogy roncsolja a hajat.

A túl gyakori fésülködés kerülendő és meggondolandó, hogy használjunk-e műanyag fésűket, vagy inkább válasszunk helyette természetes anyagból, például bambuszból készült bontókeféket.

Napozás. Ahogy a bőrünket, úgy a hajunkat is károsítják az UV-sugarak, így gondoskodni kell hajunk megfelelő fényvédelméről is, mert a napfény tovább száríthatja a hajszálainkat.

Tudom, hogy a trend nagy úr, de a különféle vegyszeres kezeléseket is minimalizálni kell, léteznek kímélő, ammóniamentes hajfestékek, tartózkodjunk a tartós hullámoktól vagy épp egyenesítéstől, s legyünk hajkoronánkkal kíméletesek. Találjuk meg ebben is az arany középutat!

Amennyiben a fent említett tanácsok betartása ellenére is fennáll a probléma, akkor valószínűleg több dolog is meghúzódhat mögötte, elsőként ezeket a kiváltó okokat kell kiiktatni.

Az érzékeny bőr okai

Az érzékeny és reaktív bőrt kellemetlen érzések - bizsergés, feszülő érzet, viszketés vagy égő érzet - jellemzik, amelyek néha szárazsággal és bőrpírral is együtt járnak. Bármilyen bőrtípus, legyen az száraz, zsíros vagy kombinált, érzékennyé válhat. Az érzékeny bőrre jellemző tünetek folyamatosan jelentkezhetnek, vagy bizonyos belső és külső tényezők is előidézhetik.

Az alacsony transzferrin szaturáció negatív hatásai

A transzferin szaturáció (TSAT) egy laboratóriumi vizsgálat, amely a szervezetben lévő vas szállításáért felelős fehérje, a transzferin telítettségének mértékét jelzi. A transzferin szaturáció százalékos arányban fejezi ki azt, hogy a transzferin hány százaléka van vasat tartalmazó állapotban.

A trombocitapénia tünetei

A trombocitopénia olyan állapot, amikor a vérben a vérlemezkék (trombociták) száma alacsonyabb, mint a normálértéke. A vérlemezkék fontos szerepet játszanak a vér koagulációs folyamataiban, vagyis a véralvadásban. Amikor egy ér sérül, a vérlemezkék összetapadnak és aktiválódnak, hogy megállítsák a vérzést.

Éjszakai lábgörcs

Sokaknak ismerős a kínzó fájdalom, mely sokszor éjjel, a legkedvesebb álmunkban tör ránk, amikor is begörcsöl a lábunk. Ennek több oka is lehet.

P-vitamin – mit tudsz róla?

A vitaminok skálája igen széleskörű, a többségét ismerjük is, napi szinten hallunk jelentőségükről, de vannak olyan vitaminok, amiket kevésbé ismerünk, pedig ugyanolyan fontosak egészségünk szempontjából.