Menü

A szegfűszeg jótékony hatásai

A szegfűszeg, mint fűszer mindenki számára ismert, és ilyenkor karácsony táján a legtöbb házban megtalálható. A rózsaszín, alig fél centis rügyeket kézzel gyűjtik be, és addig szárítják, míg el nem éri az általunk is ismert színét és állagát.

1. Gyulladáscsökkentő

A benne található eugenol vegyület az egyik leghatékonyabb gyulladáscsökkentő. Kísérletek során kimutatták, hogy a szegfűszeg a makacsabb gyulladásokat is 15-30%-al csökkenti. Olyan flavonoidokat és antioxidánsokat tartalmaz, melyek szintén erős gyulladáscsökkentő tulajdonsággal rendelkeznek. A szegfűszeg olajat használhatjuk masszírozásra, de borogatásként is, de nyugtatja az ízületi gyulladásokat.

2. Fogfájásra

Kissé érzéstelenítő, nyugtató és gyulladásgátló hatása miatt hatékonyan enyhíti a fogfájást. Egy kis vattapamacsra csepegtessünk szegfűszeg olajat és törölgessük vele a fájós, gyulladt fogat. Megvéd a fertőzések ellen is. Ha nincsen szegfűszeg olajunk, rágjunk el néhány szegfűszeget.

3. Enyhíti az émelygést, hányingert

Olaja hatékonyan csökkenti a terhesség idején fellépő hányingert is. Vegyünk tíz szegfűszeget, keverjük el egy kevés tamarind pasztával és vízzel, majd igyunk a keverékből naponta kétszer.

4. Szegfűszeg olaj bőrirritációra

Mivel a szegfűszeg olaj csípések, horzsolások esetén önmagában csíphet, keverjük el egy kevés olívaolajjal. Hatékonyan enyhíti a terhességi csíkokat, a bőrfáradtságot és duzzanatot.

5. Megfázásra, légúti fertőzésekre

Enyhíti a torokfájást, és csökkenti a száraz köhögés tüneteit. Melegítsünk fel egy csésze vizet, majd tegyünk bele tíz csepp szegfűszeg olajat, és édesítsük egy kevés mézzel. Naponta 2-3 alkalommal fogyasszuk. Ha nincsen olajunk otthon, akkor szegfűszegből is készíthetünk főzetet. Hatékonyan enyhíthetjük az arcüreggyulladást, ha mindkét orrlyukon ugyanannyi mennyiségű őrölt szegfűszeget szippantunk fel.

6. Frissíti a leheletet

A legtöbb száj spray-nak, és öblítő víznek az egyik alapanyaga a szegfűszeg. Frissíti a leheletet és fertőtlenít is. Csak úgy rágcsáljunk el néha egy kevés szegfűszeget, és máris üdébb lesz a leheletünk.

7. Javítja az emésztést

Kíméletesen segíti a gyomor működését, ezáltal javítja az emésztést, de ajánlott hasmenés, hányás, puffadás ellen is. Hatékonyan elpusztítja a bélférgeket, parazitákat is. A szegfűszeg olaj viszont irritálhatja a gyomrot, ezért inkább főzet formájában fogyasszuk.

8. Afrodiziákum

Nyugtatóként is használatos, azonban a szegfűszeg az egyik leghatékonyabb afrodizákumknak is bizonyult. A férfiaknál pedig megakadályozza a korai magömlést.

9. Stressz ellen

Egy csipet bazsalikomot keverjünk el, 4-5 szem szegfűszeggel, egy kevés kardamonnal és mentával, és készítsünk belőle nyugtató teát. Fogyasszuk naponta, közben pedig párologtassunk szegfűszeg olajat.

10. Cukorbetegség ellen

Bizonyos kutatások alapján kimutatták, hogy a szegfűszegben található eugenol eredményesen segíti a vércukorszint csökkentését.

Egy tanulmány alapján kimutatták, hogy a szegfűszeg hatékony a tüdőrák ellen. Egyelőre embereken végzett kísérletek még nem bizonyítják az eddigi eredményeket.

Magyar méz – egészséges táplálék

A világ számos helyén foglalkoznak emberek méhészkedéssel és a boltok polcain mindenféle különböző ország mézei, vagy ahhoz hasonló termékek sorakoznak. Segítek, mit kell tudni vásárlás előtt, hogy biztosan magyar, jó minőségű mézet vegyünk.

Mire jó az articsóka?

A mediterrán konyha népszerű zöldsége, érdemes jobban megbarátkoznunk vele. Amíg meleg van, a könnyebb ételeket részesítjük előnyben, nemcsak a bikinihez formált alak megőrzése érdekében, hanem alapvetően kevésbé kívánjuk a nehéz, zsíros ételeket. Aki nem akarja terhelni emésztőrendszerét, azoknak feltárjuk a könnyed emésztés titkát, amelyet az articsóka hatóanyaga rejt.

Természetes tápanyag a gondtalan emésztésért

Az emésztőenzimek feladata, hogy a bejuttatott táplálékot feldolgozzák, alkotórészeire bontsák. Az amiláz nevű, szénhidrátbontó enzimnek köszönhetően az emésztés már a szájban elkezdődik, a hasnyálmirigy, a máj és a bélfalból elválasztódó emésztőenzim pedig a fehérjék és a zsírok bontásában segít. Ha ezekből az enzimekből nincs elég, akkor az emésztés folyamata nem megy végbe zavartalanul.

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.

Vízkúra, a japánok ezt is mesterfokon űzik

Rengeteg egészséges módszert leshetünk el a japánoktól, mindezt az életmódjuk, étkezésük, nézeteik és kultúrájuk teszi lehetővé. A víz fogyasztása alapfeltétele létünknek, a japánok viszont ezt is tökélyre fejlesztették.